Forumi Kuq E Zi
Raython nxjerr mini-predha qe s’e ndjen kur vjen ! Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Raython nxjerr mini-predha qe s’e ndjen kur vjen ! Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
Raython nxjerr mini-predha qe s’e ndjen kur vjen ! Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Raython nxjerr mini-predha qe s’e ndjen kur vjen ! Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Raython nxjerr mini-predha qe s’e ndjen kur vjen ! 386263_323990090945752_141388129205950_1454074_1259563645_n
“Small Tactical Munition”, ose e shqipëruar “Municion Taktik në Miniaturë”, është krijimi i fundit i kolosit të armëve të mbrojtjes amerikane Raytheon, që ka përpupunuar një mënyrë për të zgjidhur problemet e larta të kostos, që shoqërojnë blerjen dhe lëshimin e sondave Predator, që janë aeroplanët e famshëm pa ekuipazh dhe totalisht të pajisur me radarë në gjendje për të sjellë shkatërrim nga lart në mënyrë tërësisht të heshtur.
Siç bëhet e ditur nga faqja teknologjike Gizmodo, çdo ‘Predator’ kushton nga 4.5 deri 10 milionë dollarë, megjithëse ekzistojnë sonda pa ekuipazh, por jo të afta për sulm taktik aq sa Predator. Ja që ky problem tashmë mund të zgjidhet pikërisht falë SMT, një predhë e vogël e montueshme nëpëe sonda më të vogla dhe më ekonomike sesa Predator, si për shembull Shadow. Bëhet fjalë për një raketë të vogël, më e përpiktë dhe efikase. “Eshtë njësoj si të vrasësh një mizë me një vrasëse mizash e jo me një çekiç të madh”, shpjegon faqja teknologjike. Ky dispozitiv është ndër më të sofistikuarit, pasi mund të kontrollohet në disa mënyra, përmes koordinatave GPS, navigimit inercia, apo dezinjimit me lazer. Kurse mënyrat e shpërthimit janë “shpërthim me lartësi të programuar, me impakt, apo të vonuar. Ka një dispozitiv kërkimi lazer gjysmë-aktiv, që e bën më efikas kundër shënjestrave në lëvizje”. Mjeti i ri ka kryer udhëtimin e vet përurues, ndonëse ende nuk dihet se kur mund të vendoset në prodhim efektiv. Për momentin mund të thuhet se bëhet fjalë për një krijim, që mund të revolucionarizojë mënyrën e të bërit luftë, sepse me një numër të përshtatshëm të këtyre predhave, forcat e tokës mund të mos kenë më nevojë për një mbulim ajror.

https://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons