Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Eklipsi hënor, një spektakël i rrallë për shikuesit

Një hije e errët e tokës do të shfaqet duke i marrë një pjesë të hënës së plotë, gjatë një eklispi hënor ditën e hënë.
Eklipsi hënor ndodh kur hëna e plotë, Toka dhe Dielli janë të pozicionuara në të njëjtën linjë dhe në këtë mënyrë hëna do të kalojë përmes hijes së tokës.
Mark Hammergren astronom në Çikago shpreh se, kjo pamje është diçka shumë e bukur për t’u parë. Të jep ndjesinë e një pamje 3-D të hapsirës, gjë që nuk e hasim zakonisht.
Termi “Hënë e plotë” është përdorur për herë të parë në vitin 1979, me të cilin shpesh përshkruhet kur hëna merr formë të plotë. Kjo dukuri shfaqet zakonisht një herë në vit.
Ne nuk mund të arrijmë të shohim gjithnjë një eklips hënor sepse satelitet tona ndjekin orbitat e pjerrëta që lëvizin përreth tokës, thotë Mark Hammergren
Ky pozicion pjerrët i orbitave do të thotë që eklipsi mund të jetë i plotë ose i pjesshmëm, kjo varet se sa shumë do të mund të fshihet disku hënor në hijën e tokës. Kjo dukuri shfaqet zakonisht një herë në vit.
Ditën e hënë eklipsi hënor i pjeshëm do të jetë i dukshëm në Amerikën e Veriut dhe të Jugut, në Australi, në pjesën lindore të Azisë dhe përreth Oqeanit Atlantik gjatë orëve të para të mëngjesit përpara se të lind dielli.
Eklipsi do të zgjasë për më shumë se dy orë dhe do të arrijë kulmin e formimit rreth orës 4.00 të mëngjesit, kur një e treta e hënës do të mbulohet nga hija e tokës.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
sa e bukur qe esht sa keq qe smunda ta shoh nje her nga afer por vec ne yotube


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons