Forumi Kuq E Zi
Në kërkim të jetës në Mars Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Në kërkim të jetës në Mars Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Në kërkim të jetës në Mars Empty Në kërkim të jetës në Mars prej Sun 23 Oct 2016, 08:57

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Në kërkim të jetës në Mars


Në kërkim të jetës në Mars 1477065648marsi


Katër miliardë vite më parë, kur jeta në Tokë sapo kish nisur të lulëzonte, në Mars ishte në perëndimin e saj. Kështu të paktën thotë një ndër teoritë më të përhapura mbi evolucionin e jetës dhe sistemit tonë diellor.

Pikërisht për të vërtetuar këtë arsye, NASA planifikon që të niset sërish drejt Marsit, këtë herë jo më thjesht për të vëzhguar sipërfaqen e planetit, por për të gërmuar në thellësi në përpjekje për të gjetur fosile të marsianëve të dikurshëm.

Projekti i njohur si Mars 2020 është në fazat e fundit të realizimit të tij dhe parashikon që pas tre vitesh drejt “Planetit të Kuq” të niset një robot me teknologjinë më të përparuar dhe i sofistikuar në gjendje që të gërrmojë në thellësi dhe të analizojë me detaje përbërjen e sipërfaqes për shenja mbetjesh organizmash prehistorikë.

Shkencëtarët janë optimistë se edhe nëse nuk do të mund të gjejnë skelete apo fosile si në Tokë, të paktën me gjasa do të hasin në organizma njëqelizorë si alga apo baktere, që besohet se janë marsianët më të hershëm.

Projekti ka përparuar ndjeshëm dhe NASA thotë se ka përcaktuar edhe vendin se ku do të ulet roboti. Bëhet fjalë për një zonë ku shkencëtarët e agjencisë hapësinore besojnë se ka qenë dikur liqen, e që është tharë miliarda vite më parë.

/ Top Channel


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
https://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons