Forumi Kuq E Zi
SI TË KUPTONI DHE MENAXHONI XHELOZINË Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
SI TË KUPTONI DHE MENAXHONI XHELOZINË Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
SI TË KUPTONI DHE MENAXHONI XHELOZINË Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
SI TË KUPTONI DHE MENAXHONI XHELOZINË Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Milanisti

Milanisti
VIP
VIP
Të gjithë e kemi provuar xhelozinë, të paktën një herë në jetë, por arsyet pse bëhemi xhelozë dhe emocionet që ne ndjejmë janë të ndryshme. Xhelozia është reaksion kompleks, sepse përfshin një sërë emocionesh, mendimesh dhe ndjenjash. Emocione–dhimbje, inat, mërzitje, zili etj.; mendime-lëndim, faj, konkurrencë me rivalin, i shqetësuar rreth pamjeve, mëshirë për veten; sjellje-gjendje të fikët, reagime agresive, pyetje të shpeshta, kërkim shpjegimesh etj.

Ç'farë është xhelozia?Të gjithë e kemi provuar xhelozinë, të paktën një herë në jetë, por arsyet pse bëhemi xhelozë dhe emocionet që ne ndjejmë janë të ndryshme. Sipas një psikologeje klinike, “xhelozia është reaksion kompleks, por edhe kërcënim i një marrëdhënieje”. Xhelozia është reaksion kompleks, sepse përfshin një sërë emocionesh, mendimesh dhe ndjenjash. Emocione–dhimbje, inat, mërzitje, zili etj.; mendime-lëndim, faj, konkurrencë me rivalin, i shqetësuar rreth pamjeve, mëshirë për veten; sjellje-gjendje të fikët, reagime agresive, pyetje të shpeshta, kërkim shpjegimesh etj.
Si e mbron xhelozia dashurinë?Në marrëdhëniet kur xhelozia është e butë dhe jo e shpeshtë nuk keni pse të shqetësoheni. Xhelozia mund t’u japë kurajë çifteve për ta tërhequr njëri- tjetrin dhe për t’i ndërgjegjësuar se personi që kanë përballë është i vlerësuar. Xhelozia i rrit emocionet, duke e bërë dashurinë më të fortë dhe seksin më pasionant. Në doza të vogla, të menaxhueshme, xhelozia mund të jetë forcë pozitive në marrëdhënie. Por, kur nuk ndodh kështu, atëherë mund të jetë shumë e vështirë.
Si e dëmton xhelozia dashurinë?Shpesh, ndjenja e xhelozisë mund të jetë jashtë kontrollit. Për shembull, kur një burrë bën një skenë xhelozie në një festë, vetëm e vetëm sepse bashkëshortja e tij pranoi ftesën për të kërcyer me një shok të vjetër ose kur një grua është e mbushur me xhelozi, sepse kompania ku punon bashkëshorti i saj ka një pronare femër…Këto reagime mund të sjellin ndryshim në një lidhje, edhe pse shpesh partneri xheloz i devijon këtij problemi, duke nxjerrë lloj-lloj justifikimesh.

Nëse jeni ju xhelozi Që ta mposhtësh xhelozinë kërkon durim dhe shumë punë. Nëse e ndjen xhelozinë të rrjedhë që nga vitet e fëmijërisë, atëherë mund të të ndihmojë një konsultim. Këto janë disa gjëra, që mund të bëni për veten tuaj: Jepi vetes një kontroll të realitetit - Hidh një vështrim të mirë te gjërat që e nxisin xhelozinë tuaj dhe pyeteni mirë veten se sa real është kërcënimi prej saj. Çfarë evidencash keni, që lidhja juaj është në rrezik? Dhe, a është sjellja juaj ajo që e përkeqëson situatën? Përdorni biseda pozitive me veten tuaj – Në momentin që e ndjeni efektin e keq të xhelozisë, kujtojeni veten se sa ju do partneri, se sa ju vlerëson dhe respekton. Tregojini vetes se ju jeni njeri i admirueshëm nga të tjerët, dhe se asgjë nuk do të shkojë për keq. Kërkoni siguri – Një nga mënyrat më të mira për ta zbehur xhelozinë është t’i kërkoni partnerit siguri. Sigurohuni që nuk do t’i bini më në qafë, dhe se nuk do t’i bëni më shantazh.
Të jetosh me një partner xhelozTë kesh një partner xheloz mund të jetë shumë lodhëse. Më poshtë keni disa ide, për të thjeshtësuar xhelozinë e tij: Mendo për problemin në një mënyrë ndryshe – Mendo se xhelozia është shenjë që tregon dashuri. Nëse partneri nuk do ta çmonte lidhjen tuaj, nuk do ta kishit këtë problem. Në vend që të bëheni edhe ju agresivë, tregohuni më të kuptueshëm dhe mbështetës. Kontrollojeni sjelljen tuaj – Nëse e dini se sjellje të caktuara e shtojnë xhelozinë e partnerit, ndryshojini ato, nëse mundeni. Tregohuni të kujdesshëm t’i qëndroni çdo marrëveshjeje që mund të keni bërë, por përjashtojini premtimet, të cilat e dini se nuk mund t’i mbani. Ndërtoni konfidencë – Tregoni kujdes që të shfrytëzoni çdo mundësi për t’i thënë partnerit se sa e doni, dhe se nuk do të donit të ishit me dikë tjetër. Bëjini shumë komplimente dhe bisedoni rreth të ardhmes, të cilën mezi e prisni së bashku. Si mund ta menaxhoni xhelozinë?Merrni dy fleta letre secili dhe bëjeni ushtrimin në mënyrë individuale, pa folur me njëri-tjetrin më parë. Merreni letrën e parë dhe ndajeni në dy kolona. Shkruani në kolonën e parë “shfaqjet e xhelozisë” dhe shkruani sa më shumë gjëra që kujtoni nga e kaluara, të cilat ju kanë bërë të ndiheni xhelozë. Përfshini gjëra nga lidhja juaj e mëparshme, e tanishme, si dhe nga histori që mund të keni dëgjuar nga ish-i juaj. Në krye të kolonës së dytë shkruani “mendime dhe ndjenja”. Lexoni sërish në kolonën e parë dhe mundohuni të kujtoni të gjitha ndjenjat dhe mendimet nga secila shfaqje e xhelozisë. Nëse e bëni këtë ushtrim gjatë kohës kur mund të ndiheni të acaruar me partnerin, atëherë nuk do të jetë aq i suksesshëm. Sigurohuni që të jeni në rregull, përpara se të filloni. Ndajeni gjithashtu edhe fletën e dytë në dy kolona. Në kolonën e parë shkruani “çfarë mund të bëj për të ndihmuar veten” dhe në të dytën “çfarë mund të bëjë partneri për të më ndihmuar”. Poshtë çdo shkrimi rendisni sa më shumë ide që të mundeni, duke i bërë ato sa më specifike, bazuar në ato që keni shkruar në fletën tjetër. Pasi të keni mbaruar të dy me listat tuaja, uluni dhe tregojini njëri-tjetrit se çfarë keni shkruar. Kjo do t’ju japë kuptueshmëri më të mirë të gjërave që ju shkaktojnë xhelozi në marrëdhënien tuaj, si dhe do t’ju ndihmojë ta menaxhoni mirë atë.

http://www. http://hqtestforum.bulgarianforum.net/.albanianforum

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Kur luftoni kundër momentit, ju në të vërtetë luftoni kundër tërë
gjithësisë. Në vend të kësaj, mund të vendosni që sot të mos luftoni
kundër tërë universit, duke luftuar kundër këtij momenti. Kjo do të
thotë se: PRANIMI I KËTIJ MOMENTI DUHET TË JETË I PLOTË DHE TËRËSOR. Ta
pranoni botën siç është, e jo ashtu siç do të dëshironit jut ë ishte në
këtë moment. Kjo është me rëndësi të kuptohet.
Mund të dëshironi që
bota (dhe të gjitha në jetën lineare) në të ardhmen të duken ndryshe,
por në këtë moment duhet ta pranoni siç është.
Kur ndiheni të penguar
apo të shqetësuar shkaku I NDONJË NJERIU APO SITUATE, përkujtohuni që
të mos reagoni në NJERIUN apo në SITUATËN veçse në NDJENJAT tuaja. Ato
janë ndjenjat tua, kurse ndjenjat tua nuk janë gabim I HUAJ. Kur ta keni
kuptuar këtë plotësisht, do të jeni të gatshëm që ta merrni
përgjegjësinë për NDJENJAT tuaja dhe t’i ndryshoni ato. E nëse gjërat
mund t’i pranoni siç janë, do të jeni të gatshëm ta merrni përgjegjësinë
për situatën tuaj si dhe për të gjitha NGJARJET që i përjetoni si
PROBLEME.
Kjo është qenësorja (esenca). Ndërkaq, në jetën linerare
(në ekzistencë) shqetësimet janë ndër më të ndryshmet, që, kryesisht
janë pasojë e jetës në sipërfaqe, në cekëtinë, pra në ekzistencë.
Qenësia (esenca) është AKSION, sipërfaqja (ekzistenca, jeta lineare)
është vetëm REAKSION.
Jeta në cekëtinë prodhon frikë të pakufishme si xhelozinë, urrejtjen, tradhtinë, vlerësimin, thashethemnajat…etj.
Xhelozia
ndërtohet në krahasim. (Po të jetonte vetëm një njeri në botë, a do
kishte xhelozi?). Por, xhelozia “ushqehet” nga frika. Pse jemi dhe pse
bëhemi xhelozë? Sepse dikush (me diçka) është gjithnjë më i mirë se na…
dikush është më i suksesshëm, më i bukur, më i pasur, më i ri…etj. Kur
të krahasomi, atëherë, thellë në ne, një xixë e xhelozisë nisë të
bulojë.
Në përgjithësi shpallja e fatlumërisë personale, të tjerët i
bën xhelozë, sepse kur të krahasohen me ty, shohin veten e tyre.
Prandaj, të mençurit e ruajnë fatlumërinë e tyre, (në cilëndo fushë të
jetës) nuk e ekspozojnë, nuk kapërdisen.
Në dashuri, frika për
humbjen e partnerit, e shkakton xhelozinë. Kjo frikë vazhdimisht rritet
dhe dikur kalon e shndërrohet në sëmundje. Në këtë shkallë, xheloxia
shndërrohet në ortek të borës, që rrënon e shkatërron dhe asgjë – nuk
ndërton.Është e çuditshme se në shkallën më të lartë të xhelozisë arrijnë
njerëzit me MUNGESA. Ata që kanë dyshime (pse vetë nuk janë të pastër),
ata që kanë pasiguri (sepse vetë kanë mungesa), ata që nuk kanë
qëndrueshmëri (sepse vetë janë të dobët),.. zakonisht janë shumë xhelozë
dhe nuk arrijnë ta sundojnë e kontrollojnë këtë ndjenjë rrënuese.

Por si mundet kjo “sëmundje”?

Hapi
i parë, sikurse në çdo çështje tjetër që ju mundon, është ta pranoni se
ekziston problemi. Shumica e njerëzve nuk ia dalin ta pranojnë se
sjellja e tyre dhe perceptimi që ata kanë kundrejt partnerit apo një
personi tjetër është irracionale dhe nuk është e bazuar, në shumicën e
rasteve, në perceptim të drejtë. Atëherë, kur e pranon se ekziston
problemi mund të gjesh motivimin e duhur për tu përballur me të dhe për
të kërkuar ndihmë.
Hapi i dytë është ta kuptosh se pavarësisht se a
je me atë person apo jo, a po e spiunon apo jo, a e kontrollon apo jo –
asgjë mbi këtë tokë nuk mund ta garantojë besnikërinë e tij/sajë. Ai/ajo
do të jetë besnik vetëm nëse ai/ajo do – jo për shkak se ti e
kontrollon, i bënë presion apo e bënë të ndihet se është nën përcjellje.
Hapi
i tretë është të punosh me veten dhe ta kuptosh këtë fakt: partnerit yt
nuk është me ty për shkak se ti je xheloz/e, as për shkak të presionit
që t’i ushtron mbi të që ai/ajo të të qëndroj besnik/e – Ai/Ajo është me
ty për shkak të cilësive të tjera që ti posedon. Duke mos e shfaqur
xhelozinë, ti manifeston karakteristikat e tua më të mira: vetëbesimin,
pavarësinë, besimin në partnerin, logjikën e shëndoshë, pjekurinë, etj.
Të gjitha këto janë shumë më atraktive sesa xhelozia e cila nuk mund të
prodhojë kurrë rezultate të mira.
Hapi i katërt: Binduni se asnjë
kompani sigurimi nuk mund të ofrojë garancion se lidhja juaj do të zgjas
përgjithmonë. Andaj bëhuni real, kënaquni me gjërat që keni dhe mos
mendoni për më të keqen – kuptojeni se partneri yt është me ty sepse
ai/ajo ndjenjë diçka të thellë dhe JO për shkak se dikush (ti) e
detyron.Këto janë vetëm disa këshilla e natyrisht që duhet të punoni me veten nëse doni rezultate konkrete.
Është
e vërtetë se ekziston edhe xhelozia pozitive! Sa e mrekullueshme dhe sa
rezultate prodhon xhelozia pozitive do të na duhej t’i mbushim disa
faqe me shembuj.

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons