Forumi Kuq E Zi
Dinosaurët i zhduku “fati i keq” Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Dinosaurët i zhduku “fati i keq” Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Dinosaurët i zhduku “fati i keq” Empty Dinosaurët i zhduku “fati i keq” prej Mon 28 Jul 2014, 19:08

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Dinosaurët i zhduku “fati i keq” _69262495_c0064270-brachiosaurus_dinosaurs,_artwork-spl
Dinosaurët i zhduku “fati i keq”Ishte një kombinim fenomenesh natyrore, atmosferike dhe natyrisht goditja përfundimtare; ajo e asteroidëve që çuan në zhdukjen e dinosaurve 66 milion vite më parë.

Një grup prej 11 shkencëtarësh britanikë, amerikanë dhe kanadezë mbërritën në përfundimin se dinosaurët mund t’i kishin mbijetuar asteroidëve nëse Toka do të ishte goditur prej tyre në një diferencë kohore prej pak miliona vitesh, para ose pas momentit kur mendohet se ata kanë rënë në tokë.

Shkencëtarët mbërritën në këtë rezultat pas një studimi disa-vjeçar. Ata thonë asteroidët i gjetën dinosaurët në momentin më të dobët të tyre, kur toka ishte e pushtuar nga një aktivitet i lartë vullkanik dhe sizmiologjik dhe kur niveli i ujërave të oqeaneve ishte rritur ndjeshëm.

Nëse aseroidët do të godisnin tokën disa miliona vite para ose pas, atëherë kur planeti të ishte stabilizuar, kur aktiviteti vullkanik dhe ai sizmiologjik do të ishte normal, atëherë dinosaurët me shumë gjasa, thonë shkencëtarët, do të kishin mbijetuar.

“Pesë milion vite para goditjes dinosaurët ishin më të fortë, zinxhiri ushqimor ishte më stabël dhe ishte e vështirë të zhdukje një specie. Ndoshta po të kishin edhe disa miliona vite kohë për të rimëkëmbur diversitetin e tyre, ata do të kishin mundësi më të mira për të mbijetuar”, thotë Steve Brusatte, shkencëtar i Universitetit të Edinburgut dhe pjesëtar i grupit prej 11 vetash që ndërmori studimin.

Dr. Brusatte dhe bashkëpunëtorët e tij në studimin voluminoz të botuar në revistën “Biological Reviews” mendojnë se nëse asteroidët do të kishin rënë në një moment tjetër me diferencë kohore prej pak miliona vitesh, dinosaurët do të ishin akoma padronë të Tokës.

Ne apo ata? Shkencëtarët besojnë se ne nuk do të ekzistonim në një skenar të tillë. Ata thonë se nga zhdukja e dinosaurve “zunë mend” mamalët, përfshirë njeriun.

Mendohet se dinosaurët mbretëruan në Tokë për më shumë se 160 milion vite ku kanë evoluuar duke i shpëtuar zhdukjes…deri në momentin e goditjes së asteroidëve. / Top Channel


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
https://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons