Forumi Kuq E Zi
Dy hëna të Saturnit me oqeanë? Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Dy hëna të Saturnit me oqeanë? Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Dy hëna të Saturnit me oqeanë? Empty Dy hëna të Saturnit me oqeanë? prej Tue 11 Oct 2016, 17:54

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Dy hëna të Saturnit me oqeanë


Dy hëna të Saturnit me oqeanë? 1476177594dioneenceladus
Kur u nis nga Toka, misioni i sondës Cassini ishte dërgimi i sa më shumë të dhënave për planetët e largët të sistemit tonë diellor.

E në trajektoren e Cassinit ishte edhe Saturni dhe hënat e tij. Sonda nisi të dërgojë të dhënat e marra prej planetit dhe satelitëve të tij natyrorë dhe ato që tërhoqën më shumë vëmendjen e shkencëtarëve ishin pikërisht dukuritë e vërejtura nga këto të fundit.

Sipas tyre, në momentin e kalimit tek Enceladus, njëra prej hënave të Saturnit, u vërejt një luhatje graviteti, që studiuesit e “Royal Observatory” në Bruksel e justifikojnë vetëm me praninë e ujit.

Ata thonë se nën korracën akullnajore të Enceladus ndodhet një oqean me ujë. E njëjta luhatje graviteti u ndje edhe në momentin kur sonda kaloi pranë hënës tjetër, Dione me ndryshimin e vetëm që ishte më e zbehtë se ajo e Enceladus.

Kjo, sipas shkencëtarëve, sugjeron se edhe nën korracën akullnajore të Dione gjendet një oqean me ujë me ndryshimin e vetëm nga Enceladus, që ndodhet shumë më thellë.

Shkencëtarët besojnë se korraca e akullt e Dione kap një trashësi prej 100 kilometrash.

“Është sfidë e breza të ardhshëm që të studiojnë, pse jo edhe të dërgojnë misione në sipërfaqen e këtyre dy hënave të Saturnit për të verifikuar teorinë tonë, por edhe për të vërtetuar nëse uji në këta dy satelitë prodhon jetë”, thonë shkencëtarët.

/ Top Channel


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
https://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons