Forumi Kuq E Zi
Fermerët e kohërave të lashta ishin më të fortë se atletët më të mirë sot Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Fermerët e kohërave të lashta ishin më të fortë se atletët më të mirë sot Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Fermerët e kohërave të lashta ishin më të fortë se atletët më të mirë sot

Fermerët e kohërave të lashta ishin më të fortë se atletët më të mirë sot Fermer10

Nëse do të garonin me paraardhësit tanë të para 7.300 viteve më parë edhe atletët më të aftë që janë sot, do të kenë shumë të vështirë.
Në këtë përfundim kanë ardhur studiuesit të Universitetit Cambridge, që tregojnë se sa ka rënë fuqia e njeriut në disa mijëvjeçarë.

“Edhe atletët më të stërvitur sot, do të kishin vështirësi për të fituar krahas paraardhësve tanë” ka thënë për Outside Magazine, Dr Colin Shaw i cili ka shtuar se ‘tashmë jemi shumë më të dobët se që kemi qenë”.

Studimi është bazuar në skeletet e fermerëve që janë varrosur rreth vitit 5.300 Para Lindjes së Krishtit, si dhe skelete të tjera që janë varrosur në vitin 850 pas Lindjes së Krishtit.

Në mes të eshtrave të këtyre skeleteve dhe të studentëve të universitetit ka pasur një dallim shumë të madh.

Fermerët e kohërave të lashta ishin më të fortë se atletët më të mirë sot Fermeret%20e%20koherave%20te%20lashta%20ishin%20me%20te%20forte%20se%20sa%20sportistet%20me%20te%20mire%20sot%20foto%202

Eshtrat e fermerëve të varrosur në Gjermani, Hungari, Austri, Republikë Çeke dhe Serbi janë shumë më të gjëra, që tregon se ata ishin shumë të fortë fizikisht.

Studiuesit kanë ardhur në përfundim se shkaku i fortësisë së tyre, kanë qenë punët e rënda dhe lëvizjet e shpeshta.

Të gjitha punët duhet të kryheshin me dorë, kurse lëvizjet duhet të bëheshin në këmbë sepse nuk ishin kushtet e sotme, që do të ndihmon në kryerjen e punëve.


E meqenëse sot shumicën e punëve i kryejnë makinat, ndërsa lëvizjet bëhen me veturë, ne nuk mund të krahasohemi me paraardhësit tanë, sepse jemi shumë më të dobët fizikisht./Telegrafi/


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
https://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons