Forumi Kuq E Zi
PSE NUK JEMI… “LESHTOR” SI PARAARDHËSIT TANË? Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
PSE NUK JEMI… “LESHTOR” SI PARAARDHËSIT TANË? Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
PSE NUK JEMI… “LESHTOR” SI PARAARDHËSIT TANË? Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
PSE NUK JEMI… “LESHTOR” SI PARAARDHËSIT TANË? Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
PSE NUK JEMI… “LESHTOR” SI PARAARDHËSIT TANË? Antropoid
Deri më sot, shkencëtarët besonin se njëra nga arsyet më të forta që njeriu u detyrua të ngrihet në këmbë, ishte pasi ai digjej duke ecur në katërsh (fillimisht mbizotëronte teoria se antropoidët e parë ecnin në katërsh) dhe kërkonte mënyra se si të freskohej!
Një studim i ri vejnë tashmë, jo vetëm të përmbys këtë ide, por dhe të shpjegojë se pse njerëzit nuk ishte kaq të… “leshtë” sa paraardhësit e tyre!
Sipas shkencëtarëve të Universitetit të Glaskovit, një model i ri kompjuteri tregon se profili vertikal/drejtë i njeriut, në vend që ta qetësonte atë, e bënte që të nxehej më shumë e të djersiste. Kjo pati si rezultat, që njeriu të humbas “pyllin leshator” të tij, pasi duke vrapuar me të dy këmbët, nxehej së tepërmi si pasoj e qimeve të shumta trupore që e mbulonin atë të gjithin.
“Modelet e mëparshme bazohen në atë që qeniet/racat njerëzore, ishin të palëvizshëm nën dritën e diellit. Ne e avancuam këtë përqasje, duke konsideruar se siç edhe është e natyrshme ata lëviznin normalisht. Llogaritëm parametra siç është temperatura, e ashtuquajtura “Mënyra aktive e jetës” etj, për atë periudhë kohe, por edhe qimet e trupit të antropoidëve paraardhës”, pohojnë shkencëtarët.
Konkluzioni në të cilin përfunduan studiuesit, nga ana zhvilluese, njerëzit e parë me qime të shumta/leshator ishte e domosdoshme t’i humbitnin ato, kështu që të ishin më shumë të lëvizshëm, më të shkathët e më aktiv, e të mund të mblidhnin sa më shumë ushqim gjatë pjesës më të madhe të ditës, që të mund të mbijetonin.
“Modeli na tregon se kur humbja e pushit trupor dhe aftësia e djersitjes, arritën në raport të krahasueshëm me atë të njeriut modern, antropoidët e parë mundeshin të ishin më aktiv gjatë periudhave shumë të nxehta, e sigurisht gjatë orëve të nxehta të ditës në ambiente të hapur apo të mbyllura”, shtojnë hulumtuesit.
Ky hulumtim i ri, edhe pse kaq në detaj, përsëri lë pa ju përgjigjur pyetjes se pse antropoidët e parë u ngritën në këmbë?: ndoshta për të parë më mirë armikun e tyre nga larg, apo për të arritur më lehtë frutat që vareshin nga degët e pemëve, të cilat përbënin ushqim të kënaqshëm për antropoidët./albosberver

https://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
shyqyr qe sjemi se cdo hiqnim ateher

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons