Forumi Kuq E Zi
Mendime per dashurine dhe jeten.(sweety) Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Mendime per dashurine dhe jeten.(sweety) Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
Mendime per dashurine dhe jeten.(sweety) Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Mendime per dashurine dhe jeten.(sweety) Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shko tek faqja : 1, 2  Next

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 2]

Infinit

Infinit
Princeshe
Princeshe
Sa te dua ty nuk dua as veten~per ato dy sy do te pres gjith jeten~me beso gjithe jeten une kurre ty s'do te harroj~do te degjoj vec zemren~vetem per ty do te mendoj~se c'do te ndodhe me mua nuk ka rendesi~me m'jafton qe une te dua dhe kjo eshte perjetesi~nese pa ty une do te vdes~ne parajse do te pres~nese do te vdes me ty~ne parajse do te shkojme te dy.....

Infinit

Infinit
Princeshe
Princeshe
Do doja te isha yll te te shija nga lart
do doja te isha hen te te puthja cdo nat
do doja te isha diell te te zgjoja cdo agim
do te doja te isha me ty qe te mos ndjeje vetmin.♥

Infinit

Infinit
Princeshe
Princeshe
Tani me humbe, e di qe per ne s'ka kthim..Sot ti more tjeter rruge, jeta ime tjeter drejtim...Sa lehte more ikjen, sa shpejt
puthjen harrove...Sa zhgenjime m'i dhe jetes, sa qe as Lamtumire me goje s'me urove...Shko, koken pas mos e kthe, dje ishe zemra ime, sot e dikujt tjeter je....

Infinit

Infinit
Princeshe
Princeshe
1.Sa vite kan shkuar
por ty prap nuk te kam haruar
Sa dite kam qare
Sa nete pa gjume kam rane
Sa ore kalojn
Sa minuta shkojn
Por Zemra nuk harone
Nuk te haron ty se te do
Nuk te haron ty Se per ty
JETON...

Infinit

Infinit
Princeshe
Princeshe
1/vuaj shum ndaj edhe po shkruaj,
ne mes te kesaj bote po ndihem i huaj,
pa dashuri un po vdes,por ne boten tjeter do te pres,
tani ne perfundim,cili je fati im?
mbaje kete fjal si kujtim,
shum po me mungon o shpirti im.....
po ku je pra se pa ty kjo zemer ska sherim......
2I will miss u my ....u know that i love u so much ,but its just a few time that we will be away. But dont worry u are the only person that i think when i go to sleep and the first person i think about when i wake up. Happy new year and all the hapinnes of the world. For u......

Infinit

Infinit
Princeshe
Princeshe
Dashuri Facebooku ♥
Ti me ngacmon
une te ngacmoj
ti me dergon ftese
une e pranoj
une te them te kam xhan
ti me thua je yll
une te shkruaj nje poezi
ti me dergon keng ne profil
keshtu lind nje simpati
dalngadal behet dashuri...
Me pas nje te share do ti
qe blocku ne fund te vije :

Infinit

Infinit
Princeshe
Princeshe
Nè momentet nè tè cilat do tè na duhet tè marrim vendime té réndèsishme,do tè ishte mirè ti besonim impulsit,pasionit,sepse arsyeja gjeresisht tenton tè na largojè nga èndrra,duke na thènè qè ska ardhur akoma ora. Arsyeja ka frikè nga humbja por intuita e do jetèn dhe sfidat e saj..!!
Nuk ka mbret nuk ka kral-ska armat qe vlen per mu
nuk ka forc pos ALLAHUT-ktu qe munet mem gjyku
nuk ka ligj as kanun-nuk ka gjyq veq KURAN
dost ky esht Xhihadi jem un jom shiqpe MUSLIMAN

Nuk ka shetet religjion-qe mun menen me ma ndrru
nuk ka forc pos ALLAHUT-ktu qe munet mem denu
nuk ka gjyq kushtetut-nuk njoh tjeter veq KURAN
un kam lind kshtu jetoj-dhe do vdes si MUSLIMAN....

Infinit

Infinit
Princeshe
Princeshe
L]otet me rjedhin zemra me coptohet..
[A]ndrroi te kaluaren qe tani me kujtohet..
[M]e shpres te fundit ty po te shkruaj..
[T]e tham lamtumir dhe ti me thuaj..
re rrezuese le te jet dashuri jon ..
[M]e tjetren qe je tani te uroj gezime..
lumtur qofsh ne jet pergjithmon..
[R]inia me kaloi me hidherime!!...
Një ëndërr plot ngrohtësi dhe dashuri ,
një ëndërr plot emocione dhe ndjenja ,
një ëndërr plot vujatje dhe mendime ,
një ëndërr ku mundem te them TE DUA ,
dhe shpresoj se nuk do të jet vetëm në ëndërr...

Infinit

Infinit
Princeshe
Princeshe
Edhe jeten time jap qe pran meje te jesh
vemendjen tek une ta kesh
Ateher me shume do te te dashuroj
ste le rehat edhe nese ne boten tjeter do te shkoj
Por ti je nje cun qe shum goca ngacmon
e mua vec nje shikim me dhuron
Un te dua por ti luan me mua
te pelqen te me mundosh
kujdes se gabimin do ta kuptosh.

Infinit

Infinit
Princeshe
Princeshe
vuajtje pa kufi.

nje zjar mund ta shuaj vetme zjarri,
nje dhimbje mund te zbutet perseri nga dhimbja
kur vjen perqark,do te kthehesh per se mbari
qe t epermendesh kur te merret mendja...
o EMBELSI e jetes qe na ben te preferojme vuajtjet e vdekjes
per ore,sesa vdekjen njehere e mire...
provo tu hedhesh syve nje helm tjeter
dhe shih sa shpejt do te sherohesh nga helmi i vjeter
K.M SARANDE

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Ana ti i ke ber kto?

https://kuqezi.albanianforum.net/

Infinit

Infinit
Princeshe
Princeshe
$EB@$TJ@N shkruajti:Ana ti i ke ber kto?
poooooo

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
bravo shum te bukura

https://kuqezi.albanianforum.net/

Infinit

Infinit
Princeshe
Princeshe
flm

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Kur njeriu dashuron nuk ka frike...

2. Miqesia e vertete nuk e njeh ziline dhe dashuria e vertete nuk i njeh nazet...

3. Qesh me Dashurine ai qe nuk ka qene kurre i brengosur prej saj...

4... Te dashurosh do te thote te gjesh lumturine tende ne lumturine e nje tjetri..

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
DaShUrIa---------ka fjale me te bukur se kjo???

*te qeteson gjendjen shpirterore si dhe ate fizike

*te ben te ndjesh gjakun kur te levizin neper "veins"--qeliza

*te sjell buzeqeshjen nese e kishe humbur

*te sjell ne jete nese ishe ne prag te vdekjes

*te krenaron e te ben te ndihesh i/e lumtur

*te largon intrigat dhe pesimizmin e jetes

*DASHURIA "simple" TE Dashuron

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Dashuria eshte det, gjithkush mund te zhytet, por ai qe s’di te notoje, mund edhe te mbytet!
Dashuria eshte e verber, cmenduria e percjell!!

Dashuria eshte nje kopsht me lule nese hyn aty dije se u ngule!!
Dashuria eshte nje thesar i humbur qe kerkohet nga njerzimi,i cili neve na kujton,pse ja vlen per te jetuar!

“Dashuria e papjekur thote: “Te dua sepse kam nevoje per ty”, dashuria e pjekur thote:
“Kam nevoje per ty sepse te dua”.

Dashuri mundet te jap vetem ai qe dashuron!
Dashuri, nje emer, emer qe te there ne zemer qe kur permendet emri i saj lotet rrjedhin e vuajtja s ka skaj.

Dashuria e vertete eshte kur zemra dhe mendja jote thone te njejten gje!
Emer qe duhet me shume se vetvetja emer qe e din e c eshte e verteta,
qe te bene njemije vjet te jetosh e te bene c do gje ta gezosh! Dashuria!

Nese me do me lere te qete qe ta vertetoj se a te dua me te vertete,
e nese kujton se me ke fituar ky eshte nje mendim i yti i gabuar.Dikur desha dikend, dhe ndoshta do ta dua, por si dikur dikend, asnjehere askend.
Edhe pse nuk jemi bashke , ende te dua dhe gjithe do te dua.

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Gjithcka qe deshiroja nete dhe dite te tera, ishte te te dashuroja me gjithe fuqine e qenies sime.
Lutesha qe te pranoje te qendroje prane meje deri ne fund te jetes sime.
Per mua e vetmja ne jete, ne zemren time, e kaluar, ajo qe e deshta me te vertete.
Mos mendo se per ty poezia ime ka marre fund, sepse fundi nuk i vjen kurre edhe nese ty s te takoj askund.
Do te vazhdoj te shkruaj deri ne fundin e kesaj bote dhe nuk do te harroj kurre si me mashtroi dashuria jote.
I shkruaj asaj qe kurr nuk e takova, asaj qe ne zemer ende e mbaj dhe qe nga fillimi e dashurova.
I shkruaj zerit qe kurr se degjova, dashurise qe mbet vetem ne mendje, asaj qe vetem e enderrova.
I shkruaj nje femre qe e dua shume, i shkruaj i shkruaj, doren s mund ta ndale, i shkruaj ne megjes, diten,
ne mbremje, ne mesnate, i shkruaj dhe kur jam ne gjume. I shkruaj pa zemer se zemren time e ka ajo te falur nga une .
I shkruaj ne letra, por kujt nuk e di, Enigmes, enderres qe ne foto se pashe, i shkruaj asaj per te cilen mbaj zi,
i shkruaj asaj qe ne te, ne dashuri rashe.
I shkruaj zemres qe mundohem ta pervetsoj, asaj te ciles dashurine qe kam ndaj saj nuk din ta kuptoje.
Me fal zemer se ndoshta me flajet e mija te ledova , me fal shpirt se ndoshta nga dashurija te gjykova.
Me fal e dashur se vec per ty une mund te jetoje, me fal Syri im se pa ty une nuk dua te egzistoje.
Mos harro: Se vetem ty te deshta ne kete bote, mos harro se per ty mbrem su ndalen lotMos harro se pa ty cdo gje eshte e kote, mos harro se te dua ma shume se dje, sote.
Me kujto edhe kur te thojne se nuk jam gjall, mos harro se as guri s kishte plas ma pare.
Me thuaj nje here se kote nuk ishte krejt ky vajtim , mos harro se ti je e vetmja lumturi ne shpirtin tim.
Mos lejo qe te behem i dashurise, edhe nje viktim , me thuaje nje here,
se me don sa te dua shpirti im. Mos mendo se edhe nese me Ty nuk jam, me beso se vetem ty te deshta, me zemer te them!
Edhe pse thone se koha hakmerret me harrese ndaj kujtimeve, dashuria ime per ty kurr nuk do te zbehet.
Dhimbje e madhe per mua do te ishte t’i harroj ditet me te lumtura te jetes sime.
Kam kerkuar nje njeri si ti pjesen me te madhe te jetes sime, por ishte shume veshtire ta gjeja.
Dhe befasisht u ktheva, dhe ti ishe aty.

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster

Të thana mbi miqësinë


Fjalët e urta për miqësinë janë mbledhur dhe botuar në një numër të revistës "Agimi". "Shekulli" po riboton këtë zgjedhje të komentuar nga Mustafa Kruja, kushtuar miqësisë.

Kruja gjuhëtar është ndoshta ana më me dritë e këtij njeriu, i njohur më së shumti si politikan, si ish-Kryeministri në kohën e pushtimit fashist. Vepra e tij prej shkencëtari modern është një kapitull më vetë i sapohapur.

Vitin e kaluar u botua vepra e tij gjuhësore "Nji studim analitik - Ç'na mëson Frangu i Bardhë me Fjalorin e vet", një studim krahasimtar ndërmjet gjuhës së Bardhit e shqipes së sotme.

1. "Miku i mirë, dera e parrizit", thuhet për një mik, i cili nuk kursen asgjë për të bërë fatbardhë në kohën më të vështirë.

2. "Më mirë një mik, se sa një çiflik", thohet sepse çifliku me kohë mund të shitet, ose edhe sa e ke nuk të sjell ndonji dobí, në vënd që miku, kur të kesh nevojë, të gjindet në ndihmë.

3. "Mikut të mirë, mos i u rëndo!". Kjo është një e vërtetë. Shumë herë ndodh që na e bjerrim ndonjë mik të dashur, tue e mërzitun ec e peja me ndonje nder, prandaj me të drejtë thotë fjala e vjetër mikut të mirë mos i u rëndo, sepse ai kur të shef në ngushticë të ndihmon vetë.

4. "Vëllazën jemi, por miq s'jemi". Kjo e thënë përdorohet për të treguar se njeriu, më të shumtën në këtë jetë, këshillohet me një mik të dashur se sa me një të afërt. Thuhet edhe për të treguar se vëllanë e ke për vlla, por jo për mik.

5. "Miku te rreziku". Kjo e thënë i jep vlerën e vërtetë fjalës mik, se mik është ai, që të gjindet në nevojë, kur ti të ndodhesh në rrezik, por jo ai që të shtihet mik, kur ti je mirë.

6. "Ari njihet në zjarr, miku në nevojë". Edhe kjo e thënë ka atë kuptim si e sipërmja.

7. "Miq për fiq" janë ata të cilët kur ti të kesh të gjinden gjithmonë përpara, por përkundra, kur ti të jesh në rrezik ose në ndonjë ngushticë, as nuk të duken më.

8. "Kur ka shporta fiq, e gjithë bota të bëhet mik". Kur ti të kesh, atëherë miq sa për të pasur dobina prej tejet ke sa të duash.

9. "Miqësija miqësi, kuleta le të lozin". Kjo e thënë e çmon vlerën që ka miqësija, që tregon, miqësija duhet mbajtun si miqësi, por jo për të pasur dobina prej saj. Kur ndodhesh në shoqëri me një mik, e shef, se ai gjithënjë do t'i pagojë shpenzimet e bëra bashkarisht, atëherë përdoron këtë të thënë.

10. "Miqësija e mirë, hesapin e dlirë". E ka atëherë, kur ti të kesh punë ose ndonjë marredhënje me mikun tënd jo që të përfitosh nga ajo, por për të fituar ndër lidhjes që ke me mikun.

11. "Ai mik që s'mund të të ndihmojë, si armik mund të të turpërojë". Thohet për atë lloj miku, i cili fjalë ka të mira e kur vjen koha për të t'u gjetur në ndihmë nuk të qaset, por përkundra, ty që ke pasur të gjithë shpresën tek ai, të turpëron.

12. "Mikut ankohu, armikut lavdërohu". Mikut mund t'ia tregosh nevojat dhe të vështirat e tua, se ai merr pjesë në shqetësimin tënd; por armikut lavdërohu, sepse atij po t'i qahesh, ai do të gëzohet.

13. "Sa rron kusija, rron dhe miqësija". Miqësija e vërtetë është kaq e fortë sa nuk shuhet kurrë, veç rron aq shumë sa kusija, e cila kurrë nuk çartet.

14. "Më mirë një armik me mënd, se sa një mik të marrë". Prej një armiku të mëndshëm e të urtë nuk është frika se të ndodh ndonjë e keqe, por një mik i marrë, mbasi t'a di, të di të gjithë mëndjen e zëmrën tënde, mund të të bëj dëm.5. "Ç'e do armikun, kur ke mikun" . Thuhet kur të vjen një e keqe nga ndonjë mik të marrë e të dobët.

16. "Perëndija më ruajtë prej mikut, se prej armikut ruhem vetë". Kjo thuhet për të treguar, se prej miqve njeriu vetë nuk mund të ruhet, veçse në ruejtë Perëndija, kurse nga armiqtë mundet vetë të ruhet.

17. "Armiku të shikon ndër këmbë, miku të shikon ndër sy", për të treguar, se armiku vetëm të keqen t'a do e miku t'a dishron të mirën.

18. "Miku i vjetër s'hidhet poshtë". Një mik të vjetër, të cilin për shumë kohë e ke pasur mik, nuk mundet njeriu t'a largojë aq shpejt, sepse nuk do ishte mik i mirë, nuk do t's kishte pasur mik për aq kohë.


*Marrë nga revista "Agimi"
**shekulli

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
"O Zot rujem prej mikut se prej armikut runa vet"
"Rrespekt per Mikun,plum per armikun"

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
miq e shok ne ket jet sa te kesh plot ne kulet

miku esht me i nevojshem se zjarri dhe uji

mos u tremb nga shuplaka e mikut duhet te kesh frik nga lavdata e armikut

miku njihet qe esht mik ne te keq e ne rrezik

miqt e vertet jan te rrall

miqesit e verteta qendrojn deri ne diten e fundit

nese do te kesh nje mik besnik perpiqu te shoqerohesh me ate qe ka pak miq

miku me i pavlefshem esht ai i cili pasi qe ka degjuar diqka per mikun e tij nuk e do me ate

e ke mik ate qe di gjithqka per ty e megjithate te do

me mir nje mik te rrall qe te fal buzqeshje,se nje llafazan qe kurr srri ne heshtje

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Miku i mir ne dite te veshtire.
Trimi i mir me shok shume.

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Ruajm nga miku, se nga armiku ruhem vet.
Rrugen per te miku mos e lere te zere bar.
Ari ne zjarr provohet, miku ne rrezik kuptohet.
Miku eshte mik derisa nuk te perzihet ne hallet e shtepise.
Miku i mire vjen nga porta.

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Ndonjehere jeta ste jep ate qe meriton ,ndonjehere po ,ndonjehere te jep me shum nga c'ka ti imagjinon ......

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Jeta eshte nje paranteze e gjate enigmatike,ndermjet lindjes ,agonise,trishtimit dhe fundit te ditur....

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Te qenit i ndergjegjshem per te dashuruar dhe te ndierit i dashuruar i sjellin jetes nje pasuri qe nuk tia japi asgje tjeter. Oscar Wilde

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Ne jete nuk ke asnjehere mundesi zgjedhjeje, zgjedhjet tona jane gjithmone te kuthezuara, pra jane pamundesi zgjedhjeje.

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
eta eshte porsi nje vale e madhe detare qe te rremben me sfidat qe te sjell e jona eshte te kujdesemi mos te zhytemi ne te.

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Gëzoju jetës sate,pa e krahasuar atë me jetën e të tjerëve- M.de Condorcet
E rëndësishme është gjallëria e përjetshme,jo jeta e përjetshme- F.W.Nietzsche
Jeta është si zjarri:fillon me tymin,mbaron me hirin- proverb arab
Jeta është ajo që na ndodh derisa jemi të preokupuar me plane të tjera-A.de Melo
Jeta mund të kuptohet po të shikohet prapa,por duhet të jetohet duke shikuar përpara-S.Kierkegaard

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Jeta eshte nje zbrazeti,nje ecje pa qellim dhe pa drejtim!!!!

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 2]

Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons