Forumi Kuq E Zi
Truri i femrave është më aktiv sesa i meshkujve Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Truri i femrave është më aktiv sesa i meshkujve Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
Truri i femrave është më aktiv sesa i meshkujve Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Truri i femrave është më aktiv sesa i meshkujve Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Truri i femrave është më aktiv sesa i meshkujve


Truri i femrave është më aktiv sesa i meshkujve Auto_1-183-780x4391502797751-660x330

Hulumtimet e fundit kanë zbuluar se femrat përjetojnë më shumë aktivitet në më shumë regjione të trurit sesa meshkujt.

Shkencëtarët nga Klinika Amen në Newport Beach, Kaliforni, kanë vëzhguar rreth 46,000 studime për trurin me shpresën se do të kenë kuptim më të mirë të asaj se si ndikojnë çrregullimet neurologjike në dy gjinitë.

P.sh., përderisa meshkujt kanë rrezik më të madh për t’u diagnostikuar me ADHD, femrat kanë më shumë rrezik të diagnostikohen me alzheimer, depresion dhe çrregullime të shqetësimit.

Sipas shkencëtarëve, kjo ndodh sepse femrat kanë më shumë aktivitet të trurit në korteksin parafrontal – regjion i cili ka të bëjë me vendimmarrjen, përqendrimin dhe kontrollin impulsiv.

Gjithashtu femrat kanë qarkullim më të madh të gjakut edhe në regjionin lambik, i cili i kontrollon funksionet bazike si uria, etja, etj.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
https://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons