Forumi Kuq E Zi
10 shenja që ju tregojnë se nuk jeni më të rinj Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
10 shenja që ju tregojnë se nuk jeni më të rinj Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Të gjithë ne duam që të qëndrojmë gjithmonë të rinj. Por kjo është e pamundur. Ne mund të përpiqemi që të qëndrojmë të rinj me teknika të ndryshme mirëqinjeje, por në fakt ka shumë shenja që tregojnë se përgjigjet e trupit tonë po ndryshojnë dhe që nuk mund të kemi më luksin që të bëjmë të njëjtat gjëra sikur ishim 20 vjeç.

Nëse gjeni të përbashkëta në pjesën më të madhe të karakteristikave të renditura më poshtë, atëherë do të thotë që për fat të keq po plakeni!

Por mos u dëshpëroni, natyra bën punën e saj, shqetësohuni më shumë që të shfrytëzoni cilësitë tuaja, janë ato që kanë vërtet rëndësi! Të tjerat, lërini të shkojnë, shijojeni jetën dhe vlerësojeni gjithmonë atë, edhe pse vitet kalojnë shumë shpejt.

10. Nuk arrin të qëndrosh zgjuar deri natën vonë

9. Ai që dikur ishte ushqimi yt i preferuar, tani të bën që të vjellësh dalëngadalë

8. Nuk arrin dot më që të vonohesh të shtunën në mbrëmje

7. Fillojnë që të dalin apo të dominojnë thinjat e para nëpër flokë

6. Të dielën nuk arrin të flesh më deri në mesditë dhe nëse e bën këtë gjë, atëherë bëhesh shumë keq

5. Rrobat nuk të bëjnë më

4. E ke kuptuar që nuk mund të sillesh si një “fëmijë” në mënyrën se si i zgjedh rrobat apo se si i vesh ato

3. Flet gjithmonë se si ishin gjërat njëherë e një kohë

2. Mesazhet e vetme që merr janë ato nga operatori yt telefonik

1. Nuk arrin që të qëndrosh zgjuar në diskotekë dhe kështu shtrihesh sapo “takon” divanin e parë bosh

Ja si plaket njeriu!

Plakja nuk është gjë tjetër veçse një proces normal në jetën e njeriut. Me harresën e çelësave, fluturimin e mendimeve, harresën e fjalëve të caktuara, zakonisht përshkruhet pleqëria. Por, me një studim të ri të shkencëtarëve amerikanë, vërtetohet se plakja në realitet fillon relativisht herët, që në moshën 20-vjeçare.

Sipas përfundimeve të kërkimit, aftësitë tona mendore fillojnë të dobësohen në moshën 27 vjeç. Në kërkim kanë marrë pjesë 2000 burra dhe gra, të moshës 18-60 vjet.

Nga ana biologjike, me rritjen në moshë ndodh mosfunksionimi mitokondral, çka sjell dobësimin e muskujve apo humbjen e elasticitetit të tyre dhe si rrjedhim uljen e aftësive fizike pasi mitokondria furnizon qelizat me energji. Plakja e organeve të të parit dhe të dëgjimit fillon shumë herët, që në moshën 10-vjeçare. Dhe ky proces fillon të shfaqet dukshëm në moshën 40- vjeçare. “Rezultatet që mblodhëm nga ky kërkim do t′u shërbejnë njerëzve që të mësojnë se pleqëria nuk fillon kur shkojmë në pension, por shumë më herët”, shpjegojnë studiuesit e kërkimit.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
https://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons