Forumi Kuq E Zi
NË Ç’RASTE GRUAJA NDJEN NEVERI PËR TË BËRË SEKS? Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
NË Ç’RASTE GRUAJA NDJEN NEVERI PËR TË BËRË SEKS? Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
NË Ç’RASTE GRUAJA NDJEN NEVERI PËR TË BËRË SEKS? Stop-s10
A jeni vetëpyetur ndonjëherë se çfarë është mosfunksioni sekual dhe si shfaqet te një grua? Në çfarë moshe dhe me çfarë simptoma? A e dini se pse shumë gra kur bëjnë seks në vend që të ndiejnë kënaqësi, ndiejnë neveri?

Mosfunksioni seksual femëror ka të bëjë me moshën e grave, 30 – 50% e tyre në mbarë botën vuan nga kjo. Aktiviteti seksual trupëzon marrëdhëniet njerëzore, çdo partner ka sjellje, nevoja dhe kode të veçanta komunikimi. Çrregullimi në ndonjë nga këta faktorë mund të çojë në paaftësi

Mosfunksioni seksual është një prolem shumëdimensional që trondit marrëdhëniet e çiftit dhe paqen familjare. Largon gjithashtu partnerët dhe shkatërron qetësinë shpirtërore…

Shoqata Amerikane e Psikiatrisë kategorizon problemet e seksulaitetit femëror si më poshtë:

Çrregullime mentale – humbja e dëshirës seksuale
Parehati gjatë raportit seksual
Furnizim i reduktuar i gjakut në vaginë
Neveri për seks (për shkak ngjarjesh traumatike)
Paaftësi për të arritur në orgazmë
Në qoftë se një grua nuk ka dëshirë seksuale ose nuk kënaqet në seks, atëherë, ndoshta ka problem seksual. Gruaja është e vetmja që e di nëse vuan apo jo nga një problem i tillë.

Shkaqet e këtij çrregullimi shumë herë janë të panjohura. Ndonjëherë faktorët më të shpeshtë mund të jenë:

Alkooli
Ankthi
Depresioni
Problemet emocionale
Sëmundjet
Imazhi negativ për paraqitjen e jashtme të gruas
Çrregullimet seksuale gjatë shtatzënisë, pas lindjes ose gjatë gjidhënies
(Pas menopauzës gratë shfaqin rënie të dëshirës për seks, thatësi vaginale ose dhembje gjatë marrëdhënieve).

Kontraceptivet
Duhanpirja
Çiklizmi
Dëmtimet në shtyllën kurrizore
Atrofia vaginale
Tensioni i lartë
Diabeti
Sëmundjet kardiovaskulare
Hiperkolisterolemia
Për trajtimin e mosfunksionit seksual të femrave ka tre terapi. Kur nuk ka ndonjë problem patologjik (çrregullim hormonal, problem anatomik, rrjedhje gjaku) njohja e mirë e sistemit gjenetik dhe funksionit të orgazmës mund ta ndihmojë gruan për të kapërcyer këtë problem.

Në çdo rast tjetër, mund të nevojitet farmakoterapi – marrje barnash./AlbStroka/


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
https://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons