Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Toka mund të goditet nga një stuhi diellore 2 vitet e ardhshme

Në dy vitet e ardhshme, toka së bashku me satelitët në hapësirë që mbajnë të lidhur jetën moderne rrezikohen nga një sulm i papritur i një stuhie të fuqishme diellore, efektet e së cilës parashikohen të jenë katastrofike.

Të gjithë i kemi parë skenat imagjinare në videot fiction që imitojnë stuhitë e fuqishme diellore, dhe jo rrallë herë kemi dëgjuar për asteroidët mashtrues që përplasen me tokën, por shkencëtarët parashikojnë që tashmë njerëzimi rrezikon t’i shohë dhe përjetojë ato realisht.

Gjatë dy viteve të ardhshme, pasi dielli të arrijë kulmin e aktivitetit në fund të ciklit të tij 10-vjeçar, shkencëtarët thonë se ekziston një rrezik i rritur se një stuhi diellore mund të godasë tabelat e pushtetit, satelitët dhe komunikimet ku mbështetet i gjithë aktiviteti njerëzor, transmeton Start njoftimet.

"Qeveritë janë duke e marrë paralajmërimin shumë seriozisht. Këto fenomene mund të jenë shumë të rralla, por kur ato ndodhin, pasojat mund të jenë katastrofike, thotë Mike Hapgod, një specialist në Laboratorin “Appleton Rutherford” në Britaninë e Madhe.

Hapgod tha se stuhitë diellore gjithnjë e më shumë po përfshihen në rregjistrin e planifikimt të fatkeqësive, së bashku me ngjarjet e tjera të rralla, si tsunamet shkatërruese dhe shpërthimet vullkanike.

Stuhia e fundit diellore që ka prekur planetin tonë, ka ndodhur para 150 vjetësh.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons