Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Një planet i pazbuluar, katër herë më i madh se toka mund të fshihet në pjesën e jashtme të sistemit tonë diellor.

Astronomi Rodney Gomes nga Observatorit Kombëtar të Brazilit në Rio de Janeiro, ka deklaruar se disa objekte ne rripin Kupier duke perfshire edhe planetin xhuxh Sedna, jane ne orbita te cuditshme dhe se nje planet i ri dhe i pazbuluar mund te jete nje prej tyre. Ai i paraqiti rezultatet e tij te Marten ne takimin e American Astronomical Society.

Shume astronome te tjere jane intriguar nga pretendimet e Gomes, dhe megjithate shumica bien dakort se duhen me shume prova per ta konfirmuar nje gje te tille. “Natyrisht, te gjesh nje tjeter planet ne sistemin diellor eshte pune e madhe,” tha astronomi Rory Barnes. “Ajo qe ai tregoi me argumentet e tij, ka shume pak te ngjare te jete e vertete.”

Per punen e tij te re Gomes ka analizuar orbitat e 92 objekteve te rripit Kupier, pastaj i ka krahasuar rezultatet e tij me modelet kompjuterike qe tregojne se si trupat duhet te shperndahen, me dhe pa nje planet shtese.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons