Forumi Kuq E Zi
UJRAT NE GADISHULLIN E BALLKANI. Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
UJRAT NE GADISHULLIN E BALLKANI. Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1UJRAT NE GADISHULLIN E BALLKANI. Empty UJRAT NE GADISHULLIN E BALLKANI. prej Thu 19 Sep 2013, 12:46

luani

luani
Administrator
Administrator
Gadishulli Ballkanik bënë pjesë në viset me pasuri të mëdha ujore. Lumejt e Gadishullit Ballkanik u takojnë pellgjeve të deteve përreth. Pellgu më i madh është ai i Detit të Zi, në të cilin derdhet lumi Danub me degët e tij që për nga prurja prej 60000 m³/s është i dyti në Evropë pas lumit Vollga.
Në Detin Adriatik derdhen lumenjtë e Shqipërisë siç janë DriniBunaVjosaShkumbiniSemani , etj, të Bosnjës dhe Hercegovinës –Neretva , të Kroacisë: Cetina, Kërka, Zërmanja, Rasha, në detin  EgjeVardari , Marica, Struma kurse në Detin Jon derdhen disa lumenjtë vegjël siç janë : Araktas, Kallomos, Bistrica Aspropotomos etj.
Gadishulli Ballkanik ka disa liqene , me prejardhje tektonike i Liqeni i OhritLiqeni i Prespës , i Janinës, i Kosturit, tektonik dhe karstik iShkodrës , akullnajor i Liqeni i Plavës  dhe shum liqene të vogla në malet e larta, liqene lumore e artificiale.

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons