Forumi Kuq E Zi
Ushqimet për ta zvogëluar Diabetin Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Ushqimet për ta zvogëluar Diabetin Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Ushqimet për ta zvogëluar Diabetin Empty Ushqimet për ta zvogëluar Diabetin prej Mon 25 Feb 2013, 10:14

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Ushqimet për ta zvogëluar Diabetin Fotoli10
Pa marr parasysh nëse jeni diagnonizuar tash apo janë bërë vite që ju jeni duke e luftuar këtë gjendje, të mësuarit dijeten më të mirë për diabetin është shumë e rëndëishme. Egzsitojnë mënyra të ndryshme për ta jetuar jeten edhe ne qoftëse ju jeni diabetik, duke e gëzuar një dietë e cila stiumulon shijen tuaj, dhe disa ushqime janë për ti zvogëluar simptomet dhe problemet lidhur me këtë sëmundje.
Kokrrat
Te ushqyerit me një dietë duke ngrënë kokrra se sa bukën e bardhe është shumë më e shëndetshme për ata persona te cilet vuajnë nga Diabeti. Kur kokrrat kombinohen me fruta të freskët dhe perime, dhe përdorim të rregullt të ujit, trupi juaj mund të përfitoj nga lëndet ushqyese dhe te zvogëloj diabetin. Provo ushqimet siq janë: orize të kafët dhe të egër, burmëra me kokrra dhe bukë me grurë.
Fasulet
Sa më shumë që ushqeheni me fasule, aq më pakë sheqeri ne gjakun tuaj do të ju thumbojë. Kjo ndodh sepse shuma e madhe e proteinave dhe fibrat dietike të cilat u shkaktojnë ju që të ushqeheni më pakë, dhe të ndjehni të ngopur për një periudhë të gjatë. Përfitimet e dietes nga të ushqyerit me fasule janë shumë të mira, sa qe nuk është e rëndësishme edhe nëse ato vijne nga ndonjë kanaqe. Kombinoj fasulet edhe ne ushqimet tjera si në: supë, sallatë etj.
Peshku
Jo vetëm që peshqit posedojn kalori në numer shumë të vogël dhe mish me proteina të mëdha mirpo Peshku gjithashtu mundëson shkrirjen e yndyrnave. Këto yndyrna kanë pergjegjësi ne pastrimin e arterieve, kështu që personat me Diabet përfitojn duke shtuar në dieten e tyre mishin e peshku së paku 3 herë në javë. Peshqit e rekomanduar janë: Salmoni, Tuna dhe Makarele. Mbani mend: Personat me diabet është shumë më mirë të han peshqi me më shumë yndyrë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
https://kuqezi.albanianforum.net/

2Ushqimet për ta zvogëluar Diabetin Empty Re: Ushqimet për ta zvogëluar Diabetin prej Tue 05 Mar 2013, 14:08

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
interesante po shyqyr un sjam me diabet


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons