Forumi Kuq E Zi
TRIMAT E GOLLAKUT Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
TRIMAT E GOLLAKUT Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1TRIMAT E GOLLAKUT Empty TRIMAT E GOLLAKUT prej Fri 17 May 2013, 18:40

shaban cakolli

shaban cakolli
Antar Special
Antar Special
Demir KRASNIQI:


TRIMAT E GOLLAKUT

S’ po m’ zen gjumi prej merakut –
T’ dal t’ pushoj n’ Malësi t’ Gollakut !
T’ ia ngrehë telat çiftelisë –
T’ ia këndoj trimat Malësisë !

T’ dal te kodra e Mërçezit –
T’ këndoj trimat brez pas brezit !
T’ dal te Kulla e Tugjecit –
T’ këndoj këngën Shyt Marecit !

T’ ulëm n’ rrafsh , n’ themele t’ Hanit –
T’ i këndoj Shefeqet Kapetanit !
T’ ulëm n’ rrafsh te Dardha e Mrizit –
T’ i këndoj Mulla Idrizit !

T’ ulëm n’ rrafsh nën hije t’ blinit –
T’i këndoj Fejzë Ibrahimit !
Me gisht n’ vesh , t’ ia them mekamit –
T’ i këndoj Hajdar Bajramit !

Të pi ujë te Kroi i Ahut –
T’i këndoj Halil Fejzullahut !
Ta shuaj mallin në Zabel –
Me kavall të Bacit Nel !

T’ i këndoj Asllan Dabishecit ,
Mustafë Hoxhës prej Nishecit ,
T’ këndoj Shahin Liman Zajçecit ,
Ramë Halitit prej Gjyrishecit !

T’ shkoj te Kroi i Dafinës –
T’ këndoj trimat e Hajkobillës ,
Që kanë mbrojt me gjak kufirin ,
T’ këndoj Xhemajl Ramiz Tahirin !

T’ shkoj në pllajat e Gllogovicës –
T’ i këndoj Ajet Kosovicës !
Ajet Bllatës edhe Veselit ,
Liridashësve t’ gurë - themelit !T’i këndoj trimat nga këto treva –
Mehmet Krileva e Bejtë Pireva ...
T’ këndoj trimat e gjithë trollit ,
Zahir Cakollit , Basri Canollit !...

T’ jehojë kënga e Krasniqit –
Përtej maleve të Lajçiqit !...
T’i këndoj Behlul Klaiqit ,
T’ i këndoj Lam e Liman Shahiqit !...

T’ dal në Kikë te Gurra e Lakut –
T’ ia këndoj këngën Lot Vakut !
T’ ulëm rrafsh n’ themel t’ konakut –
T’ këndoj këngën e Malë Zuzakut !

T’ shkoj te Gurra e Novakut –
T’ i këndoj Ali Buzakut !
T’ ulëm rrafsh n’ themele t’ odës –
T’i këndoj Zymer Bekë Dodës !

T’ shkoj te malet e Tërpezës –
T’i këndoj Muharrem Fejzës !
T’ ulëm rrafsh në maje t’ Tepes –
T’ këndoj këngën Kadri Zekës !

N’ male e n’ kodra këngët s’ ndalen –
Do t’ këndoj për Rexhep Malën !
T’ dal në Gëmicë te Mali i Kishës –
T’i këndoj Nuhi Berishës !

T’ shkoj te malet e Lisockës –
T’ i këndoj Zeqir Marocës !
T’ dal mbi kodër të Magurës –
T’i këndoj Xheladin Zhujës !

T’ shkoj te malet e Dazhnicës –
T’ këndoj këngën e Sylë Zarbincës !
T’ kaloj lugjet e Koporrnicës –
T’ këndoj këngën e Lam Breznicës !

Të sodis brigjeve , shpatit –
T’ i këndoj Isa Kastratit !
T’ kaloj lugjet e Hodonocit –
T’ i këndoj Metush Dajkocit !


Me këngë zemre këndoj Gollakun –
Trimave t’ tij nuk ua ha hakun !
Do t’ dal prapë në tjetrën verë –
Do t’ këndoj për trimat tjerë !...


Gjilan, më 16. 05.2013. TRIMAT E GOLLAKUT DemirKrasniqi2

2TRIMAT E GOLLAKUT Empty Re: TRIMAT E GOLLAKUT prej Mon 09 Sep 2013, 05:44

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
qenka shum shum e bukur po coje tek poezia jo muzika


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons