Forumi Kuq E Zi
NASA: Ja ç’premton Hëna për nëntorin Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
NASA: Ja ç’premton Hëna për nëntorin Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1NASA: Ja ç’premton Hëna për nëntorin Empty NASA: Ja ç’premton Hëna për nëntorin prej Thu 05 Nov 2015, 15:18

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
NASA: Ja ç’premton Hëna për nëntorin

NASA: Ja ç’premton Hëna për nëntorin Hena
Moti për nëntorin do të jetë sfidues për astronautët, por Hëna do të jetë një objektiv i besueshëm edhe nëse ka re, thotë NASA. A e dini se hënës i duhen 29 ditë për t’i rënë rrotull Tokës? Gjithashtu i duhen 29 ditë për t’u sjellë rreth boshtit të saj. Kjo gjë bën që Hëna të përballet gjithmonë me Tokën me të njëjtën anë.

Më 3 nëntor, Hëna arriti treçerekun pasi u ngrit në lartësi në mesnatë. Kjo ishte një ditë e mirë për të parë hënën në qiell në mëngjes. Në 11 nëntor, hëna e re nuk do të jetë e dukshme, për shkak se do të ndodhet mes Tokës dhe Diellit dhe nuk do të japë shumë ndriçim. Në ditët pas hënës së re, gjysmëhëna e hollë do të bëhet më e madhe dhe më e ndritshme. Shikoni pas perëndimit të diellit më 13 dhe 14 nëntor, për të mos humbur pamjen spektakolare të ofruar nga perëndimi. Faza e ardhshme më 19 nëntor do të quhet çereku i parë, pasi Hëna i ka rënë rrotull Tokës për 29 ditë. Hëna lind në mesditë dhe kulmon në mesnatë, kështu që ju do Më 25 nëntor ju mund të shihni fazën e plotë të Hënës, e cila ndodh në ditën e 14 të ciklit hënor. Hëna do të rritet në perëndim dhe do të jetë e dukshme dhe e ndriçuar gjatë natës deri në agim. Në ditën e falënderimeve, më 26 nëntor, hëna 15- ditëshe do të rritet një orë pas perëndimit të diellit. Karakteristikat e saj do të jenë interesante për t’u parë, për shkak të pamjes së plotë.

NASA: Ja ç’premton Hëna për nëntorin Toka


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
https://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons