Forumi Kuq E Zi
Misteri i planetit të nëntë Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Misteri i planetit të nëntë Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
Misteri i planetit të nëntë Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Misteri i planetit të nëntë Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Misteri i planetit të nëntë Empty Misteri i planetit të nëntë 24/10/2016, 18:53

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Një planet i madh fshihet afër sistemit tonë diellor, dhe mund të shkaktojë një lëkundje të tij, sipas shkencëtarëve.

Planeti i Nëntë, i hipotizuar por i pavërtetuar ende ndodhet në fund të sistemit tonë, dhe mund të jetë përgjegjësi për një lëvizje të pazakontë të diellit, sipas një studimi të ri.

Planeti i stërmadh, i ndodhur pak më larg, mund të sjellë një lëkundje të lehtë në sistemin tonë diellor. Shkencëtarët për shumë kohë kanë qënë të paqartë pse ne dhe pjesa tjetër e planeteve ndodhen në një kënd, krahasuar me diellin, dhe planeti misterioz shfaqet për të na shpjeguar pse.

Të gjitha planetet tona rrotullohen rreth diellit me disa gradë diferencë, por kur një rrafsh rrotullohet çuditshëm, anohet afërsisht 6 shkallë krahasuar me diellin, duket sikur tronditet.

Deri tani shkencëtarët nuk e dinin pse ndodhte kjo. Por nëse planeti misterioz ekziston, siç supozohet, mund të shpjegojë këtë sjellje të çuditshme.

“Për shkak se Planeti i Nëntë është masiv, dhe ka një orbitë të lëvizshme krahasuar me planetet e tjera, sistemi diellor nuk ka zgjidhje tjetër vetëm të lëvizë ngadalë jashtë shtrirjes së vetë”, thotë Elisabeth Bailey,një studente e diplomuar në Caltech, dhe drejtuese e studimit që bën të ditur zbulimin.

Planeti i stërmadh orbiton rreth 30 gradë më jashtë se i njëjti rrafsh që orbitojnë planetet e tjerë. Kjo do të thotë se ai ndikon mjaft tek objektet e tjera, dhe na jep përshtypjen se sistemi jonë diellor është i shtrembër.

Planeti Nëntë supozohet të orbitojë rreth diellit, por me një distancë shumë të madhe, rreth 20 herë më larg se Neptuni. Dhe shkëmbi i tij në vetvete është masiv, rreth 10 herë sa madhësia e tokës.

“Ai vazhdon të na surprizojë, sa herë që shohim me kujdes, gjejmë se Planeti i Nëntë shpjegon diçka lidhur me sistemin tonë diellor dhe për shumë kohë ka qënë mister”, thotë Konstantin Batygin, një asisten profesor i shkencës planetare./ Top Channel


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
https://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons