Forumi Kuq E Zi
Zbulohet… stërgjyshja e Jezu Krishtit? Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Zbulohet… stërgjyshja e Jezu Krishtit? Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
Zbulohet… stërgjyshja e Jezu Krishtit? Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Zbulohet… stërgjyshja e Jezu Krishtit? Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Sipas një legjende mesjetare, një grua shenjtore e quajtur Ismeria, ishte gjyshja e Virgjëreshës Mari dhe rrjedhimisht, stërgjyshja e vetë Jezu Krishtit.

Një ekzaminim i dy dorëshkrimeve që i përkasin shekullit XIV dhe XV, të gjetura në Firence, Itali, përcaktojnë me imtësi se cila ka qenë gruaja që lindi Shën Anën, e cila lindi Shën Marinë.

Historia e jetës së kësaj gruaje reflektohet në reagimet e Florentinëve që jetonin në atë kohë, gjithnjë sipas Catherine Lawless nga Universiteti i Limerikut në Irlandë. Ajo është autore e librit “kush ishte Jezusi njerëzor”

Lawless thotë në një e-mail që i dërgoi LiveScience se “Florentinët e asaj periudhe praktikonin dhe besonin vetëm “historinë familjare të Krishtit”. Historia e jetës së Shën Ismerias është shembulli tipik i një gruaje të devotshme që jeton edhe si e martuar, edhe si vejushë.

Sipas legjendës që na tregojnë dorëshkrimet, Ismeria ishte një grua shumë e bukur dhe shumë e devotshme, e cila u martua me “Santo Liseo”, një patriark. Në ditën e dasmës së tyre, ata bënë një marrëveshje solemne për një jetë bashkëshortore të përkushtuar.

Ismeria i kërkoi Liseos që të respektonte rregullat fetare e të shenjta të martesës, sipas të cilave ata do të flinin bashkë në shtratin bashkëshortor vetëm një herë çdo muaj dhe duke ndjekur këtë ritual ata pas 12 vjetësh patën një vajzë, Anën.

Pas 12 vjetësh të tjerë, Liseo vdiq dhe Ismeria lutej ditë e natë që të bashkohej me të. Njerëzit e burrit ia morën gjithë pasurinë dhe ajo përfundoi në një spital. Gjatë qëndrimit të saj aty, besohet se ajo ka bërë 2 mrekulli.

Një burrë shurdhmemec erdhi në spital dhe Ismeria e pyeti atë, që t’i tregonte në emër të Zotit se ku ndihej i sëmurë. Ai u shërua dhe falënderoi Zotin. Por, si shurdhmemeci i shëruar, si Ismeria nuk kishin fare para.

Ajo i kërkoi burrit që të sillte një kovë plot me ujë. Ai e solli, ajo u lut, dhe kova u mbush plot me peshq. Peshqit ishin aq shumë saqë hëngrën të gjithë të sëmurët e spitalit, të cilët u shëruan plotësisht pasi hëngrën peshkun. Më pas ajo u kthye në dhomën e saj dhe Zoti e mori me vete në parajsë.

Pas vdekjes së Shën Ismerias, Shën Maria, Jezu Krishti dhe 12 apostujt, si dhe shumë të tjerë, bënë një udhëtim deri te spitali për të nderuar kujtimin e saj.

Nuk ka asnjë të dhënë për origjinën e legjendës, por ka shumë mundësi që të ketë qenë një histori sesa një tekst edukativ për jetën e një shenjtoreje. Lawless thotë se “pavarësisht mrekullive që bën Ismeria, morali qëndron tek pjesa e martesës”.

https://kuqezi.albanianforum.net/

Vizitor

Anonymous
Vizitor
aman ..se me vdiqe me keto

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
ina nuk i shkruaj un kto, un vetem sa i gjej dhe i postoj.

https://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Jezu Krishti,, jeta e tij, vdekja dhe ringjallja
I vetmi mjet për të shlyerjen për mëkatin e njeriut dhënë nga Zoti në Jezu Krishtin. Në jetën e tij e bindje të përsosur të Perëndisë do, vuajtjet e tij vdekjen, dhe ringjalljen. Ata që me anë të besimit pranojnë këtë shlyerje mund të ketë jetë të përjetshme dhe i gjithë krijimi mund të kuptuar më mirë dashuri të pafund dhe të shenjtë e Krijuesit.

Ky shlyerjen e përkryer mbron ligjin dhe drejtësinë e hir të Zotit e karakterin e tij, sepse ai dënon mëkatin tonë dhe Jezu Krishti na jep falje.

vdekja zëvendësuese Krishtit dhe amel, pajtimit dhe të transformuar. Ringjalljen e Krishtit shpall triumfin e Perëndisë mbi forcat e së keqes. Ata që pranojnë pajtimin, garanton fitoren përfundimtare mbi mëkatin dhe vdekjen. Shpallur nga qeveria e Jezu Krishtit, para të cilit çdo gju do të përkulet, në qiell dhe në tokë.

Gjoni 3:16 - Sepse Perëndia e deshi aq botën, sa dha Birin e tij të vetëmlindurin, që kushdo që beson në të, të mos humbasë, por të ketë jetë të përjetshme.

Filipianëve 2,6-11 - edhe pse ai e përbashkët natyrën e Perëndisë, barazinë e saj me të fundit. Në vend të kësaj, ai u dorëzua vetë, ka një thelb të një shërbëtor, mori formën e njeriut. Ai e gjeti veten në trup si një njeri, e përuli vetveten duke u bërë i bindur, dhe me vdekjen - vdekje në kryq! Prandaj Perëndia e lartësoi madhërisht mbi çdo gjë tjetër, emri përmbi çdo emër që ai dha në gjunjët e tij para emrin e Jezusit çdo gju në qiell dhe në tokë dhe nën tokë dhe çdo gjuhë, për lavdi të Perëndisë Atë, ka pranuar se Jezu Krishti është Zoti.
Isaia 53,5,12 - Por ai ishte therur vepër tonë, lëndëve tona janë torturuar, për mirëqenien tonë vuajtur dënimin - ata ishin plagët e tij ne jemi shëruar! dha veten e tij të vdekjes dhe të numruar ndër fajtorët. Ishte ai që ka mbajtur mëkatin e shumë vetave dhe fajtorët u ndal.

1 Peter 2,21.22 - Vetë Krishti vuajti për ju, duke ju dhënë një shembull për të ndjekur hapat e tij: "Ai kurrë kryer mëkat, dhe goja e tij nuk kishte asnjë mashtrim."

1 Korintasve 15,3.4.20-22 - Unë ju dha gjëja kryesore që edhe unë e marra: Krishti vdiq për mëkatet tona sipas Shkrimeve, u varros dhe u ringjall në ditën e tretë sipas Shkrimeve. Por Krishti u ringjall si i pari i të gjithë të vdekur. Si nga njeri erdhi vdekja, nga njeriu erdhi ringjallja.

2 Korintasve 5,14.15.19-21 - dashuria e Krishtit na detyron. Ne jemi të bindur se një vdiq për të gjithë, kështu që të gjithë vdiqën. Ai vdiq për të gjithë, që ata të cilët jetojnë më gjatë ka jetuar për veten e tyre, por për atë që vdiq për ta dhe u ringjall nga të vdekurit. Perëndisë në Krishtin hynë në botën e paqes! Ai u ndal njerëzit të ndjehen fajtor dhe një raport mbi pajtimin besuar na. Prandaj, si ambasadorë të Krishtit për të kërkuar të Krishtit, si në qoftë se ne u kërkua nga Zoti: të pajtohen me Perëndinë.
Romakëve 3,25 1,4, 4,25, 8,3.4 - Shpirtit Shenjt, megjithatë, ishte Biri i Perëndisë, se sa fort tregoi ringjalljen e tij nga të vdekurit - e Zotit tonë Jezu Krisht. Perëndia ka vendosur shlyerjen e Tij për ata që besojnë në gjakun e tij në mënyrë që të vendosin drejtësinë e vet. Për Perëndinë në mëkatet e mëparshme falur butësia. Ai u dha për veprat tona dhe ringjall për justifikimin tonë. Cili ishte ligji për shkak të dobësisë së trupit të pamundur, që Perëndia ka bërë: Ai dërgoi Birin e tij për t'u trajtuar me mëkatin në mish, ajo që një njeri mëkatar. E dënoi mëkatin në mish, vetëm për të pretendojnë se ligji është përmbushur në ne, që nuk jetoj në mish, por pas Shpirtit.

1 Gjoni 2,2, 4,10 - Ai është shlyerjen e mëkateve tona, dhe jo vetëm për tonat, por edhe për gjithë botën. Në këtë është dashuria, jo se ne e kemi dashur Perëndinë, por që ai na ka dashur ne dhe dërgoi Birin e tij si një shlyerjen e mëkateve tona.

Jezu Krishti duke vdekur për mëkatet tona, në fitoren mbi të keqen - Satani dhe mundi atë. Ai tregoi i tërë universi, që Perëndia është dashuri dhe ende kemi mëkatuar kundër ligjit të Perëndisë, kështu që na ka dashur, sa dha Birin e Tij në mënyrë që ne mund të kthehen Atij. Nuk ka provë më të madhe të dashurisë se Krijuesi vdiq për krijimin e Tij. Ne nuk mund ta kuptosh se dashuria e madhësisë. Marrë parasysh nëse kemi qenë të gatshëm të vdesin për disa nga produktet e tyre!
Jezusi premtoi të kthehen, kështu që në fund luftë e madhe në mes të mirës dhe të keqes.

Gjithë njerëzimin është tërhequr në polemikë e madhe midis Krishtit dhe Satanit, i cili është karakteri i Perëndisë është dashuri, ligjin e Perëndisë dhe sundimi sovran të Perëndisë mbi universin.

John 14,3 - Unë po shkoj t'ju përgatis një vend për ju. Kur shkoj dhe përgatis një vend për ju, unë do të vij përsëri dhe ju merr për veten time, ju gjithashtu mund të jenë aty ku jam unë.

Zbulesa e Gjonit 22,12-13 - "Ja, unë vij shpejt dhe shpërblimi im është me mua, për t'i dhënë secilit sipas veprave të tij" Unë jam Alfa dhe Omega, fillimi dhe fundi i parë dhe e fundit. . "

Dora në qoftë se ai është dhe ta pranojë atë, kur Shpëtimtarin tuaj, ju do të konsiderohet si i tij vetëm për shkak, nëse kjo është jeta juaj në vetvete shumë mëkatar. karakterin e Krishtit qëndron në vendin e karakterit tuaj, dhe Zoti pranon ju si keni qenë fajtor.
Dhe kjo, Krishti i jep një zemër të re. Besimi banon në zemrën tuaj. Me anë të besimit, ju duhet të respektojë këtë bashkim me Krishtin, dhe çdo ditë ju duhet t'i binden vullnetit të tyre për të vullnetit të Tij, dhe në qoftë se bëni kështu, Krishti do të punojë në ju që të do dhe akt i vullnetit të tij.

Timoteut 2,5 - nuk është një Zot dhe një ndërmjetës midis Perëndisë dhe njerëzve, Krishti Jezus njeri.

Gjoni 14:06 - "Unë jam Udha, e Vërteta dhe Jeta", u përgjigj Jezusi. "Askush nuk vjen tek Ati përveçse nëpërmjet meje.

Veprat 4,12 - në asnjë tjetër nuk ka shpëtim - njerëzit në botë është dhënë një tjetër emër, në të cilën ne duhet të shpëtohemi! "

Mark 13,26 - pastaj të shohin Birin e njeriut duke ardhur në re, me pushtet të madh e me lavdi.

Gjoni 5,28-29 - nuk do të jetë i befasuar, sepse të vijë koha kur të gjithë ata që janë në varre do ta dëgjojnë zërin e tij dhe do të dalin - ata të cilët kanë bërë të mira do të ringjallen të jetës, por ata që veprojnë të keqen, ata e ngritura në gjykatë.

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons