Forumi Kuq E Zi
Japoni, tërmeti ’11 u ndje edhe në hapësirë Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Japoni, tërmeti ’11 u ndje edhe në hapësirë Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
Japoni, tërmeti ’11 u ndje edhe në hapësirë Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Japoni, tërmeti ’11 u ndje edhe në hapësirë Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Japoni, tërmeti ’11 u ndje edhe në hapësirë 555127_565409666817239_245009955_n
Japoni, tërmeti ’11 u ndje edhe në hapësirë

Tërmeti i fuqishëm në Japoni, i dy viteve më parë, ishte aq i madh, saqë efektet e tij u ndjenë edhe në hapësirë.

Shkencëtarët thonë se lëkundjet me magnitudë 9, më 11 mars të 2011-s, dërguan një valë zanore përtej atmosferës, i cili u kap nga sateliti Goce.

Ky satelit, i cili është një instrument super-i ndjeshëm, ishte në gjendje të kapte çrregullimin, teksa kalonte nëpër të çarat e holla të ajrit, ende të pranishme rreth 255 km largësi nga Toka.

Vëzhgimi është publikuar në revistën “Letrat e Kërkimeve Gjeofizike”.

Ka qenë e njohur prej kohësh se tërmetet e fuqishme gjenerojnë valë akustike me frekuencë tepër të ulët, apo infravalë, një tip lëkundjeje e thellë me frekuencë më të ulët se ato që kapen nga veshi i njeriut.

Por, asnjë anije kozmike në orbitë nuk ka patur mundësi ta regjistrojë atë, deri më tani.

“Kemi parë për këtë sinjal përpara ca kohësh, me satelitë të tjerë, por nuk kemi gjetur gjë. Mendoj se nevojitet një instrument jashtëzakonisht i mirë”, tha doktor Rune Floberghagen nga Agjencia Hapësinore Europiane (ESA).

“Açelerometrat e Goce-s janë pothuajse 100 herë më të ndjeshme se sa çdo instrument i mëparshëm dhe kapëm një valë zanore jo 1 herë, por 2. Vala kaloi përmes ajrit mbi Paqësor dhe mbi Europë”, tha menaxheri i misionit për BBC.

https://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
ehhhhhh e tmerrshme na rujt zoti e nga njera shyqyr qe sjemi ne at venddd

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons