Forumi Kuq E Zi
8 Majmunet Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
8 Majmunet Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

18 Majmunet Empty 8 Majmunet prej Tue 07 Jul 2015, 18:55

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
8 Majmunet 11693928_1172142642811727_4830646645996385720_n

8 MAJMUNET

(kjo histori eshte e bazuar ne nje eksperimet te vertete te bere ne Angli)


Jane vendosur 8 majmune ne 1 dhome. Ne mes te dhomes eshte nje shkalle e cila te drejton ne nje grumbull me banane te varura nga nje cengel ne tavan.

Cdo here qe nje majmun perpiqet te hype shkallen per te kapur bananet, te gjithe majmunet e tjere sperkaten me uje akull te ftohte, gje e cila i torturon ata. Shume shpejt, cdo here qe nje majmun perpiqej te ngjiste shkallen, te gjithe majmunet e tjere hidheshin mbi te dhe fillonin ta rrihnin pasi nuk donin qe te sperkateshin. Se shpejti, asnje prej 8 majmuneve nuk guxonte te ngjitej ne shkalle.

1 nga majmunet ekzistues zevendesohet dhe futet nje majmun i ri. Sapo sheh bananet dhe shkallen, pyet veten se perse asnje nga majmunet e tjere nuk po ben dicka qe eshte kaq e qarte! Pa e menduar 2 here fillon te ngjise shkallen.

Te gjithe majmunet e tjere, i hidhen siper dhe fillojne ta rrahin si te cmendur. Majmuni i ri nuk e kishte idene se perse.

Gjithsesi ai nuk provon me qe te ngjise shkallen.

Nje majmun i dyte nga te vjetrit zevendesohet dhe futet nje i ri. I riu sapo sheh shkallen, shkon ta ngjise ate. Te gjithe majmunet sulen dhe e rrahin shume keq ate.

Edhe majmuni i ri, i futur pak me pare, merr pjese tek rrahja e sapo te futurit sepse te gjithe majmunet e tjere po e benin ate gje. Pavaresisht se ai vete nuk ka asnje ide se perse po e rreh majmunin.

Nje nga nje, te gjithe majmunet e vjeter zevendesohen. 8 majmunet e rinj jane tashme ne dhome. Asnjeri prej tyre nuk eshte sperkatur me uje akull te ftohte. Asnjeri prej tyre nuk tenton ta ngjise shkallen. Me entuziazmin me te madh, jane te gatshem te rrahin cdo majmun te ri i cili tenton te ngjise shkallen, edhe pse nuk kane asnje ide se perse po e bejne kete gje.

– Keshtu eshte se si traditat, sektet dhe sistemet e ndryshme krijohen dhe ndiqen.

Prandaj eshte mire qe te gjithe te mendohemi 2 here, kur ndjekim nje drejtim verberisht. Do te kishte me shume vlere, nese ne e kuptojme ate, nese ne zbulojme arsyet tona per ta ndjekur ate.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
https://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons