Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Kësaj rradhe nuk bëhet fjalë për fundin e botës siç është parashikuar nga profecia Maya, por alarmin e kanë dhënë shkencëtaret : ” Brenda pak vjetësh Toka mund të përballet me një shpërthim të madh diellor”.


Alarmin e ka dhënë shkencëtari Pete Riley, i cili punon në “Predictive Science” të San Diegos. Shpërthimi i fundit masiv ka ndodhë më 1 shtator 1859, dhe është quajtur shpërthimi “Carrington”, pasi ka qënë pikërisht Richard Carrington që e ka vërejtur, që më vonë i vuri emrin e vetë.
Një fenomen, që provokoi zgjerimin e aurorave boreale nëpër zona të panjohura, por solli pak dëme, ndezi grimca në atmosfere ndersa ajo goditi Tokën me një shpejtësi prej 6 milion kilometrash/orë, duke ndezur zjarr ne stacionet e telegrafit, dhe duke shkaktuar ndryshime fushën magnetike të Tokës. Teksa nga Dielli “qëllohen” në hapësirë sasi të mëdha grimcash elektromagnetike, aq të forta, sa që arrinin t’i shpëtonin gravitetit.

Sipas shkencëtarit Pete Riley ka një 12% mundësi që në 10-20 vitet e ardhshme, Dielli të na dhurojë një erozion, siç nuk shihet prej 150 vjetësh.

Sipas “National Research Council” në SHBA, dëmet këtë herë mund të jenë kolosale, duke goditur sidomos aparaturat elektrike dhe duke rrezikuar të sjellin ndërprerjen e shërbimeve thelbësore, si energjinë elektrike, transportin, rrjetet hidrike dhe transmetimet në përgjithësi. Mbetet të shihet nëse kur dhe si stuhia do të goasë këtë herë planetin, që gjithsesi sipas statistikave, ka më tepër mundësi t’ia hedhë paq pa stuhinë, sesa të ndodhë e kundërta.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons