Forumi Kuq E Zi
REKORD I RI BOTËROR, PËR SHPEJTËSINË E PRINTIMIT TË OBJEKTEVE 3D Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
REKORD I RI BOTËROR, PËR SHPEJTËSINË E PRINTIMIT TË OBJEKTEVE 3D Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
REKORD I RI BOTËROR, PËR SHPEJTËSINË E PRINTIMIT TË OBJEKTEVE 3D Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
REKORD I RI BOTËROR, PËR SHPEJTËSINË E PRINTIMIT TË OBJEKTEVE 3D Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
REKORD I RI BOTËROR, PËR SHPEJTËSINË E PRINTIMIT TË OBJEKTEVE 3D F1
Shkencëtarët austriakë ishin të suksesshëm dhe thyen një rekord të ri botëror të shpejtësisë për printimet më të shpejta të objekteve nano tredimensionale.
Për t’u bërë më të qartë për këtë që po shkruajmë, ju bëjmë me dije se këta shkencëtarë krijuan dhe printuan “skulptura” kaq të vogla, sa një kokërr rëre, për një kohë shumë më të shkurtër sesa njihej deri më sot. Kjo metodë e re i hap portat printimeve 3D në fusha të ndryshme, si ajo e mjekësisë, etj.
Shkencëtarët e Universitetit Teknik të Vjenës, të udhëhequr nga profesori Jurgen Stabfl i Institutit Shkencor të Lëndës Materiale, sipas BBC, brenda 4 minutave krijuan modelin e një makine të Formula 1, me gjatësi vetëm 0.285 milimetra, pra, sa një e pesta e milimetrit. Për të printuar këtë model, u nevojitën 100 shtresa të materialit, çdo një prej tyre e përbërë nga 200 reshta të veçanta printimi.
Kjo teknologji e re, sipas shkencëtarëve, mund të përdorej në printimin e molekulave mikroskopike biomedikale. Deri më sot, printimi 3D ka bërë hapa të rëndësishme në mbarë botën, por procedura e printimit është e ngadaltë dhe si rezultat, për shumë objekte 3-dimensionale komplekse nevojiten orë apo ditë të tëra për t’u shtypur në materialin e posaçëm.
Ndaj, metoda e re austriake ka si qëllim që të zgjidhë këtë problem, duke e përshpejtuar kohën e procedurës 500 deri në 1000 herë më shumë. Brenda një sekonde mund të shtypen 5 metra material tredimensional.

https://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons