Forumi Kuq E Zi
 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 4 e 5]


1 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Ç’është dashuria? prej Wed 13 Jul 2011, 14:10

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
First topic message reminder :

Dashuria është dorëzimi. Dashuria është shkaku i dashurisë. Dashuria është të kuptosh. Dashuria është një muzikë. Dashuria dhe shpirti fisnik janë e njëjta gjë. Dashuria është poezia e trishtimit. Dashuria është vështrimi i shpirtit të thyer në pasqyrë. Dashuria është kalimtare. Dashuria është të mos thuash kurrë që jam penduar. Dashuria është kristalizim. Dashuria është të japësh. Dashuria është ndarja e një çamçakëzi. Dashuria kurrë nuk vihet re. Dashuria është një fjalë boshe. Dashuria është të takosh Zotin. Dashuria është një dhimbje. Dashuria është të jesh sy më sy engjëllin. Dashuria është tek lotët. Dashuria është pritja në kokë të telefonit. Dashuria është një botë e tërë. Dashuria është kapja dorë për dore në kinema. Dashuria është një dehje. Dashuria është një bishë. Dashuria është një verbëri. Dashuria është të dëgjosh zërin e zemrës. Dashuria është një qetësi e shenjtë. Dashuria bëhet temë nëpër këngë. Dashuria i bën mirë fytyrës. Dashuria është malli ndaj një personi që do ta përqafosh fort dhe të duash të rrish me të. Është të dëshirosh se duke përqafuar atë harron gjithçka në botën e jashtme. Është malli i njeriut për të gjetur strehë të sigurt për shpirtin e tij.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
https://kuqezi.albanianforum.net/

91 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Fri 22 Feb 2013, 12:38

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Dashuria ka dy percjelles: te miren dhe zhdervjelltesine!"


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

92 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Fri 22 Feb 2013, 12:41

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
DASHURIA ESHT KRIPA E JETES
JETA PA DASHURI S'KA ASNJI SHIJE....


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

93 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Fri 22 Feb 2013, 17:26

shaban cakolli

shaban cakolli
Antar Special
Antar Special
ndjenje

94 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Sat 23 Feb 2013, 14:06

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Dashuria
... Nje ndenje e fuqishme dhe e jashtezakonshme. Eshte nje emer qe te
ben ta duash me shume se vetveten , nje emer qe e din se c’ eshte e
verteta, te ben 1000 vjet ta jetosh e te ben cdo gje ta gezosh. Dhe
lumturia vjen bashke me dashurine. Sepse ajo eshte si nje thesar i
humbur qe kerkohet nga njerezimi dhe shpeshhere te kujton ty arsyen pse
ti jeton. Nderkohe qe ajo ben qe koha te kaloje , koha ben qe dashuria
te kaloje. Gete ka thene : “ Dashuria , besnikeria , e pasioni nuk jane
trillime poetesh”. Dhe keshtu eshte. Pasi dashuria eshte pjese e
realitetit. Ajo ndenja e bukur qe ne fillim te jep flutura ne stomak dhe
te ben te qeshesh e te kuptosh qe jeta ka kuptim. Nje jete pa dashuri
do te ishte si nje kopesht pa diell dhe me lule te vyshkyra. Ndersa
njeriu pa dashuri eshte si nena pa femijet.
Dashuria
eshte celesi... celesi qe hap dyert e lumturise. Nese ti e heq ate,
toka ku ti jeton do te shnderrohet ne varr. Eshte ndenja qe te ben te
dashurosh , te ben te gezosh ne cdo moment , te ben dhe te qash ,pasi
ajo eshte si nje semundje apo iluzion kur je larg njeriut qe ti do.
Eshte nje motiv... motivi i shpreses. Sakrifice dhe lumturi njekohesisht
, ta mban shpirtin lart duke te mbrojtur nga ndotjet e kesaj bote te
shtirur e cila eshte e mbushur me vese dhe prapaskena interesash. Te
enderrosh nje princ eshte mrekulli por ta dashurosh ate eshte e
papershkrueshme. Ti enderron per princin e kalter qekur ke pare pare “
HIRUSHEN” kur ishe e vogel. Kur e takon ate ke kapur qiellin me duar.
Keni kaluar oqeanet te dy se bashku , keni vallezuar mbi re duke shkuar “
3 METRA MBI QIELL’’. Sepse ajo nuk arsyeton kurre. Eshte si nje
keshtjelle me mure te larta e cila ka vetem nje porte. Kur futesh brenda


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

95 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Sat 23 Feb 2013, 23:39

shaban cakolli

shaban cakolli
Antar Special
Antar Special
ndjenje

96 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Sun 24 Feb 2013, 10:40

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
C'fare eshte dashuria pyeten nje plak!!!
Plaku
u pergjigj : 'Shko ne kopsht dhe me sill lulen me te bukur!'.. Djali
shkoi ne kopsht dhe u kthye pas pak kohe me duart bosh. 'E gjete?'
-pyeti plaku. Djali tha : 'Gjeta 1 lule te bukur, por vazh...dova
te kerkoja duke shpresuar qe te gjeja nje tjeter akoma me te bukur. Me
von e kuptova se ajo kishte qen me e bukura dhe u ktheva pas ta merrja
,por nuk e gjeta me!'... Ateher plaku i tha : 'Kjo eshte Dashuria e
Vertet... Nuk e vlereson kur ajo qendron perballe teje, por e kupton sa e
rendesishme ishte vetem pasi e ke humbur!'


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

97 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Mon 25 Feb 2013, 08:02

shaban cakolli

shaban cakolli
Antar Special
Antar Special
Vajza dhe djali putheshin ne qender te Prishtines,
Kaloj plaku aty pari,e po ua ben nje veshtrim.Vajza i thote plakut;He plako,si po te duket,a benit edhe ju keshtu dashuri?Plaku po i thote;Eh ,moj vajzo,e kam nje lis te oborri,sa lopet kruhen per tij cdo dite,po as levozhgen nuk ia hjekin.Lisi nuk rrezohet me ferkime,por kur te ia fusesh sharren deri ne fund.Edhe dashuria,me ferkime,nuk mund te jete dashuri,pa te rrezuar ne shtrat  C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 1416650876

98 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Mon 25 Feb 2013, 19:15

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

99 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Tue 26 Feb 2013, 01:35

shaban cakolli

shaban cakolli
Antar Special
Antar Special
mjalte

100 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Tue 26 Feb 2013, 18:40

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Dashuria eshte e durueshme dhe e sjellshme, dashuria nuk eshte xheloze
as mendjemadhe, as krenare, as egoiste, as zemerake;dashuria nuk
llogarit gabimet; dashuria nuk kenaqet nga e keqja por kenaqet nga e
verteta. Dashuria nuk heq dore kurre: besimi, shpresa, durimi jane te
pashtershme. Dashuria eshte e perjetshme… Eshte besimi, shpresa dhe
dashuria; por nga keto te treja, me e madherishme eshte dashuria.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

101 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Tue 26 Feb 2013, 18:41

shaban cakolli

shaban cakolli
Antar Special
Antar Special
ushqim shpirti

102 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Tue 26 Feb 2013, 18:43

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Ne te dy kishim shume te perbashketa. Une e dashuroja ate dhe ai dashuronte vetveten


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

103 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Tue 26 Feb 2013, 18:51

shaban cakolli

shaban cakolli
Antar Special
Antar Special
dy te bashkuar

104 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Tue 26 Feb 2013, 18:51

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Kush ndalet se menduari per dashuri,nuk dashuron me.

Dashuria eshte ngarja e automobilit:starton ngadale,vozit shpejt,por frenon vetem kur eshte shume vone.

OZot!Kur te vdes,ruaje ne qetesine tende vetem nje fjale per mua:" Kam dashuruar".


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

105 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Tue 26 Feb 2013, 18:53

shaban cakolli

shaban cakolli
Antar Special
Antar Special
eshte gjella e shpirtit

106 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Tue 26 Feb 2013, 18:54

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Dashuria dhe fati nderlidhen keshtu qe kush eshte imun ne dashuri,imun eshte edhe ne fat.

Ne qofte se askush nuk na do,atehere as veten tone nuk e duam.

Ne dashuri eshte e mundur te falesh shumecka,por jo edhe te harrosh.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

107 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Tue 26 Feb 2013, 18:55

shaban cakolli

shaban cakolli
Antar Special
Antar Special
lemsh vuajtjesh

108 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Tue 26 Feb 2013, 21:26

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
gjee bukur esht per te qen, po se ca esht nuk e di  C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 1416650876


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
https://kuqezi.albanianforum.net/

109 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Wed 27 Feb 2013, 17:41

shaban cakolli

shaban cakolli
Antar Special
Antar Special
ndjenje qe te djeg krejt

110 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Wed 27 Feb 2013, 20:39

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Tragjedia e seciles dashuri eshte...zemergjeresia.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

111 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Wed 27 Feb 2013, 20:40

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Dashuria është diçka qe nuk mund te blihet, te huazohet apo te vidhet , ajo vetëm dhurohet sepse buron direkt nga zemra.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

112 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Wed 27 Feb 2013, 20:40

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Dashuria eshte e rende por nuk peshohet,
..............eshte eshte e bukur por nuk shikohet,

............eshte e embel dhe shijohet


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

113 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Wed 27 Feb 2013, 20:41

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Ne qofte se do dike, mos i thuaj qe do ta duash pergjithmone, por thuaji qe e do cdo dite e me shume !!


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

114 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Sat 02 Mar 2013, 16:09

shaban cakolli

shaban cakolli
Antar Special
Antar Special
ndjenje qe te ndez

115 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Sat 02 Mar 2013, 18:21

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
vet jeta


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
https://kuqezi.albanianforum.net/

116 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Sun 03 Mar 2013, 07:37

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Dashuria është një [Only mods are allowed to see this link] e fuqishme dhe e jashtëzakonshme për një njeri, një vend ose diçka. Ajo bazohet tek [Only mods are allowed to see this link] , [Only mods are allowed to see this link] (në kuptimin anësor), dhe/ose mbi dëshirën dhe tërheqjen [Only mods are allowed to see this link] .
Dashuria mund të kuptohet edhe si një përkujdesje ose vlerësim i
thellë. Dashuria mendohet zakonisht e pamundshme të përkufizohet.

Për këtë arsye, dashuria është çështje debatesh. Disa madje e mohojnë qenësinë e saj. Të tjerë e quajnë atë një [Only mods are allowed to see this link] të shpikur, nganjëherë duke e datuar "shpikje" e Evropës oborrtare gjatë ose pas mesjetës.
Ç’eshte dashuria ?!


Cilat jane menyrat per te dashuruar dhe cila eshte fuqia per te
dashuruar? Cilat jane te keqijat qe mund te qendrojne prane respektit te
ndersjellte, embelsise, miresise, besimit dhe bashkjeteses paqesore ?
Çdo te thote ne ditet e sotme fjalia “Duajeni njeri-tjetrin”

Dashuria eshte nje motiv i shpreses, ne te kundert do te ishte nje
jete boshe. Dashuria ka forcen te na bashkoje pa i mohuar tjetrit
dinjitetin e tij, unin e tij. Vetem dashuria nuk ushtron nje ndjenje
xhelozie, as tek njerezit, as te kombet. Vetem dashuria eshte e afte te
mos e ndaje njerezimin as nga ideologjia, as nga raca. Vetem dashuria
mund te na jape energjite e pashtershme, te nevojshme per te zhdukur
urine dhe deshperimin.

Ne ditet e sotme ai qe dashuron na ngjall menjehere dyshime dhe, ose e
marrim per te lehte ose te pavlershem, ose e quajme te pasinqerte. Jemi
te sigurte se askush nuk mundet te dashuroje me te vertete dike tjeter
pa pasur qellime te tjera. Vlerat e dashurise, si butesia,
pergjegjshmeria, interesimi, fisnikeria dhe besimi jane syrgjynosur ne
breterine e banalitetit dhe nuk perfillen.

“Duajeni njeri-tjetrin”. Keto fjale jane thene me se dy mije vjet me
pare. Me gjithe fuqine qe permban ky mesazhi Bibles, shume prej nesh nuk
e kane vleresuar gjate gjithe ketyre viteve.

Flitet shume, por shume pak presin qe dikush ta vere vertet ne
praktike. Ja kemi lene shenjtoreve dhe te çmendurve. Nese nuk do te duam
njeri-tjetrin, do te vdesim thote dikush…
Shoqeria moderne eshte indiferente ndaj thirrjes per dashuri. Qesh me
idene se bota do te mund te jetonte si teresi, pa kercenimin e nje
holokausti dhe pa garen e armatimeve, por me nje respekt te thelle per
vet jeten.Te shumte jane ata te cilet mendojne se kemi arritur ne nje
pike te pakthyeshme te historise sone. Por nje gje eshte e sigurte.
Metodat e zakonshme per venien e paqes dhe per ta kuptuar boten tone ,
fatkeqesisht kane falimentuar.

Sa me shume veshtrojme perreth, aq me shume gjejme urrejtje, dhune,
paragjykim dhe perbuzje per jeten. Degjojme lajmet dhe lexojme artikujt
qe na japin statistika per te vdekurit ne lufte, per urine, per femijet e
shfrytezuar dhe te sakrifikuar, per perçmimin ndaj dinjitetit njerezor
dhe te drejtat e njeriut. Dhe gjithçka, me te njejtin shpirt, shkruhet
edhe ne nje artikull per kampionatin e futbollit. Gjithmone e me shume
jemi te kufizuar nga nje spekter i tere, se forcat njerezore jane
shpenzuar kot. E megjithate vazhdojme te luajme rolin e nje te verberi e
te mos vlersojme alternativen e mundshme te dashurise. Shume njerez nuk
do te mund te gjykonin se dashuria ka ate force per te mbajtur ne kembe
shumicen e marredhenieve familjare me te ngushta, dhe, duke shkuar me
tej zemra nuk do t’i qendronte shtrengimit. Prandaj eshte thjesht
qesharake, qe dikush mund te besoje ne fuqine e dashurise per te
zgjidhur problemet nderkombetare.

Dashuria universale jo vetem qe eshte e mundshme, por eshte edhe
forma me e plote, gje per te cilen jemi te afte si qenie njerezore.
Por dashuria mund te jete e vlefshme vetem kur heqim dore nga
parametrat e vjeteruar mendore, te cilet vazhdojne te na paralizojne.
Duhet t’i sfidojme keto sofistike qe e gjykojne çdo gje romantike si
absurditet, banalitet idealist, si jo shekcore e anti-intelektuale.
Eshte e nevojshme qe ne jeten tone te pranojme dashurine si forcen me te
madhe universale per bashkimin dhe miresine, te pranueshme nga te
gjithe ata qe me te vertete e deshirojne.Vetem atehere do te zbulojme se
dashuria, plotesisht e realizuar, ka fuqine te shmange ato gjera te
pavlera qe na ndajne, se armiku yne ka edhe ai nje fytyre dhe nje zemer.
Dhe pikerisht kjo eshte pika ne te cilen gjithçka behet e mundshme.
Dashuria eshte e madherishme si vete jeta dhe kur duam ti japim nje
perkufizim, shpesh perfundojme duke i vene kufizime.

Sipas nje percaktimi te Finck, “ Dashuria eshte shpesh nje teresi
paradoksesh dhe ekziston ne forma aq te shumllojshme sa qe pothuaj çdo
percaktim ka te ngjare te mos jete korrekt apo pse jo edhe i
papelqyeshem”.

Ka ekzistuar nje opinion sipas te cilit dashuria eshte nje subjekt i
kufizuar e jo shkencor me te cilin duhet te merren vetem poet e autore
kengesh. Mendohej se ajo nuk vrojtohej dot shkencerisht dhe kjo perbente
vertet nje veshtiresi metodologjike per studiusit. Por psikologet
mendojne se çdo sjellje njerezore, perfshire edhe dashurine romantike,
perbejne tema studimi te psikologjise, meqenese dashuria ndikon ne jeten
sociale te njeriut, ne marredheniet intime, ne martesen, divorcin etj.
Ky fenomen eshte mjaft i perhapur per njerezit. Jungu besonte shume
te dashuria eksplozive aq sa ndertoi nje teori te shpjegimit te
dashurise me shikim te pare. Çdo premtim i shpirtit ka çdo here
plotesime te panumerta. Natyra, e papermbajtshme, e rrjedhshme,
parashikuese, ne ndjenjen e pare te miresise paraprin nje dashamiresi, e
cila do te humbase te gjithe cilesite e veta ne driten e saj te
pergjithshme. Paraqitja e kesaj lumturie eshte nje lidhje private dhe e
bute e dikujt me dike, qe eshte magjia e jetes njerezore, qe, si nje
egersi hyjnore dhe entuziazem, mberthen njeriun dhe ben nje revolucion
ne mendjen dhe trupin e tij, e bashkon me racen e tij, e ben te zotohet
ndaj lidhjeve shtepiake dhe qytetare, e çon me me shume simpati ne
natyre, rrit fuqine e shqisave, i hap imagjinaten, i shton karakterit te
tij atribute heroike dhe te shenjta, vendos martesen dhe i jep
qendrueshmeri shoqerise njerezore.

“Dashuria eshte e durueshme dhe e sjellshme, dashuria nuk eshte
xheloze as mendjemadhe, as krenare, as egoiste, as zemerake;dashuria nuk
llogarit gabimet; dashuria nuk kenaqet nga e keqja por kenaqet nga e
verteta. Dashuria nuk heq dore kurre: besimi, shpresa, durimi jane te
pashtershme. Dashuria eshte e perjetshme… Eshte besimi, shpresa dhe
dashuria; por nga keto te treja, me e madherishme eshte dashuria.
Dashuria nuk eshte thjesht nje pelqyeshmeri me e madhe nga ana sasiore
por nje gjendje psikologjike cilesisht e ndryshme, qe ndryshon nga
terheqja e thjeshte ne shume drejtime. Me teper se nje miqesi tipike ne
fazat e hershme, dashuria perfshin nje ngritje psikologjike (relative),
thithje psikologjike te fuqishme nga partneri, interes te gjere per
personalitetin e tjetrit, fantazim per te , lekundje te shpeshta emocionale dhe gjendje
emocionale ambivalente (Walster 1978). Sipas Davis (1985), dashuria
karakterizohet nga elemente te magjepjes, deshires seksuale,
eskluzivitetit dhe kujdesit te madh per tjetrin. Dashuria e llojit te
mesiperm, njihet nga disa autore si dashuri romantike, per ta dalluar
nga terheqja siperfaqesore./sermnova Titulli origjinal i librit: Living,
Loving, and Learning Autor: Prof. Dr. Leo BuscagliaDashuria - Ç’është dashuria, kjo shigjetë e Erosit


Ç’është dashuria, kjo shigjetë e Erosit, kjo Ndjenjë e fuqishme, e
thellë që të lidh ngusht me dike-diçka që të bën të duash me gjithë z. e
me gjithë sh.duke mos kursyer asgjë; miqësi e thellë, sinçertë, çiltër,
pastër, dëlirë, vërtetë e zjarrtë, flaktë, e vrullshme; e fshehur,
heshtur, e parë, e pafat, tragjike, e paparë, bizare, çoroditur.
Dashuria/1 e kundërta urrejtjes =Dashuria nevojë për të qenë bashkë
përherë e të pandashëm. I dashuruari lehtë, (beson, shpreson, arsyeton)
duron gjithçka), e mbi të gjitha shpreson gjithmonë… &.Që nag
Solomoni, u tha që mundësia e zbulimit se a është dashuria në mes të
burrit dhe gruas e vërtetë apo mashtruese, është e dyshimt, andaj edhe
pranohet se nuk mund të zbulohet... Ç’është dashuria, kjo shigjetë e
Erosit, (Amorit te romakët) birit të Afroditës? Dashuria, si një nga
pasionet më të fuqishme, që e tërheq njeriun drejt ekstremit më tepër se
çdo pasion tjetër, mund të shërbejë si gur prove për moralin. Bjelinski
Nxjerrë, marrë nga një film, nga një libër, nga një roman, nga një
filozof, nga një shkrimtar, nga një fjalë e urtë e popullit, nga një
mendëtar, nga një poezi, nga një pianec, nga një rrugaç, nga një i
çmendur, nga një urtak, nga një lypës, nga një i pasur, nga një profet,
nga një ateist, nga një polic, nga një… burim i panjohur, ku ta di nga
kush!? &. Në dashuri dhe në luftë gjithçka (të gjitha mjetet
lejohen) lejohet. & Dashuria pa lot s’është dashuri (Nga një film)
Dashuritë e Perëndeshes se Dashurise, Aferdites, Sjelle ne shqip nga
A.Bacelli (Shtesa) Afërdita Perendeshe e Gojdhenes Greke te dashurise,
bukurise dhe fekondimit. Ajo është asistentja me besnike e dashurise
hyjnore. Nje shembull te qarte te saj e kemi ne dashurine midis Helenes
Greke dhe Parisit (Paridi/ te Trojes se ciles ajo i dha shume embelsi ne
dashuri dhe e ngriti aq lart sa keta dy te dashuruare nuk pyeten per as
nje rrezik si pasoje e saj.Kjo Perendeshe e ngriti dashurine e tyre ne
ate piedstal sa i dha asaj jete mbi vdekjen e nje qyteti te tere! Edhe
vete Aferdita pati disa dashuri qe jane trasheguare edhe sot si modele te
dashurise se fuqishme njerezore dhe hyjnore. Ajo dashuroi burra toksore
dhe Perëndi qiellore shume te fuqishem te kohes dhe me ta beri dashuri
te tilla qe e kalonin perfyterimin e dashurise tokesore,ajo dashuroi me
tere pasionin dhe fuqine brilante te saj dhe burrat e dashuruare nga
Aferdita u kthyene ne vigane te dashurise. Ja disa nga dashnoret e
Perendeshes Aferdita: Andonis Ketij burri te pashem nuk mundi ti
rezistoje dot kjo Perendeshe. Mardheniet e tyre te c'mendura perfunduane
ne nje fund tragjik. Ançises Sipas gojdhenes greke, Zeusi beri qe
Aferdita te bjere ne dashuri me vdekatarin Ançises; si rezultat i kesaj
dashurie lindi Heroi Legjendar Eneas (Aeneas) Ares Kjo Perendeshe e
dashurise ra ne dashuri edhe me Perëndine e luftes Ares me te cilin
lindi nje Perëndi qe u morr me letersine dhe gojdhenat. Po ashtu lindi
me te edhe dy djem te tjere; Terrorin dhe Friken si dhe vajzen Harmonia.
Dionisis Mos harrojme edhe dashurine e saj me Perëndine e Veres
Dionisin e famshem me te cilin lindi Priapusin.Per me teper lexoni mbi
Dionisin me siper. Hefaistos Hefaistos ne te vertete ishte dhe burri i
saj i ligjshem sipas gojdhenes greke.Kjo martese nuk qe e sukseseshme
sepse dashurine e vertete ajo e ndjente me te tjere dhe fshehur burrit
te vete."ketu,-thoshte Aferdita,-qendron sekreti i lumturise ne
dashuri." Hermes Ky është Perëndiu i Olimpit Grek.I cili shpiku nje hile
te mencur filozofie qe ti fitonte zemren Aferdites. Ne fund te
dashurise ai e la me barre me Hermafroditin e cuditshem. Ne dashurite e
saj jane edhe Perëndi e burra te tjere,disa prej te cilve ajo edhe i
ndeshkoi rende si pasoje e xhelozise sic është rasti i Aosit,Perëndise
se Agimit.Nje here tjeter do te sjell te plote gjithe dashurite e saj. &. Fjala/shprehja “Të dua” kurrë nuk është e
tëpërt, siç mendojnq shumë njerëz Duhet ditur se: Nuk mund ta bësh dikë
që të dashurojë. E tëra që mund të bësh është të jesh dikush/ai që
dashuron. Pjesa tjetër varet nga pala tjetër. Për meshkujt e zhgënjyer
ilaçi më i mirë, kundër dhembjes, ndarjeve, zhgnjimeve janë librat roze,
ndërsa gjyshja ime thoshte: “gozhda del me gozhdë”........

Lasgushi KËSHTU TË DUA

Unë së dashurës i këndoj bukurinë shpirtërore, po dhe bukurinë
trupore, dua ta prek, ta puth, ta përqafoj, se jam njeri, jo engjëll!
Kjo është jeta. Kjo është natyra. Natyra s’është as amorale, as morale,
as imorale. Është natyrë, pra e shenjtë. Petraq Kolevica/119

TË DUA / gjithmonë të të ndjej/ Më pranë gjirit tim,/ Më
thellë shpirtit tim,/ Dhe vargut tim gjithë përvelim/ Dua/ Çdo çast të
të përqas/ Me Qiej e Djej/ Në zemër të të qas/ Dhe tërë gaz/ Si futesh
të të ndjej/ Ndër dej/ Tej për tej!…Ku je, ti mall! ti mall/ O jeta!
jeta!/ Sa larg që zall më zall/ Mezi të gjeta!

DASHURIA Shën Pali

Dashuria udha më e shkëlqyeshme… virtyti më i madh
Po t’i folja gjuhët e njerëzve e të engjëjve, por/ të mos kisha
dashurinë,/ do të isha porsi bronzi (gongu) që kumbon/ e porsi cimbali
(daulle që bën zhurmë të madhe) që tingëllon. Po ta kisha dhuratën e
profecisë/ e t’i dija të gjitha misteret/ e të gjitha dituritë;/ po ta
kisha edhe fenë e plotë,/ (besimi për të bërë të pamundurën), me të
cilën mund t’u shndërroja vend maleve, /por po të më mungonte dashuria,/
s’do të isha asgjë! Po ta ndaja lëmoshë mbarë pasurinë time/ dhe po ta
jepja trupin tim të digjej, por po të më mungonte dashuria,/nuk do të më
vlente asgjë!

Kur isha fëmijë, flisja si fëmijë, mendoja si fëmijë, arsyetoja si
fëmijë; kur u bëra burrë, i lashë mënjanë sjelljet prej fëmije... Tani
për tani mbeten këto të tria: besimi, shpresa dhe dashuria; por më e
madhja prej tyre është dashuria.

Dashuria është zemërgjërë,/ është e dhimbshme,/ nuk ka smirë,/ nuk
mbahet në të madh,/ nuk krenohet,/ nuk është e panjerëzishme,/ nuk
kërkon interesin e vet,/ nuk hidhërohet/ nuk mban mend të keqen,/ nuk i
kënaqet padrejtësisë,/ por i gëzohet të vërtetës... Profecitë mbarojnë,
gjuhët shuajnë, njohuritë marrin fund. Sepse njohuria jonë është e
kufizuar/ dhe e kufizuar është profecia jonë… Ai që ka dashuri,
gjithmonë ka diçka të japë: lëmoshë, mësim, këshill, ngushllim,
përdhimtim, durim, shfajësim. Kapitulli i 13 është ndoshta më i bukuri
shkrim i Palit – himni më i mrekullueshëm i dashurisë që ka dalë prej
pendës së ndonjë njeriu. Ni margaritar i vërtetë i letrësisë botërore.

Dashuria e përsosur e përjashton frikën; Dashuria: gëzon, hidhëron,
lumturon, mjeron, përvëlon, djeg, bren, therr, pret, ndërton,
shkatërron, ndan, bashkon, poshtëron, lartëson, pasuron, varfëron,
përforcon, dobëson, shëron, sëmund, reziston…
Dashuria është perëndi e cila krijon miqësi (por edhe armiqësi- (an), liri dhe bashkim u tha në Antikë? vazhdon


-- "" 20 Mars 2010 19:26 (CET)


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

117 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Sun 03 Mar 2013, 15:37

shaban cakolli

shaban cakolli
Antar Special
Antar Special
e mesova nga teoria e kesaj  C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 1416650876

118 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Sun 03 Mar 2013, 22:21

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
likeeeee


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
https://kuqezi.albanianforum.net/

119 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Mon 04 Mar 2013, 15:02

shaban cakolli

shaban cakolli
Antar Special
Antar Special
ndjenje

120 C'fare eshte dashuria ? - Faqe 4 Empty Re: C'fare eshte dashuria ? prej Mon 04 Mar 2013, 19:41

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 4 e 5]

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons