Forumi Kuq E Zi
A duhet të praktikohet seksi gjatë menstruacioneve? Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
A duhet të praktikohet seksi gjatë menstruacioneve? Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Disa çifte shmangin seksin gjatë kohës së menstruacioneve. Pra, a ekzistojnë arsye për të cilat gjatë kësaj kohe nuk do të duhej të praktikohej seksi?
Edhe pse sot e gjithë kjo konsiderohet e parëndësishme dhe besëtyte, shumë çifte akoma shmangin seksin gjatë kohës së menstruacioneve, sepse nuk janë edhe aq të sigurt që ekzistojnë shkaqe të arsyeshme për t’u përmbajtur gjatë atyre ditëve. Ndërkaq, disa çifte nuk mund të shohin gjakun dhe, vetëm kur u shkon mendja që duhet të bëjnë seks në çarçafë të përgjakur, thjesht u bie terri syve
Mirëpo, a mund të jetë i rrezikshëm seksi për femrën dhe partnerin e saj gjatë kohës së menstruacioneve, apo kjo është edhe njëri ndër mitet që lidhen me ciklin mujor të secilës femër?

Seksi gjatë kohës së menstruacioneve mund të jetë edhe më i këndshëm
Seksi gjatë kohës së menstruacioneve vërtet nuk është aspak më i rrezikshëm se ai që praktikohet gjatë ditëve “të thata”. Pikërisht është e kundërta, seksi dhe orgazma relaksojnë muskujt, gjë që ndikon shumë mirë te femra po qe se ka dhembje menstruale. Penetrimi do të jetë dukshëm më i lehtë, sepse vagjina ka lagështi plotësuese, ndërkaq femra, për shkak të fryrjes së vagjinës dhe të klitorisit, përjeton orgazëm jashtëzakonisht intensiv.
Natyrisht, të dy duhet të bini dakord që të bëni seks kur jeni me periodat. Konsensusi duhet sepse pamja e gjakut, përlyerja e penisit me gjak, era dhe shija e gjakut, mund të mos pëlqehen nga njëri prej jush.Kur bëni seks me menstruacione duhet bërë kujdes për higjienën e aktit seksual. Gjaku është terren shumë i mirë ushqimor për mikrobet, ndaj dhe infeksionet mund të ngjiten më shpejt. Kondomi duhet të përdoret patjetër.

Nëse praktikoni seks me person të panjohur, gjithsesi rekomandohet mbrojtja nga sëmundjet seksualisht të transmetueshme, madje edhe kur femra nuk i ka menstruacionet, apo kur nuk ka kurrfarë dëshmie që gjatë kohës së menstruacioneve sëmundjet seksuale mund të transmetohen në masë më të madhe.

Mbrojtja është e nevojshme edhe nga shtatzënia e padëshiruar. Pra, konsiderohet gabim që gjatë kohës së menstruacioneve femra nuk mund të mbetet shtatzënë, prandaj më mirë është që të mbroheni në mënyrë të përshtatshme sesa të rrezikoni.

Si të bëhet seksi në ditë të tilla
Sipas pikëpamjeve mjekësore, është me rëndësi mirëmbajtja e rregullt e higjienës trupore, aq më parë gjatë menstruacioneve, ndërrimi i rregullt i manareve pas pak orësh, aq më parë të tamponëve të cilët rekomandohet që të ndërrohen së paku çdo gjashtë orë. Larja e rregullt dhe bërja dush nuk shkaktojnë kurrfarë komplikimesh. Veshjet e brendshme duhet të jenë të pambukta dhe duhet ndërruar rregullisht, sikur edhe peshqirët.

Kur praktikoni seksin gjatë kohës së menstruacioneve, silluni njësoj si edhe gjatë seksit jashtë kohës së menstruacioneve.
A kanë më shumë dëshirë për seks femrat kur janë me menstruacione?

Kjo nuk dihet mirë. Por, dihet me siguri se gjatë ciklit menstrual, dëshira e gruas për seks, ndryshon në faza të ndryshme të ciklit. Kështu dihet mirë se gjatë ovulacionit, që korrespondon ditën e 14-të të ciklit, gratë duan më shumë seks. Kjo ndodh sepse çlirohet shumë estrogjen dhe shtohet tek gruaja testosteroni i cili rrit dëshirën për seks. Kjo është koha më e përshtatshme për ngjizje (fertilizim), ndaj dhe rritet dëshira për seks.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
https://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons