Forumi Kuq E Zi
Ylli misterioz që po habit shkencëtarët Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Ylli misterioz që po habit shkencëtarët Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Ylli misterioz që po habit shkencëtarët Empty Ylli misterioz që po habit shkencëtarët prej Sat 03 Sep 2016, 16:35

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Ylli misterioz që po habit shkencëtarët

Ylli misterioz që po habit shkencëtarët Ylliii10


Prej tetorit të kaluar, një yll i pazakontë ka habitur astronomët me lëvizjet në ndriçimin e tij, duke bërë që shumë prej tyre të spekulojnë rreth një megastrukture të mundshme aliene e cila mund të jetë duke bllokuar dritën. Shkencëtarët, kanë zbuluar kohët e fundit se ndriçimi në këtë yll ka rënë për rreth 20% përgjatë një shekulli, që e shton edhe më tej misterin e tij.
Në një shpjegim të ri, megjithatë, një astrofizikan shpjegon një skenar i cili mund të demaskojë teorinë e mega-strukturës aliene dhe hulumtuesit mund të kenë gjetur një tjetër yll që i përshtatet këtij modeli. Ylli misterioz mund të jetë në një fazë të hershme të evolucionit, thonë hulumtuesit, me lëvizjet në ndriçim të cilat mund të jenë një fenomen natyror.
Ylli misterioz, i njohur si KIC 8462852, mund të jetë i rrethuar nga një disk protoplanetar që ka skaje të orientuara në relacion me Tokën, shpjegon astrofizikani Ethan Siegel, duke shkruar për Forbes. Përderisa disqet janë të njohur për emetimin e dritës infra të kuqe, ky rreshtim do ta bënte këtë rrezatim të dukshëm për ne. Edhe pse është thënë se ylli mund të jetë qindra miliona vjet i vjetër, disa ekspertë besojnë se ai mund të jetë shumë i ri.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
https://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons