Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 New Yorku mund të përmbytet në 2020-n prej Thu 29 Dec 2011, 00:25

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

I keni planifikuar pushimet në New York? Më mirë të shpejtoni, sepse sipas një studimi, qyteti amerikan rrezikon të përfundojë nën ujë gjatë 10 viteve të ardhshëm, për shkak të ndryshimit klimaterik, kombinuar me disa fenomenë të jashtëzakonshëm meteorologjikë.

Kërkimi është realizuar nga “Cornell University” dhe në bazë të tij, ngritja e nivelit të detit, si pasojë e shkrirjes së akujve, do ta bënte qytetin veçanërisht të depërtueshëm, nëse do të ndodhnin (si në të kaluarën me uraganin Irma), vente atmosferikë me intensitet të veçantë. “Rreziqet dhe pasojat janë të mëdha – ka deklaruar Art deGaetano, klimatolog dhe një ndër autorët kryesorë të studimit -.

Me shumë mundësi, zonat e qytetit që aktualisht janë të banuara, me shtimin e nivelit të detit, do të bëhen të pabanueshme”.

Nëse më pas do të ketë valë deti, skenari bëhet edhe më katastrofik dhe studimi zbret edhe më në detaje: do të përfundonin nën ujë, tunelet e metrosë, aeroportet “Kennedy” e “La Guardia”, i gjithë Manhattani e do të nxirreshin jashtë përdorimi edhe sistemi i transportit të qytetit.

Ndërsa lagjet më të goditura do të ishin “Bronx” dhe ato përgjithësisht të banuar nga afro-amerikanë dhe latinët. Dallgëzimi mund të ndodhë brenda një ore, duke i lënë fare pak kohë njerëzve për të shpëtuar.

Nëse shkrirja e akujve polarë do të vazhdonte me ritmin aktual, brenda mesit të 2020-s, ngritja e nivelit të detit rreth Manhattanit dhe Long Island mund të jetë deri në 30 cm, ndërsa në 2050-n mund të rritet në 70 cm.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons