Forumi Kuq E Zi
Një në katër shqiptarë, i sëmurë mendor Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Një në katër shqiptarë, i sëmurë mendor Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Një në katër shqiptarë, i sëmurë mendor Empty Një në katër shqiptarë, i sëmurë mendor prej Sun 19 May 2013, 16:10

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Një në katër shqiptarë, i sëmurë mendor...

Sëmundje të
tilla janë vështirë për t'u zbuluar dhe ata që janë diganostikuar si të
tillë vuajnë në psikiatri nga mungesa e barnave të rimbursueshme dhe
shtretërit e pakët dhe të vjetëruar...


Një në katër shqiptarë
vuan nga problemet mendore, ky është rezultati i një studimi i të kryer
nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe Ministria e Shëndetësisë. Të
dhënat shqetësuese janë rezultat i një projekti, i nisur 11 vjet më
parë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe Ministrisë së
Shëndetësisë, e cila sipas ekspertëve nuk ka funksionuar si reformë.

Një
prej ekspertëve të kësaj fushe Anastas Suli, shprehet se sëmundje të
tilla janë vështirë për t'u zbuluar dhe ata që janë diganostikuar si të
tillë vuajnë në psikiatri nga mungesa e barnave të rimbursueshme dhe
shtretërit e pakët dhe të vjetëruar. Edhe reforma që këta të sëmurë të
trajtohen edhe në qendra komunitare nuk ka funksionuar.
Autoritetet e shëndetit pohojnë se numri i rasteve të
regjistruara është fiktiv sepse një pjesë e madhe e këtyre pacienteve
hyjnë në këtë vend vetëm për të marrë fletë-kemp. Një gjë që do të
ndihmonte këtë kategori të sëmurësh sipas Sulit, do të ishte ngritja e
shtretërve psikatrik edhe në spitalet e përgjithshme, mjekë profesionist
dhe secila prefekturë në vend të ketë një pavion për të sëmurët mendor.


-GazetaTema-


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons