Forumi Kuq E Zi
Transplanti i  plotë i kokës Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Transplanti i  plotë i kokës Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Transplanti i  plotë i kokës Empty Transplanti i plotë i kokës prej Thu 09 Apr 2015, 17:51

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Për herë të parë transplanti i plotë i kokës, 36 orë operacion


Transplanti i  plotë i kokës 16614010

Një 30 vjeçarë rus është treguar i gatshëm që të jetë ai njeriu i parë në botë që ti bëhet transplant i plotë i kokës. Ky operacion i cili mendohet se do të zgjasë 36 orë, do të kryhet nga Dr Sergio Canavero, ku do të marin pjesë edhe 150 mjekë dhe infermierë.

30 vjeçari, i cili ka pësuar djegie të shkallës së rëndë në fytyrë, mendon se kjo është mundësia e artë për të , ndaj dhe është treguar menjëherë i gatshëm, duke theksuar se do ta kryej operacionin edhe nëse ai nuk do të rezultojë i suksesshëm dhe do të sjellë humjen e jetës së tij.
Por, mjekë, kolegë të Dr Sergio Canavero, shprehen skeptikë rrth këtij operacioni duke u shprehur se rrezikshmëria e tij është shumë e madhe dhe se nuk do tja sugjeronin askujt që ta kryente.

“Nuk do të lejoja kurrë të më aplikohej një gjë e tillë , duke qenë se ka gjëra edhe më të këqija se vdekja që mund të rrjedhin pastaj”, ka thënë Hunt Batjer, Drejtori i Asociacionit Amerikan për Operime Neurologjike për The Independent.
Probleme më i madh është lidhja e kokës së një trupi tjetër me trupin e një pacioenti tjetër pasi këtu përfshihet korda spinale, vena kryesore që e furnizon trurin me gjak etj çka mund të çojnë deri tek një çmenduri e tmerrshme.

Një tjetër mjek, thotë se një rrezik tjetër janë përbërësit kimikë, pasi transplanti mund të refuzohet në atë mënyrë saqë edhe nëse shpëton, pacienti do të zgjohej i çmendur. Ndërsa, Dr Canaveros, e ka quajtur Canavero të çmëndur që po bën një gjë të tillë.

Një transplantim i tillë ishte bërë në një majmun para 45 viteve. Majmuni pati jetuar vetëm 8 ditë pas operacionit, sepse korda spinale dhe pjesë të tjera nuk ishin lidhur mirë, duke ia bërë të pamundur majmunit frymëmarrjen dhe lëvizjen e trupit. (shqiptarja.com)


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
https://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons