Forumi Kuq E Zi
Nikola Tesla Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Nikola Tesla Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
Nikola Tesla Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Nikola Tesla Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Nikola Tesla Empty Nikola Tesla 10/5/2011, 16:50

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Nikola Tesla (serbisht: Тесла Никола, 10 korrik 1856 - 7 janar 1943) ishte një shpikës, inxhinier mekanike, dhe inxhinier elektrik. Ai ishte një kontribues i rëndësishëm në lindjen e energjisë elektrike tregtar, dhe është i njohur mirë për shumë zhvillime të tij revolucionare në fushën e elektromagnetizmit në fund të shekujve 19 dhe 20. patentave Tesla dhe teorike të punojnë formuar bazën e moderne alternuara (AC) sistemet aktuale të energjisë elektrike, duke përfshirë sistemin e shpërndarjes elektrike polyphase dhe motori AC. Kjo punë ka ndihmuar të shoqërohet me revolucionin industrial e dytë.
Lindur një serb etnik në fshatin Smiljan (tani pjesë e Gospiq), në Ushtarak kroat Kufi [1] e Perandorisë Austriake (Kroaci moderne), Tesla ishte një subjekt i Perandorisë Austriake nga lindja, dhe më vonë u bë një amerikan qytetar. [2] Për shkak të 1894 demonstrim të tij të komunikimit pa tela me anë të radios dhe si fituesi përfundimtar në "Luftën e rryma", ai ishte i respektuar gjerësisht si një nga inxhinierët më të madh elektrik i cili ka punuar në Amerikë. [3] Ai i pari moderne inxhinieri elektrike dhe shumë nga zbulimet e tij ishin të një rëndësie novator. Në Shtetet e Bashkuara gjatë kësaj kohe, fama rivaled Tesla që e ndonjë shpikës të tjera ose shkencëtar në histori ose të kulturës popullore. [4] Tesla demonstruar transferimin pa tel të energjisë për pajisjet e energjisë elektronike në fillim të 1893, dhe synonte transmetimin ndërkontinentale pa tel të energjisë industriale në papërfunduar të tij projektin Wardenclyffe Kulla.
Për shkak të personalitetit të tij të çuditshëm dhe pretendimet e tij me sa duket e pabesueshme dhe nganjëherë i çuditshëm për zhvillimet e mundshme shkencore dhe teknologjike, Tesla ishte izoluar në fund të fundit dhe konsiderohet si një shkencëtar i çmendur deri në fund të shumë në jetën e tij. [5] Tesla vdiq me pak para në moshën 86 në një suite hoteli në New York City. [6]
Njësia SI matjen e fushës magnetike B (referuar edhe si densiteti i fluksit magnetike dhe induksioni magnetik), Tesla, ishte emëruar për nder të tij (në CGPM, Paris, 1960).

Tesla ka lindur nga prindër serbe në fshatin Smiljan, Perandoria Austriake pranë qytetit të Gospiç, në territorin e Kroacisë së sotme moderne. Raportet e tij certifikatën e pagëzimit që ai ka lindur më 28 qershor (NS 10 korrik), 1856, për të Atit Milutin Tesla, një prift në Kishën Ortodokse Serbe. [7] origjinë nga babai i tij mendohet të jetë ose i një prej klaneve lokale serbe në luginën e Tara ose nga Orlovic fisnik Hercegovinës Pavle. [8] Nëna e tij, Đuka, bija e një prifti Kishës Ortodokse Serbe, erdhi nga një familje e banues në Lika dhe Banija, por me origjinë të thellë në Kosovë. Ajo ishte e talentuar në bërjen e mjeteve të Artizanatit në shtëpi dhe të përmendësh shumë poezi epike serbe, por mësuar kurrë për të lexuar. [9]
Nikola ishte e katërta e pesë fëmijëve, që ka një vëlla më të vjetër (danez, i cili u vra në një aksident me kuaj kur Nikola ishte pesë) dhe tre motrat (Milka, Angelina dhe Marica). [10] Familja e tij lëvizi për Gospiç në 1862 . Tesla frekuentuar shkollën e Lartë në Real gjimnazit në Karlovac. [11] Ai përfundoi një mandat katër-vjeçar në hapësirë ​​prej tre vjetësh. [12]
Tesla shkoi për të studiuar inxhinieri elektrike në Politeknik austriake në Grac (1875). Ndërkohë që ka, ai ka studiuar të përdor të alternuara të tanishme. Disa burime thonë se ai ka marrë diplomë diploma nga universiteti në Graz. [13] [14] [15] Megjithatë, në universitet i thote se ai nuk ka marrë një diplomë dhe nuk vazhdojnë përtej gjashtëmujorit të parë të vitit të tij të tretë, gjatë së cilës ai ndalur të ndjekur leksionet. [16] [17] [18] [19] Në dhjetor 1878, Tesla la Graz dhe i theu të gjitha marrëdhëniet me familjen e tij. miqtë e tij mendonin se ai kishte mbytur në lumin Go. Ai shkoi në Marburg, (Maribor e sotme, në Slloveni), ku ai ishte i punësuar i parë si një inxhinier asistent për një vit. Ai pësoi një avari nervor gjatë kësaj kohe. Tesla u bindën më vonë nga babai i tij për të marrë pjesë në Universitetin Charles në Pragë-Ferdinand, të cilën ai mori pjesë për afat të verës së vitit 1880. Këtu, ai u ndikua nga Ernst Mach. Megjithatë, pasi babai i tij vdiq, ai u largua nga universiteti, që ka përfunduar vetëm një afat. [20]
Tesla angazhuar në leximin e shumë vepra, memorizimin libra të plotë, me sa duket ka një kujtesë fotografike. [21] Tesla lidhur në autobiografinë e tij se ai ka përjetuar momente të detajuar të frymëzimit. Gjatë jetës së tij të hershme, Tesla ishte goditur me sëmundje kohë dhe prapë kohë. Ai pësoi një vuajtje e veçantë në të cilën flashes verbues të dritës do të paraqiten para syve të tij, shpesh shoqërohet me vizione. Pjesa më e madhe e kohës vizionet ishin të lidhura me një fjalë apo ide ai mund të ketë ardhur të gjithë, në raste të tjera ato do të ofrojnë zgjidhje për një problem të veçantë ai kishte qenë i ndeshi, vetëm duke dëgjuar emrin e një artikull, ai do të jetë në gjendje të parashikojnë atë në detaje realiste. synesthetes Moderne-ditore raportojnë simptoma të ngjashme. Tesla do të kujtoj një shpikje në mendjen e tij me saktësi ekstreme, duke përfshirë të gjitha dimensionet, para se të vendosej në fazën e ndërtimit, një teknikë e njohur ndonjëherë si të menduarit foto. Ai zakonisht nuk ka të bëjë vizatime me dorë, në vend që vetëm të konceptimit të gjitha idetë e me mendjen e tij. Tesla gjithashtu shpesh kishte paraftyrimet të ngjarjeve që kishin ndodhur më parë në jetën e tij;. Këtyre filloi gjatë fëmijërisë së tij [21]
Në 1880, ai shkoi në Budapest për të punuar nën Tivadar Puskas në një kompani telegrafike, [22] Telefoni kompanisë kombëtare. Atje, ai u takua me Nebojsha Petrović, një i ri, shpikës serbë të cilët jetonin në Austri. Edhe pse takimin e tyre ishte e shkurtër, ata kanë punuar në një projekt së bashku duke përdorur turbinat dyshe për të krijuar pushtet të vazhdueshme. Në hapjen e central telefonik në Budapest, 1881, Tesla u bë shefi inxhinier elektrik të kompanisë, dhe më vonë është inxhinier për sistem të parë të vendit të telefonit. Ai gjithashtu ka zhvilluar një pajisje që, sipas disa, ishte një përsëritës të telefonit apo përforcues, por sipas të tjerëve mund të ketë qenë altoparlant parë.

Franca dhe Shtetet e Bashkuara
Në 1882 ai shkoi në Paris, për të punuar si inxhinier në Ndërmarrjen Edison kontinental, projektim përmirësime në pajisjet elektrike solli jashtë nga idetë e Edison. Sipas autobiografinë e tij, në të njëjtin vit ai konceptuar motor induksion dhe filloi zhvillimin e pajisje të ndryshme që përdorin fushat magnetike e rradhës për të cilat ai ka marrë patentat në 1888.
Së shpejti pas kësaj, Tesla ishte zgjuar nga një ëndërr në të cilën nëna e tij kishte vdekur. [24] Pas vdekjes së saj, Tesla ra i sëmurë. Ai kaloi dy deri tre javë recuperating në Gospiç dhe fshatin e Tomingaj pranë Gračac, vendlindja e nënës së tij.
Më 6 qershor 1884, Tesla e parë mbërritën në Shtetet e Bashkuara, në New York City [25] me pak përveç një letër rekomandimi nga Charles Batchelor, një ish-punëdhënësi. Në letër rekomandimi për Thomas Edison, është pretenduar se Batchelor shkroi, "unë e di se dy burra të madh dhe ju jeni njëri prej tyre, i dyti është ky njeri i ri", por përmbajtja e saktë e letrës është e diskutueshme në librin e McNichol-së. Edison punësuar Tesla për të punuar për Edison Punëve të tij Machine. Tesla punën për Edison filloi me inxhinieri të thjeshtë elektrike dhe shpejt përparuar për zgjidhjen e disa nga problemet më të vështira të kompanisë. Tesla ishte ofruar edhe detyra e krejtësisht redesigning gjeneratorëve të drejtpërdrejtë aktual të kompanisë Edison. [26]
Tesla pohoi ai u ofroi US $ 50,000 (~ US $ 1.100.000 në vitin 2007, përshtatur për inflacion) [27] nëse ai redesigned motor joefikase e Edison dhe gjeneratorë, duke bërë një përmirësim në të dy shërbimeve dhe ekonomisë. [28] Në 1885 kur Tesla interesua për pagesën për punën e tij, Edison u përgjigj, "Tesla, ju nuk e kuptoni humor tonë amerikan," duke thyer kështu fjalën e tij. [29] [30] ardhura US $ 18 në javë, Tesla do të duhej të punojë për 53 vjet për të fituar Shuma që ai ishte premtuar. Oferta ishte e barabartë me kapitalin fillestar të kompanisë. Tesla menjëherë dha dorëheqjen, kur ai ishte refuzuar një të rritur në US $ 25 në javë. [31]
Tesla, që kanë nevojë për punë, në fund e gjeti veten kanale gërmimi për një periudhë të shkurtër kohore për kompaninë Edison. Ai e përdori këtë kohë për të përqëndrohet në sistemin e tij AC polyphase

Në 1886, Tesla formuar kompaninë e tij, Tesla Electric Light & Prodhim industrial. Investitorët fillestare financiare nuk u pajtua me Tesla në planin e tij për një motor rotacion aktuale dhe lirohet përfundimisht atë nga detyrat e tij në kompani. Tesla ka punuar në Nju Jork si punëtor krahu 1886-1887 për të ushqyer veten dhe për të rritur kapitalin për projektin e tij të ardhshëm. Në 1887, ai ndërtoi brushless motor fillestar alternuara aktuale induksion, të cilën ai demonstroi në Institutin Amerikan i Inxhinierëve Elektrike (tani IEEE) në 1888. Në të njëjtin vit, ai ka zhvilluar parimet e Tesla spirale e tij, dhe filloi të punojë me George Westinghouse në Westinghouse elektrike dhe laboratorë Pittsburgh Prodhim industrial Company's. Westinghouse dëgjuar për idetë e tij për sistemet polyphase që do të lejonte të transmetimit të alternuara të tanishëm të energjisë elektrike në distanca të gjata.
Në prill 1887, Tesla filloi të hetojë atë që më vonë do të quhet rrezet-X duke përdorur të tij të vetme tuba vakumi terminal (të ngjashme me patentë e tij # 514170). Kjo pajisje ndryshonte nga tubat e tjera në fillim të X-ray në se ajo nuk kishte asnjë objektiv electrode. Termi modern për dukurinë e prodhuar nga kjo pajisje është bremsstrahlung (ose frenim rrezatimit). Ne tani e dimë se kjo pajisje operohet nga emitting elektronet nga elektrodë të vetme nëpërmjet një kombinimi të emisionit elektron fushë dhe emisioneve thermionic. Pasi çliroi, elektronet janë të neveriten me forcë nga fusha e lartë elektrike në afërsi të electrode gjatë majat negative tensionit nga prodhimi lekundese HV e spirales Tesla, gjenerimin e rrezet X si ato bien ndesh me zarf gotë. Ai gjithashtu e përdori tuba Geissler. Nga 1892, Tesla u bë i vetëdijshëm e dëmtimit të lëkurës që Wilhelm Röntgen identifikuar më vonë si një efekt të rrezeve X.
Në kërkimin e hershme, Tesla hartuar disa struktura eksperimentale për prodhimin e X-rrezeve. Tesla u shpreh se, me qarqeve e tij, "instrument do të [... mundësojë një të] gjeneruar rrezet rëntgen i fuqisë më të madhe se i arritshëm me aparat të zakonshëm". [48]
Ai gjithashtu komentoi mbi rreziqet e punës me qark tij dhe pajisje të vetme-nyjë X-ray-prodhimin. E shënimet e tij shumë në hetimin e hershme e këtij fenomeni, ai i dhënë dëmin e lëkurës për shkaqe të ndryshme. Ai besonte më herët se dëmtimit të lëkurës nuk ishte shkaktuar nga rrezet rëntgen, por ozonit gjeneruar në kontakt me lëkurën, dhe në një masë më të vogël, acid azotit. Tesla gabimisht u shpreh se rrezet-X ishin valët e gjatësisë, të tilla si ato të prodhuara në valët në plazmë. Nuk janë të njohur shembuj të këtij dhe këto valë plazma mund të ndodhë në situata të fushave të forcës pa magnetike. [49] [50] hipoteza e tij dhe eksperimente janë konfirmuar nga të tjerët. [51]
Tesla vazhdueshme kërkimore në terren. Ai kryer disa eksperimente para për zbulimin e rëntgen-së (duke përfshirë fotografuar kockat e dorës së tij, më vonë, ai i dërgoi këto imazhe për rëntgen), por nuk bëjnë konstatimet e tij të njohur gjerësisht; shumë të hulumtimit të tij ishte humbur në zjarr 5 Avenue laboratorike të Mar 1895 .
Tesla demonstruar transmetimit të energjisë pa tel që në 1891. Efekti Tesla është një term për një kërkesë të këtij lloji të kryerjes elektrike (që është, lëvizja e energjisë përmes hapësirës dhe materies, jo vetëm prodhimin e tensionit të gjithë një dirigjent)

shtetësinë amerikane
Më 30 korrik 1891, në moshën 35 vjeçare, ai u bë një qytetar natyralizuar e Shteteve të Bashkuara. Tesla themeluar laboratorin e Jugut e tij Fifth Avenue në New York në të njëjtin vit. Më vonë, Tesla themeluar laboratorin e tij Houston Street në Nju Jork, në 46 Street E. Houston. Ai ndezi llambat elektrike me valë në të dy vende të New York-ut, duke siguruar prova për të mundshëm të transmetimit të energjisë pa tel. [53]
Disa nga miqtë më të afërt Tesla ishin artistë. Ai u miqësua me Robert Magazine editor Century Underwood Johnson, i cili adaptuar disa poezi serb Jovan Jovanović Zmaj i (e cila Tesla përkthyer). Gjithashtu gjatë kësaj kohe, Tesla ishte i ndikuar nga filozofia Vedic (dmth., Hinduizmi) mësimet e Vivekananda Swami, aq shumë sa që, pas ekspozimit të tij për të hindu-Vedic menduar, Tesla filloi duke përdorur fjalë të sanskritisht në emrin e disa nga konceptet e tij themelore në lidhje me materies dhe energjisë. [54]


dinamo Nikola Tesla's AC përdoret për të gjeneruar AC cila është përdorur për transportin e energjisë elektrike në të gjithë distanca të mëdha. Ajo është e përfshirë në U. S. Patent 390.721.
Kur Tesla ishte 36 vjeç, patentat e parë në lidhje me sistemin polyphase pushtet ishin dhënë. Ai vazhdoi kërkimin e sistemit dhe parimet e rradhës fushës magnetike. Tesla shërbeu, 1892-1894, si nënkryetar i Institutit Amerikan të Inxhinierëve elektrike, paraardhës (së bashku me Institutin e Inxhinierëve Radio) e IEEE sotme moderne. Nga 1893-1895, ai hetohet rrymave frekuencë të lartë të alternuara. Ai generated AC prej një milion volt duke përdorur një spirale konik Tesla dhe i ka hulumtuar efekti lëkurë në përçuesve, i projektuar qarqeve tuned, shpiku një makinë për inducing gjumë, llambat e Telefona shkarkimit të gazit dhe të energjisë elektromagnetike transmetuar pa tela, ndërtimin e transmetuesit të parë radio. Në St Louis, Misuri, Tesla bërë një demonstrim në lidhje me radio komunikimit në 1893. Duke iu drejtuar Institutin Franklin në Filadelfia, Pensilvania dhe Electric Light Shoqata Kombëtare, ai e përshkroi dhe demonstruar në detaje parimet e saj. demonstratat Tesla ishin shkruar për gjerësisht nëpër media të ndryshme. Tesla gjithashtu ka hetuar të energjisë korrje që është i pranishëm në të gjithë hapësirën. Ai besonte se ajo ishte thjesht një çështje kohe kur meshkujt do të ketë sukses në bashkëngjitur makineri e tyre për të wheelwork shumë të natyrës, duke deklaruar: ". Breza Ere shumë të kalojë, makineri ynë do të drejtohet nga një pushtet i arritshëm në çdo pikë të universit" [55]
Në 1893 Panairi Botërore, Ekspozita kolumbian Botërore në Çikago, një ekspozitë ndërkombëtare u mbajt të cilat, për herë të parë, kushtuar një ndërtesë të ekspozitave elektrike. Kjo ishte një ngjarje historike si Tesla dhe George Westinghouse futur vizitorëve në pushtet AC duke e përdorur atë për të mësoj Ekspozita. Në ekran u llambat fluoreshente Tesla dhe llamba të vetëm nyjen. Një vëzhgues i vuri në dukje:
Brenda në dhomë u pezullua dy hard-gome pllaka mbuluar me flete kallaj. Këto ishin rreth pesëmbëdhjetë metra larg, dhe ka shërbyer si terminalet e telave kryesor nga transformatorët. Kur i tanishëm u kthye më, llampat ose tubat, që nuk kishte tela të lidhur me to, por vë në një tryezë midis pllakave pezulluar, apo të cilat mund të mbahen në dorë në pothuajse çdo pjesë të dhomës, ishin bërë që shkëlqen. Këto ishin eksperimente të njëjta dhe të aparatit të njëjtën treguar nga Tesla në Londër rreth dy vjet më parë, "ku ata prodhohen pyes veten aq shumë dhe habia". [56]
Tesla gjithashtu shpjegoi parimet e fushës magnetike dhe motorike rradhës induksion duke demonstruar se si të bëjnë një vezë bërë të bakrit të qëndrojë në fund në demonstrim e tij të pajisjes ai ndërtoi njohur si "Veza e Kolombit".
Gjenerator Tesla u zhvillua nga Tesla në vitin 1895, në lidhje me zhvillimet e tij në lidhje me lëngëzim e ajrit. Tesla e dinte, nga zbulimet e Zotit Kelvin-së, që më shumë për ngrohje është zhytur nga ajri të lëngshëm, kur ajo është e ri-gasified dhe përdoret për të përzënë diçka, se sa është e nevojshme me teori, me fjalë të tjera, se procesi i lëngëzimin është paksa jonormale ose "mbi unitetin ' . [57] Vetëm para përfundimit Tesla's e punës së tij dhe paraqitjen e aplikimit për patentim, laborator Tesla's djegur, shkatërruar të gjitha, pajisjet e tij modele dhe shpikje. Menjëherë pas zjarrit, Carl von Linde, në Gjermani, e paraqitur një kërkesë për patentë për procesin e njëjtë. [58]
Një "sistem botëror" për "transmetimin e energjisë elektrike pa tela" që varet nga përçueshmëri elektrike e tokës ishte e propozuar, në të cilën e transmetimit në media të ndryshme natyrore me aktuale që kalon në mes të dy pikave janë përdorur për pajisjet e energjisë. Në një sistem praktik tel transmetimin e energjisë duke përdorur këtë parim, një rreze të lartë të pushtetit ultravjollcë mund të përdoret për të formuar një kanal vertikale jonizues në ajër direkt mbi stacionet-transmetues marrës. Konceptin e njëjtë është përdorur në rrufepritësve virtuale, electroshock electrolaser armë, [59] dhe ka qenë i propozuar për paaftësi automjete.

Edison
Gjithashtu në fund të 1880, Tesla dhe Thomas Edison u bënë kundërshtarët e pjesërisht për shkak të promovimit Edison e tanishme të drejtpërdrejtë (DC) për shpërndarjen e energjisë elektrike gjatë më efikas rotacion aktuale mbrojtur nga Tesla dhe Westinghouse. Deri Tesla shpiku motorin me induksion, avantazhet e AC-së për të transmetimit në distancë të gjatë të tensionit të lartë ishin të kundërbalancuar nga paaftësia për të vepruar motorët në AC. Si rezultat i "Luftës së rryma", Edison dhe Westinghouse shkoi gati të falimentuar, kështu që në 1897, Tesla lëshuar Westinghouse nga kontrata, duke siguruar Westinghouse një pushim nga honorare Tesla's patentë. Gjithashtu në 1897, rrezatimi Tesla hulumtuar, që çoi në krijimin e formulimit bazë të rrezeve kozmike. [60]
Në 1897, në moshën 41, Tesla paraqitur patentë e parë të radios (US Patent 645.576). Një vit më vonë, ai demonstroi një varkë radio-kontrolluar në ushtrinë amerikane, duke besuar se ushtria do të duan gjëra të tilla si silurët radio-kontrolluar. Tesla pohoi të kishte zhvilluar "Arti i Telautomatics", një formë e robotikës, si dhe teknologjia e kontrollit të largëta. [61] Në 1898, ai demonstroi një varkë radio-kontrolluar në publik gjatë një ekspozitë elektrike në Madison Square Garden . Tesla e quajti një varkë e tij "teleautomaton". [62] Në të njëjtin vit, Tesla hartuar një "ndezës elektrik" ose kandele për motorët benzinë ​​me djegie të brendshme. Ai fitoi US Patent 609.250, "ndezës elektrike për Gas Engines", në këtë sistem ndezjen mekanike. Tesla jetonte në ish-Hotel Gerlach, e emërtuar ndërtimin Vala Radio, në 49 W 27 St (në mes dhe gjashtë Broadway Avenue), Lower Manhattan, para fundit të shekullit, ku ai i kryer eksperimente valë radio. Një pllakë përkujtimore është vendosur në ndërtesën në 1977 për të nderuar punën e tij. Telekomanduesi radio mbeti një risi deri në Luftën e Parë Botërore dhe më pas, kur një numër vendesh të përdorur atë në programet e ushtarake.

Kolorado Springs


foto Publiciteti i një pjesëmarrës i ulur në laboratorin e tij në Kolorado Springs, me tij "Zmadhues transmetues" gjenerimin e miliona volt. Harqeve janë rreth 7 metra (23 ft) e gjatë. (Shënime Tesla e identifikuar kjo si një fotografi ekspozimit të shumta.)


Një eksperiment në Kolorado Springs. Kjo bankë e dritave po merr pushtetin me anë të induksionit electrodynamic nga një transmetues afër


Një eksperiment Kolorado Springs: këtu një spirale bazuar tuned në rezonancë me një transmetues të largët ndriçon një dritë pranë fund e foto.
Në 1899, Tesla vendosi për të lëvizur dhe filloi hulumtimet në Kolorado Springs, Colorado në një laborator të vendosura pranë Foote Ave. dhe Kiowa St, [63], ku ai do të ketë vend për eksperimente të tensionit të lartë të tij, frekuencë të lartë. Pas mbërritjes së tij ai u tha gazetarëve se ai u kryen eksperimente pa tel telegraphy transmetimit të sinjaleve nga Pikes Peak në Paris. ditar Tesla's përmban shpjegime nga eksperimentet e tij në lidhje me jonosferë dhe rrymat tokësor terren të përmes valëve transversale dhe valët e gjatësisë. [64] Në laboratorin e tij, Tesla provuar se toka ishte një dirigjent, dhe ai i prodhuar rrufe artificiale (me shkarkimet e përbërë nga miliona volt, dhe deri në 135 metra e gjatë). [65] Tesla gjithashtu ka hetuar të energjisë elektrike atmosferike, duke respektuar sinjale rrufe nëpërmjet pranimit te tij. Riprodhimet e pranimit te Tesla dhe qarqeve coherer tregojnë një nivel të paparashikuara të kompleksitetit (p.sh., të shpërndara të lartë-Q resonators spiral, radio frekuencave reagime, efektet e papërpunuar heterodyne, dhe teknikat e rigjenerimit). [66] Tesla ka deklaruar se ai vërejtur valët e palëvizshëm gjatë kësaj kohe. [67]
Tesla hulumtuar mënyrat për të transmetuar energji dhe energji me valë në distanca të gjata (me anë të valëve transversale, në një masë më të vogël, dhe, më lehtë, valët e gjatësisë). Ai transmetohet frekuencave shumë të ulëta nëpër tokë, si dhe në mes të sipërfaqes së Tokës dhe shtresa Kennelly-Heaviside. Ai mori patentave mbi transceivers celulare, që u zhvillua në këmbë nga valët e kësaj metode. Në eksperimentet e tij, ai e ka bërë llogaritjet matematikore dhe llogaritjet bazuar në eksperimentet e tij dhe zbuloi se frekuenca tingëllues e Tokës ishte rreth 8 herc (Hz). Në vitet 1950, studiuesit konfirmoi se frekuenca rezonante te zgavër jonosferës së Tokës ishte në këtë varg (e quajtur më vonë rezonancë Schumann).
Në Kolorado Springs Tesla kryer të ndryshme në distancë të gjatë pa tel-transmetimit pritjes eksperimente. efekt Tesla është aplikimi i një lloji të kryerjes elektrike (që është, lëvizja e energjisë përmes hapësirës dhe materies, jo vetëm prodhimin e tensionit të gjithë një dirigjent). Përmes valëve të gjatësisë, Tesla transferuar të energjisë për pajisjet e marrjes. Ai dërgoi forcat elektrostatike përmes mediave natyrore nëpër një dirigjent i vendosur në ndryshimin e fluksit magnetik dhe transferohet energji elektrike për një marrës tel.
Në laborator Kolorado Springs, Tesla vërejtur sinjale të pazakontë që ai më vonë mund të mendohet të ketë qenë dëshmi e komunikimit extraterrestrial valë radio që vijnë nga Venus apo Marsi. [68] Ai vërejti sinjaleve të përsëritura nga pranuesit e tij të cilat ishin në thelb e ndryshme nga sinjalet që ai kishte vërejtur nga stuhitë dhe zhurma tokë. Në mënyrë të veçantë, ai kujton më vonë se sinjalet u shfaq në grupe të një, dy, tre, dhe katër klikimeve së bashku. Tesla kishte përmendur se ai mendonte se shpikjet e tij mund të përdoret për të folur me planetet e tjera. Ka patur edhe pretendime se ai shpiku një "Teslascope" vetëm për një qëllim të tillë. Është e diskutueshme se çfarë lloji të sinjaleve Tesla pranuar apo nëse ai kap asgjë në të gjitha. Studimet kanë sugjeruar se Tesla mund të ketë pasur një keqkuptim të teknologjisë së re që ai ishte duke punuar me të, [69] apo se sinjalet Tesla re mund të ketë qenë jo-tokësor burim natyror radio si sinjalet i ngjashëm me Jupiteri kupë plazma. [70]
Tesla la Kolorado Springs, më 7 janar 1900. Laborator u hodh poshtë ca. 1905 dhe përmbajtja e saj shiten për të paguar borxhet. Eksperimentet e Kolorados përgatitur Tesla për ngritjen e objektit të trans-atlantike të telekomunikacionit tel njohur si Wardenclyffe.


Vjet Wardenclyffe

Në 1900, me US $ 150,000 (51% nga J. Pierpont Morgan), Tesla filloi planifikimin e objektit Kulla Wardenclyffe. Në qershor 1902, operacionet Tesla's laborator u dërguan në Wardenclyffe nga Houston Street. Kulla u shkatërrua për skrap, gjatë Luftës së Parë Botërore [71] Gazetat e kohës emërtuar "milion dollarësh marrëzi Tesla's" Wardenclyffe. Në vitin 1904, Zyra e Patentave Zyra Amerikane anuloi vendimin e tij dhe i dha Guglielmo Marconi patentë për radio, dhe Tesla filloi luftën e tij të ri-marrë patentë radio. Në ditëlindjen e tij të 50 në 1906, Tesla demonstruar 200 hp turbinë e tij (150 kW) 16.000 rpm bladeless. Gjatë 1910-1911 në Stacionin Power bregdet në Nju Jork, disa e tij motorët turbinë bladeless u testuar në 100-5000 hp.


Çmimi Nobel dhe Tesla

Që Çmimin Nobel në Fizikë u dha për të Marconi për radio në 1909, Thomas Edison dhe Tesla ishin përmendur në një shtyp të dërgimit si laureatë të mundshme për të ndarë Çmimin Nobel të 1915, duke çuar në një nga disa kundërshtimeve Çmimin Nobel. Disa burime kanë pohuar se për shkak të armiqësisë së tyre ndaj njëri-tjetrit as i është dhënë çmimin, pavarësisht nga kontributet e tyre shkencore, që secili kërkoi të minimizuar arritjet e tjera dhe të drejtën për ta fituar çmimin, që të dy refuzoi të kurrë të marrë çmimin, nëse të tjera të marra ajo e para,. dhe se të dy hedhur poshtë çdo mundësi për ndarjen e saj [9] [72]
Në vitet e pas këtyre thashethemeve, as Tesla as Edison fitoi Çmimin (edhe pse Edison e ka marrë një nga 38 oferta të jetë e mundur në 1915, dhe Tesla ka marrë një ofertë nga 38 në 1937). [73] Më parë, vetëm Tesla u thuhet të kanë qenë të nominuar për çmimin Nobel të vitit 1912. Emërimi thuhet ishte kryesisht për eksperimentet e tij me qarqe tuned përdorimin e tensionit të lartë frekuencë të lartë të transformatorëve tingëllues.

Në 1915, Tesla ngritur një padi kundër Marconi u përpjekur, pa sukses, për të marrë një urdhër gjyqësor kundër kërkesave Marconi's. Pas Wardenclyffe, Tesla ndërtoi Wireless Telefunken Stacioni i në Sayville, Long Island. Disa nga ajo që ai dëshironte të arritur në Wardenclyffe u realizua me Wireless Telefunken. Në 1917, struktura u kapën dhe shkatërruar nga marinsat, sepse ishte i dyshuar se ajo mund të përdoret nga spiunët gjermanë.


Objektit Kulla Wardenclyffe
Para se të Luftës së Parë Botërore, Tesla shikuar jashtë shtetit për investitorët për të financuar kërkimin e tij. Kur filloi lufta, Tesla humbi financim që ai kishte marrë nga patentat e tij në vendet evropiane. Pas përfundimit të luftës, Tesla bërë parashikime në lidhje me çështje të rëndësishme të Luftës së Parë Botërore post-mjedis, në një artikull të shtypura (20 dhjetor 1914). Tesla besonte se Lidhja e Kombeve nuk ishte një ilaç për herë dhe probleme. Tesla ka filluar të shfaqin simptomat e theksuar e rendit ngulët-i sëmurë në vitet në vijim. Ai u bë i fiksuar me numrin tre, ai shpesh ndjeva detyruar të ecin nëpër një bllok tri herë para se të hyjnë në një ndërtesë, kërkoi një pirg e tre napkins rroba të palosur pranë pjatë e tij në çdo vakt, etj Natyra e OCD u kuptuar pak në kohë dhe nuk ka trajtime ishin në dispozicion, kështu që simptomat e tij u konsideruan nga disa të jetë dëshmi e marrëzi të pjesshme, dhe kjo lënduar padyshim atë që u la të reputacionit të tij.
Në këtë kohë, ai ishte duke qëndruar në Hotel Waldorf-Astoria, marrë me qera në një marrëveshje për pagesa të shtyra. Përfundimisht, vepra Wardenclyffe iu dorëzua George Boldt, pronari i Astoria-Waldorf, për të paguar një US $ 20,000 borxhit. Në 1917, rreth kohës se Kulla Wardenclyffe ishte prishur nga Boldt për ta bërë vendin një më të qëndrueshme pasuri të pasurive të patundshme, Tesla mori nder më të lartë AIEE-së, Medaljen e Edison.
Tesla, në gusht 1917, e themeluar së pari në lidhje me parimet e frekuencës dhe fuqisë për njësitë e para radar primitive. [74]
Në 1934, Emile Girardeau, duke punuar me sistemet e parë radar francez, ka deklaruar se ai ishte ndërtimin e tyre "në përputhje me parimet e shprehura nga Tesla". Nga vitet 1920, Tesla ishte thuhet se po negocion me qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar në lidhje me një sistem rreze. Tesla kishte deklaruar gjithashtu se përpjekjet janë bërë për të vjedhur të ashtuquajturit "ray vdekje". Është sugjeruar se largimi i qeverisë Chamberlain përfundoi negociatat.
Në ditëlindjen e 75 Tesla-s në 1931, revista "Time" e vuri në kopertinën e saj. Caption mbuluar vuri në dukje kontributin e tij të gjeneratës së energjisë elektrike. Tesla ka marrë patentë e tij të fundit në vitin 1928 për një aparat për transportin ajror që ishte e shkallës së parë të avionit VTOL. Deri në fund të 1931, Tesla lëshuar "Për të ardhmen Motivi Power", e cila i mbuluar një oqean të energjisë termike sistemin e konvertimit. Në 1934, Tesla shkroi Janković konsull e atdheut të tij. Letra përmban një mesazh të mirënjohjes për Mihajlo Pupin i cili kishte iniciuar një skemë donacion me të cilin kompanitë amerikane mund të mbështesë Tesla. Tesla pranoi ndihmë, duke zgjedhur të jetojnë në një pension modest marrë nga Jugosllavia, dhe për të vazhduar studimin e tij.
Në 1936, Tesla shkroi në një telegram të Vlladko Maçek: "Unë jam po aq krenar për origjinën time dhe atdheun tim serb kroat Long live gjitha jugosllavët.."

teoritë Fusha
Kur ai ishte 81, Tesla deklaroi ai kishte përfunduar një "teori dinamike e gravitetit". Ai deklaroi se kjo ishte "punuar në të gjitha detajet", dhe se shpresonte që së shpejti të japë atë në botë. [75] Teoria e nuk u botua.
Pjesa më e madhe e teorisë është zhvilluar në mes të 1892 dhe 1894, gjatë periudhës që ai u kryen eksperimente me frekuencë të lartë dhe Elektromagnetizmi të lartë të mundshëm dhe pajisjeve patenting për përdorimin e tyre. Kujton parimin Mach-së, Tesla deklaroi në 1925 se:


Nikola Tesla, me librin e Theoria Naturalis Rudjer Boshkoviq e Philosophiae, ulet para të spirales spirale të lartë dhe frekuencave të tij në Lindjen e transformatorit Houston Street, New York.
Nuk ka gjë të pajisura me jetën-nga njeriu, i cili është skllavërimin e elementeve, në nimblest krijesë-në të gjithë botën kjo që nuk do të ndikoj në nga ana e saj. Sa herë që veprimi është i lindur nga forca, edhe pse këtë e vogël, bilanci kozmike është i mërzitur dhe rezultatet universale lëvizje.
Tesla ishte kritik i punës së relativitetit të Ajnshtajnit, duke e quajtur atë:
... [A] vishem madhështore matematikore të cilat fascinates, dazzles dhe i bën njerëzit të verbër për gabimet themelor. Teoria është si një lypës veshur në ngjyrë vjollcë të cilin njerëzit injorantë të marrin për një mbret ... eksponentët e saj janë njerëz të shkëlqyer, por ata janë metaphysicists në vend se shkencëtarët ... [76]
Tesla gjithashtu argumentoi:
Mendoj se hapësira nuk mund të jetë i lakuar, për arsyen e thjeshtë se ajo nuk mund të kenë prona. Ajo mund edhe të thuhet se Perëndia ka veti. Ai nuk ka, por vetëm atribute dhe këto janë për të bërë tona. E pronave ne vetëm mund të flas kur kanë të bëjnë me çështje mbushjen e hapësirës. Për të them se në praninë e hapësirë ​​të madhe organeve të bëhet lakuar është ekuivalente me duke deklaruar se diçka mund të veprojë mbi asgjë. Unë, për një, të refuzojnë të regjistroheni në një pikëpamje të tillë. [77]
Tesla gjithashtu besonte se shumë nga teoria e relativitetit Albert Einstein tashmë ishte propozuar nga Rudjer Boshkoviq, duke deklaruar në një intervistë pabotuar:
... Teoria e relativitetit, nga rruga, është shumë më i vjetër se ithtarët e tij të tashme. Ajo ishte e përparuar mbi 200 vjet më parë nga tim Boshkoviq fshatar Rudjer shquar, filozof i madh, i cili, pavarësisht detyrimeve të tjera dhe të shumëfishtë, shkroi një mijë vëllime të letërsisë të shkëlqyer në një shumëllojshmëri të gjerë të subjekteve. Boshkoviq marrë me relativitetin, duke përfshirë edhe të ashtuquajturën hapësirë-kohë e vazhduar ...'.[ 78]
Regjia-energjisë armë
Më vonë në jetë, Tesla bërë pohime të shquar lidhur me një "teleforce" arma [79] Në shtyp e quajti atë një "ray paqe" ose me vdekje ray [80] [81] Në total, komponentet dhe metodat e përfshira:.. [82] [ 83]
Një aparat për prodhimin e manifestimeve të energjisë në ajër të lirë, në vend të një vakum të lartë si në të kaluarën. Kjo, sipas Tesla në vitin 1934, u realizua.
Një mekanizëm për të gjeneruar forcë e madhe elektrike. Kjo, sipas Tesla, u realizua gjithashtu.
Një mjet për intensifikimin dhe amplifying fuqi të zhvilluara nga mekanizmi i dytë.
Një metodë e re për prodhimin e një forcë e madhe elektrike repelling. Kjo do të ishte projektues, ose armë, të shpikjes.
Tesla ka punuar në planet për një armë drejtuar me energji nga fillim të viteve 1900 deri në vdekjen e tij. Në 1937, Tesla ka shkruar një traktat me titull "Art i Projektimeve të Energjisë koncentruar Jo-shpërndarjes përmes mediave Natyrore", e cila fjalë akuzuar grimcë trarëve. [84] Tesla botoi dokumentin në një përpjekje për të shpjegoj në përshkrimin teknik e një superweapon " që do t'i japë fund të gjithë luftës. " Ky traktat përshkruar rreze grimcë është aktualisht në arkivin e Muzeut Nikola Tesla në Beograd. Ajo përshkruan një tub hapur vakum me një vulë jet gaz që lejon grimcave për të dalë, një metodë e akuzuar grimcave të miliona volt, dhe një metodë e krijimit dhe drejtimin e pjesëz nondispersive streams (me neveri elektrostatike). [84]
të dhënat e tij tregojnë se pajisja është e bazuar në një lumë të ngushtë të grupimeve atomike e zhivës të lëngshme ose tungsten përshpejtuar me anë të tensionit të lartë (me mjete të ngjashme me transformator tij zmadhuese). Tesla jep përshkrimin e mëposhtëm në lidhje me funksionimin e armës grimcë të:
[Grykë do] të dërguar të koncentruar trarëve të grimcave përmes ajrit të lirë, të energjisë të tilla të jashtëzakonshme që ata do të sjellin poshtë një flotë prej 10.000 aeroplanëve armik në një distancë prej 200 milje nga kufiri një komb i mbrojtur dhe do të bëjë që ushtritë të bie i vdekur në e tyre gjurmët. [85]
Arma mund të përdoret kundër këmbësorisë terren në bazë apo për qëllime të antiajrore. [86] Tesla u përpoq të interesit të Luftës së Departamentit Amerikan në pajisje. [87] Ai gjithashtu dha këtë shpikje të vendeve evropiane. [88] Asnjë nga qeveritë blerë një kontratës për ndërtimin e pajisjen. Ai nuk ishte në gjendje për të vepruar në planet e tij. [89]
shpikje teorike
Një tjetër e Tesla's theorized shpikje është përmendur shpesh si Flying Machine Tesla, i cili duket se ngjajnë një e-aeroplan jon reaksion. [90] Tesla pohoi se një nga qëllimet e jetës së tij ishte për të krijuar një makinë fluturuese që do të kandidojë, pa përdorimin e një aeroplan motor, krahë, ailerons, propellers, ose një burim të karburantit në bord. Fillimisht, Tesla medituar rreth idesë së një anije fluturuese që do të fluturuar duke përdorur një motor elektrik mundësuar nga stacionet bazë të bazuara. Si kohë të përparuar, Tesla sugjeroi se ndoshta e tillë mund të jetë një avioni të drejtuar krejtësisht elektro-mekanike. The theorized pamjen zakonisht do të marrë formën e një puro apo disk. [91]
jetën personale



Babai Milutin Tesla's Tesla
Tesla ishte i rrjedhshëm në tetë gjuhë. Së bashku me serb, ai foli Çeke, anglisht, frëngjisht, gjermanisht, hungarisht, italisht, dhe latine. [92]
Tesla mund të kenë vuajtur nga çrregullimi obsesiv-i sëmurë, dhe kishte shumë quirks pazakontë dhe fobitë. Ai e bëri gjëra në threes, dhe ishte i bindur për të qëndruar në një dhomë hoteli me një numër të ndashëm nga tre. Tesla ishte revoltuar fizikisht nga bizhuteri, sidomos një palë vathë margaritari. [93] Ai ishte i stërholluar për pastërtinë dhe higjienën, dhe ishte nga të gjitha llogaritë mysophobic.
Tesla ishte fiksuar me pëllumba, urdhërimin fara e veçantë për pëllumba ai ushqyer në Central Park, madje edhe sjelljen e ato të plagosur në dhomën e hotelit të tij për infermiere ata prapa për shëndetin. Tesla ishte një kafshë-dashnor, shpesh me kënaqësi duke reflektuar në lidhje me një mace të fëmijërisë, "Mačak Madhështori." Tesla nuk i martuar. Ai ishte beqar dhe deklaroi se dëlirësinë e tij ishte shumë e dobishme për aftësitë e tij shkencore. [21] Megjithatë ka pasur llogari të shumta të grave të konkurrojnë për dashuri Tesla, madje edhe disa madly në dashuri me të. Tesla, edhe pse i sjellshëm, sillen në vend ambivalently për këto gra në kuptimin romantike.
Tesla ishte e prirur për të tjetërsuar veten e tij dhe ishte në përgjithësi i butë. Megjithatë, kur ai e bëri të angazhohen në një jetë sociale, shumë njerëz u shpreh shumë pozitivisht dhe admirim prej tij. Robert Johnson Underwood e përshkroi atë si arritja e një "ëmbëlsi të shquar,, sinqeritet modesti, sqimë, bujari, dhe fuqi." sekretari i tij besnik, Dorothy Skerrit, shkruante: "buzëqeshjen e tij të qeshur dhe fisnikërinë e duke mbajtur gjithmonë karakteristikat e pėrcaktuara gentlemanly që ishin aq të rrënjosur në shpirtin e tij." Hawthorne Tesla's mik i shkruante se "rrallë kishte një të përmbushur një shkencëtar ose inxhinier i cili ishte edhe një poet, një filozof, një appreciator e muzikës gjobë, një gjuhëtar, dhe një njohës i ushqimit dhe pije."
Megjithatë, Tesla mund të jetë i ashpër në kohë;. Ai haptas shprehu neveri e tij për njerëzit mbipeshë, një herë e qitjes një sekretar për shkak të peshës së saj [94] Ai ishte e shpejtë të kritikojnë veshje të tjerëve, si dhe, në disa raste drejtimin e një vartës për të shkuar në shtëpi dhe për të ndryshuar veshje e saj. [21]
Tesla ishte i njohur gjerësisht për spektakël e tij të madh, duke e paraqitur risitë e tij dhe demonstrata për publikun si një artform, gati si një magjistar. Kjo duket se bie ndesh me reclusiveness e tij vërehet, Tesla ishte një figurë e komplikuar. Ai refuzoi të mbajë konventat pa energji elektrike e tij Tesla spirale prish të gjithë dhomën, pavarësisht nga publiku shpesh duke u tmerruar, edhe pse ai i siguroi ata se çdo gjë ishte krejtësisht e sigurt.


Mark Twain në laborator Tesla-së, në fillim të 1894
Në moshën e mesme, Tesla u bënë miq të ngushtë me Mark Twain. Ata kaluan shumë kohë së bashku në laboratorin e tij dhe gjetkë.
Tesla ka mbetur e hidhur si pasojë e mosmarrëveshjes së tij me Edison. Një ditë pas Edison vdiq "New York Times përmbante mbulim të gjerë të jetës Edison, me mendimin vetëm negative që vijnë nga Tesla, i cili citohet të ketë thënë:
Ai nuk kishte hobi, kujdesej për asnjë lloj dëfrim të çdo lloji dhe jetoi në absolut të mosrespektimi i rregullave më elementare të higjienës ... Metoda e tij ishte joefikas në ekstrem, për një tokë të madhe duhej të jetë e mbuluar për të marrë diçka në të gjitha përveç rastësisë së verbër ndërhyri dhe, në fillim, unë kam qenë gati një dëshmitar keq të veprimeve të tij, duke e ditur se vetëm një teori pak dhe llogaritje do të ketë shpëtuam atë 90 për qind të punës. Por ai kishte një përbuzje i vërtetë për librin e mësimit dhe njohurive matematikore, duke besuar veten krejtësisht të instinkt shpikës të tij dhe ndjenjën praktike amerikane. [95]
Pak para se të vdiste, Edison tha se gabimi i tij më i madh kishte qenë në duke u përpjekur për të zhvilluar aktuale të drejtpërdrejta, në vend se të sistemit të lartë rotacion aktuale se Tesla e kishte vënë në zotërim të tij. [96]
Tesla ishte e miq të mirë me Robert Underwood Johnson. Ai kishte marrëdhënie miqësore me Francis Marion Crawford, Stanford Bardhë, Fritz Lovenshtein, George Scherff, dhe Kenneth Swezey. Ai grabitur një kontratë Westinghouse që do të kishte bërë atë miliarderi i parë në botë, pjesërisht për shkak të implikimeve të saj do të ketë në vizionin e tij të ardhshëm të pushtetit të lirë, dhe pjesërisht për shkak se do të kalojë Westinghouse nga biznesi, dhe Tesla nuk kishte asnjë dëshirë për t'u marrë me kreditorët. [citim i duhur]
Tesla jetoi dhjetë viteve të fundit të jetës së tij në një suitë me dy dhoma në katin e 33 e New Yorker Hotel, dhoma 3327. Atje, pranë fundit të jetës së tij, Tesla ka treguar shenja të cenuar pleqëri, duke pretenduar të jetë vizituar nga një pëllumb të bardhë të veçantë të përditshme. Disa biografet e vini re se Tesla shikuara vdekjen e pëllumb, si një "goditje përfundimtare" për veten e tij dhe punën e tij.
Tesla besonin se lufta nuk mund të shmangen derisa shkaku për përsëritjen e saj u hoq, por u kundërshtua për luftërat në përgjithësi. Megjithatë, Tesla erdhi për të gjetur përjashtime në të cilën ai mendonte se situata të caktuara dhe luftërat ishin të justifikueshme. [97] Tesla kërkonte të zvogëlonte distancë, të tilla si në komunikim për kuptim më të mirë, të transportit, dhe transmetimit të energjisë, si një mjet për të siguruar marrëdhënie miqësore ndërkombëtare . [98]
Tesla ishte një beqar jetën e gjatë. Ashtu si shumë e kohës së tij, ai u bë një ithtar i një version të vetë-imponuar edukate selektiv të eugjenikë. Në një intervistë të 1937, ai deklaroi:
... sens të ri të njeriut të ardhur keq filloi të ndërhyjë në punët e pamëshirshme e natyrës. Metoda e vetëm në përputhje me nocionet tona e qytetërimit dhe në garë është për të parandaluar kultivimin e të papërshtatshëm nga sterilizim dhe drejtimin e qëllimshme e mbushur me mating .... Trendi i opinionit në mesin e eugenists është se ne duhet të bëjë martesë më të vështirë. Sigurisht askush që nuk është e dëshirueshme një prind duhet të lejohet të prodhojë pasardhësit. Një shekull nga tani ajo nuk do të më ndodhë që një person normal të martohem me një person të paaftë eugenically se të martohet me një kriminel të përhershëm. [99]
Në vitin 1926, Tesla komentoi në sëmundjet e servilizëm social të grave dhe luftën e grave në drejtim të barazisë gjinore, tregoi se të ardhmen e njerëzimit do të drejtohet nga "amave". Ai besonte se gratë do të bëhet seks dominues në të ardhmen. [100]
Në vitet e tij më vonë Tesla u bë një vegjetarian. Në një artikull për shekullin Illustrated Magazine ai ka shkruar: "Ajo është me siguri e preferueshme për të rritur perime, dhe unë mendoj, pra, se vegetarianism është një largim të lavdërueshme nga zakon i themeluar barbare." Tesla argumentuar se kjo është e gabuar për të ngrënë mish joekonomike, kur një numër i madh i njerëzve janë të pamjaftueshme, ai edhe besonte se ushqim bimëve ishte "superior ndaj [mishi] në lidhje me të dy punën mekanike dhe mendore". Ai gjithashtu argumentoi se therja e kafshëve ishte "i shfrenuar dhe mizore". [101]
Në vitet e tij të fundit ai vuajtur nga ndjeshmëri ekstreme ndaj dritës, ndikimet e të shëndoshë dhe të tjera. [102]
Vdekje


Urnë me hi Tesla, Nikola Tesla Muzeu, Beograd
Tesla vdiq i dështimit të zemrës vetëm në dhomën e 3327 e Hotel New Yorker, më 7 janar të vitit 1943. [103] Pavarësisht që ka shitur energji elektrike e tij AC patentat, Tesla vdiq me borxhe të rëndësishme. Më vonë se viti Gjykata e Lartë amerikane mbajti numër Tesla's patent 645.576 në një vendim që ka shërbyer si bazë për teknologjinë radio patentuar në Shtetet e Bashkuara. [104]
funeral Tesla u zhvillua më 12 janar 1943, në Katedralen e Shën Gjonit Hyjnore në Manhattan, New York City. [105] Trupi i tij u dogj dhe hiri i tij të marra në Beograd, Serbi, pastaj-Jugosllavia në vitin 1957. Urnë ishte vendosur në Muzeun Nikola Tesla në Beograd.


Bust i Tesla nga Meštrović Ivan, 1952, në Zagreb, Kroaci
Menjëherë pas vdekjes së tij Tesla e sigurt u hap nga nipi i tij Kosanoviç Sava. Menjëherë pas kësaj letra Tesla dhe pronave të tjera ishin konfiskuar nga Alien zyra të Shteteve të Bashkuara të Pronës i Kujdestarisë në kompleksin Tesla-së në Magazina Manhattan, edhe pse ai ishte një qytetar natyralizuar.
Dr John G. atu ishte zyrtari kryesore të qeverisë i cili shkoi mbi letrat sekrete Tesla pas vdekjes së tij në 1943. Në atë kohë, atu ishte një inxhinier i njohur elektrike që shërbejnë si një ndihmës teknike të Komitetit të Mbrojtjes Kombëtare të Kërkimit e Zyrës së Kërkimit Shkencor dhe Zhvillim, Teknike Aids, Div. 14, NTRC (agjenci paraardhësit të zyrës së CIA-s e Inteligjencës Shkencore). Atu ishte edhe një profesor në MIT, dhe kishte lënduar ndjenjat e tij nga 1938 shqyrtim Tesla dhe kritikë e gjeneratorit të madh MIT's Van de Graaff me dy kullave të saj tridhjetë e këmbë dhe të dy 15-foot-diameter (4.6 m) balls, hipur mbi hekurudhën e cila Tesla tregoi mund të jetë nga-kryhet në të dy tensionit dhe aktuale nga një mbështjellje e tij të vogël rreth dy metra i gjatë. [106] Trump u kërkohet të marrin pjesë në shqyrtimin e dokumenteve Tesla-së në Manhattan Magazina & Storage Co Trump raportoi më pas se nuk ka provim ishte bërë e sasi të madhe të pasurisë Tesla-së, që kishin qenë në bodrumin e Hotel New Yorker, dhjetë vjet para vdekjes Tesla-së, ose të ndonjë prej letrave të tij, me përjashtim të atyre në pronësi të tij të menjëhershëm në kohën e vdekjes së tij. Atu arriti në përfundimin në raportin e tij, se nuk kishte asgjë që do të përbëjnë një rrezik në duart antipatik.
Në kohën e vdekjes së tij, Tesla kishte qenë duke punuar në armë Teleforce, ose 'rreze vdekje, "se ai kishte tregtohet pa sukses në Departamentin e Luftës të SHBA. Duket se Teleforce ishte e lidhur me kërkimin e tij në rrufe topin dhe plazma, dhe u konceptua si një armë rreze grimcë. Qeveria e SHBA nuk ka gjetur një prototip të pajisjes në të sigurt.
Pas FBI është kontaktuar nga të Departamentit të Luftës, letrat e tij ishin të deklaruar të jetë sekret. Efektet personale janë sekuestruar në këshillën e këshilltarëve presidenciale;. J. Edgar Hoover shpallur rasti më i fshehtë, për shkak të natyrës së shpikjeve Tesla dhe patentave [107] Një dokument thuhet se "[ai] është raportuar të ketë rreth 80 mbathje në vende të ndryshme që përmbajnë procesverbalet dhe planet që ka të bëjë me eksperimentet e tij [...]". Krejt, me efekte Tesla-së, ka qenë përmbajtja e të sigurt të tij, dy kamionë me gazeta dhe apparati nga hoteli i tij, një tjetër 75 arka paketim dhe mbathje në një strukturë të ruajtjes, dhe një tjetër 80 mbathje të madhe ruajtjes në një tjetër objekti magazinimi. E marinës dhe disa "zyrtarët federal" kaloi dy ditë mikrofilmim disa gjëra në Zyrën e Alien objektit të paluajtshme magazinimit në 1943, dhe që ishte ai, deri në tetor, 1945. [108]
Tesla familjes së dhe ambasada jugosllave luftuar me autoritetet amerikane për të fituar këto objekte pas vdekjes së tij për shkak të rëndësisë potenciale e disa të hulumtimit të tij. Përfundimisht, z. Kosanoviç fitoi posedimin e materialeve, të cilat janë vendosur tani në Muzeun Nikola Tesla. [109]
Letrare punon

Përveç bërë punë të pastër për shpikur gjëra, Tesla ka shkruar gjithashtu një numër të librave dhe artikuj për revista dhe gazeta. [110] Ndër librat e tij janë Shpikjet e mia: Autobiografia e Nikola Tesla, The Shpikjet Sporte të Nikola Tesla dhe Gazetat Tesla.
Një numër i madh i shkrimeve Tesla-së janë të lirë në dispozicion në internet, [111] [112] [113] duke përfshirë edhe artikullin Problemi i Rritjen e Energjisë që ai shkroi për revistën shekullit, [114] [115] dhe Eksperimentet artikull Me Rryma alternative me frekuencë të lartë e mundshme dhe të Lartë të botuar në librin e tij Shpikje, Kërkime dhe Shkrimet e Nikola Tesla.

Trashëgimia dhe dekorata


Nikola Tesla në faturën bashkëkohore 100 dinarë serbë.
Tesla (T simbol) - kompleks që rrjedhin njësi SI i densitetit fluksi magnetik [118].
Tesla -. Një krater në anën e tani e hënës të 26 kilometra në diametër në -2,0 ° gjerësi, lartësi -132,0 ° [119]
2244 Tesla - një planet i vogël [119].
TC Nikola Tesla - e madhe e bimëve pushtet në Serbi.
Rock band Tesla merr emrin nga Nikola Tesla. [120]
Një kompani e makinave elektrike, Tesla Motors, kompania me emrin e tyre për nder të Tesla. [121]
Nikola Tesla Beogradit Aeroporti është emëruar në nder të tij. [122]
Google nderuar Tesla në ditëlindjen e tij më 10 korrik 2009 nga shfaqja e një shkarravinë në faqen kryesore të Google kërkimi, i cili tregoi se G si një spirale Tesla. [123] [124]
Kompania elektro-teknike Czechoslovakian Tesla
Monumente
Një monument që të Tesla u krijua në Niagara Falls, New York. Ky monument, duke portretizuar Tesla lexuar një grup të vë në dukje, është një kopje e një monument në këmbë para Fakultetit të Universitetit të Beogradit e Inxhinierisë Elektrike. Një tjetër monument për Tesla, duke shfaqur atë që qëndron në një pjesë të një alternator, është themeluar në mbretëreshës Viktoria Park ne Niagara Falls, Ontario, Kanada. Monumenti u zbulua zyrtarisht më 9 korrik 2006 në 150 vjetorin e lindjes Tesla's. Monumenti u sponsorizua nga Kisha e Shën Gjergjit serbe, Niagara Falls, dhe dizajnuar nga Les Drysdale e Hamilton, Ontario. design Drysdale ishte design fitues nga një konkurs ndërkombëtar.
Në vitin 1994, duke vepruar sipas këshillave të Këshillit Konsultativ të Presidentit në Historike Ruajtja, një proces formal nominimit u nisur nga vendosja Wardenclyffe Tesla Projekti kërkon të ndërtimit-laborator zyra Wardenclyffe dhe themeli kullë Tesla në të dy shtetin e New York dhe National Regjistrat e Places Historike. Kjo do të rezultojë në krijimin e një monument për të Tesla nga site Wardenclyffe vetë. [125]
Portretizime në kulturën popullore
Artikulli kryesor: Nikola Tesla në kulturën popullore
Nikola Tesla ka shfaqur në kulturën popullore si një karakter në libra, filma, radio, TV, muzika, teatri, komike dhe video games. Mungesa e njohjes të marra nga Tesla gjatë gjithë jetës së tij e ka bërë atë një karakter tragjik dhe frymëzues të përshtatshme për fiction dramatike. Ndikimi i teknologjive të shpikur nga Tesla është një temë e përsëritur në disa lloje të science fiction.

https://kuqezi.albanianforum.net/

2Nikola Tesla Empty Re: Nikola Tesla 27/5/2013, 10:19

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons