Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Merkuri prej Fri 03 Jun 2011, 14:45

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Largësia nga Dielli 35 991 000 milje
Shpejtësia orbitale 29.8 milje/sek
Periudha orbitale 87.969 ditë
Periudha e rrotullimit 58 646 ditë
Anim - Pjerrtësi 0°
Diametri ekuatorial 3 031 milje
Madhësia (Toka=1) 0.0558
Graviteti (Toka=1) 0.38
Shpejtësia e largimit 2.67 milje/sek
Temperatura e sipërfaqes nga -279° në 806° F

Mërkuri është planeti më i afërt me Diellin dhe gjithasthu planeti më i vogël në Sistemin Diellor,[1]Mërkuri kryen orbitën rreth Diellit një herë në 87.969 ditë. Mërkuri është i shndritshëm kur mund të shihet nga Toka, me magnitudën e dukshmërisë nga -2.0 deri 5.5, por nuk shihet me lehtësi për shkak se zakonisht gjendet shumë afër Diellit. Meqë Mërkuri zhduket në shkëlqimin e diellit, në mos nuk ka eklips diellor, Mërkuri mund të shihet vetëm në mëngjes ose në muzgun e mbrëmjes.
Krahasuar me atë çka dihet për planetet e tjerë në Sistemin Diellor, pak dihet për Mërkurin; teleskopët në Tokë e tregojnë veçse në trajtën e një gjysmëhëne të vogël e të shndritshme. E para nga dy anijet kozmike që vizituan planetin ishte Mariner 10, bëri 45% të hartës së sipërfaqjes së planetit nga 1974 deri 1975. E dyta ishte MESSENGER, që bëri edhe 30% të hartës në 14 janar 2008. MESSENGER do të kalojë edhe një herë Mërkurin në 2009, pas kësaj harta e planetit do të jetë e plotë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: Merkuri prej Thu 28 Feb 2013, 13:04

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Merkuri eshte planeti me i afert me Diellin dhe i 8-ti
per madhesi . Merkuri eshte me i vogel ne diameter nga dy nga Henat e
Jupiter te quajtura Titan dhe Ganymede , por dy here me i madh ne peshe.


Distanca/Orbita rreth Diellit: 57,909,227 km.
Perihelion (Distanca me e afert me diellin): 46,001,009 km.
Aphelion (Distanca me e larget me diellin): 69,817,445 km.
Rrezja Mesatare: 2,439.7 km.
Perimetri Mesatar: 15,329.1 km.
Volumi: 60,827,208,742 km3.
Masa: 330,104,000,000,000,000,000,000 kg.
Dendesia: 5.427 g/cm3.
Siperfaqa: 74,797,000 km2.
Graviteti i Siperfaqes: 3.7 m/s2. Nese ne Toke ju peshoni 45.5 kg, ne Merkur ju peshoni 17.3 kg.
Shpejtesia e Ikjes: 15,300 km/h.
Periudha rrotulluese rreth vetes (Gjatesia e Dites/Nates): 58 dite te Tokes ose 1407.5 Ore.
Periudha rrotulluese rreth Diellit (Gjatesia e Vitit):: 87.97 dite ne Toke jane = me 1 vit tek Merkuri.
Shpejtesia Mesatare e Orbites rreth Diellit: 170,503 km/h.
Orbita e Cuditeshme: 0.20563593.
Orbita e Pjerret: 7.0 grade.
Prirja Ekuatoriale e Orbites: 0 grade.
Orbita e Perimetrale: 359,976,856 km.
Temperatura minimale/maksimale ne Siperfaqe: -173/+427 °C.
Perberjet Atmosferike: Dioksid i
karbonit 95,32%, Azot 2.7%, Argoni 1.6%, Oksigjen 0.13%, Monoksid i
karbonit 0.07%, Avujt e ujit 0.03%, Oksid nitrik 0,0013%, + gjurme te
tjera gazrash duke perfshire, Metan dhe Kripton
.Ne metologjine Romake Merkuri eshte zoti i tregetise se udhetimit ,
Homologu Romak , ose i Derguari i Zotave per Greket. Merkuri ka marre
kete emer, nga qe leviz shume shpejt rreth Djellit. Merkuri ka qene i
njohur te pakten qe ne kohen e Sumerians ( mijevjeçarit te 3-te para
Krishtit) , Merkurit i ishin dhene disa emra te vecante gjate kohes per
faktin qe quhej "ylli i mbremjes dhe i mengjesit. Merkuri tani eshte
vizituar nga Anije Satelit , Mariner 10 dhe Messenger. Vetem 45%
e siperfaqes planetit eshte zbuluar dhe per fat te keq te vendodhjes se
Merkurit afer Diellit, pengon Teleskopet dhe Satelitet te kryejne nje
zbulim te plote. Anija Messenger u leshua nga Nasa ne 2004 dhe do te rrotullohet rreth Mercurit ne 2011 pas disa informacionesh dhe imazhesh te leshuara . Ne 2008 u leshuan disa imazhe dhe pamje te reja, te cilat Anija Mariner 10 nuk arriti ti transmetoje.

Orbita [Rrotullimi] i Merkurit eshte shume i cuditshem. Ne perihelion eshte vetem 46.000.000 milion km larg Diellit ,por ne aphelion eshte 70.000.000 milion km larg Djellit.
Pozicioni i perihelion ben, qe planeti te kete nje proces shume te
ngadalshem rreth Diellit . Astronomet e shekullit 19 ben disa lloje
simulimesh per sa i perket rrotullimit te Merkurit, duke perdorur
mekanizmin Newtonian = Njuton. Ishte menduar qe ishte nje planet tjeter me afer Diellit se Merkuri, i quajtur Vulcan , dhe per kete gje u perdoren disa teori nga Ajnshtajni per te zbuluar nese vertet ishte nje planeti tille. Deri ne 1962 ishte menduar se, Dita ne planet eshte njesoj po aq sa Viti, duke mbajtur te njejten faqe te tij ne rrotullimin rreth Diellit, ashtu si Hena meToken. Kjo teori doli e gabuar ne vitin 1965 pas zbulimit te radarit Doppler. Tani ne e dime, qe Merkuri rrotullohet 3 here ne 2 vitet e tij. Kjo teori doli e gabuar ne vitin 1965 pas sbulimit te radarit Doppler.

Temperaturat ne planet variojne nga nga -173 grade celcius deri ne +427 grade celcius . Temperatura ne Aferdite eshte me e larte, por shume me e qendrueshme.

Merkuri eshte nje planet i vdekur. Çfare dua te them me termin " i vdekur" . Merkuri besohet
te jete aktiv si planet, por ne realitet nuk eshte aspak i tille.
Merkuri mendohet te kete qene i vdekur gjeologjisht si planet per gjate
gjith kohes se tije si planet.. Merkuri ka disa levizje dhe rrotullohet
rreth Diellit duke kompletuar rrotullimin ne 188 dite. Merkuri mban rekordin per rrotullimin rreth vetes duke qene me i ngadalte nga te gjithe planetet e tjere. Per 6 Muaj pjesa qe eshte perballe Diellit ka nje temprature rreth +427 C , kurse nga krahu tjeter (krahu i erret) -173 C .

Merkuri nuk ka atmosfere dhe pamja e tij eshte e zeze. Merkuri eshte nje
nga planetet qe ka me teper krater dhe perplasje asteroidesh nga te
gjithe planetet e tjere ne Sistemin Diellor. Nese nje Asteroid shume i
vogel vjen me nje shpejtesi rreth 10 her me te shpejte se sa plumbi per t'u perplasur neToke, atmosfera e djeg dhe e kthen ne gaz, kurse tek Merkuri asteroidet
perplasen me nje shpejtesi te plote ne siperfaqe, shkak ky i mungeses se
Atmosferes. Nje nga krateret dhe gropat e zbuluara ne Merkur per shkak
te perplasjeve te asteroideve eshte krateri i quajtur Caloris Basin me nje diamter 1300 km .
Merkuri eshte shume i ngjashem me Henen per sa i perket perplasjeve dhe
pamjes se siperfaqes. Shkencetaret zbuluan, qe ne polet e planetit ka
disa shtresa akulli sidomos ne polet ku nuk rreflektohet drita e diellit
. Mendohet qe keto shtresa akulli jane te formuara nga perplasjet e
Kometave ne Merkur , Kometa te cilat kane perberje uji brenda tyre.
Merkuri nuk ka pllaka titani sic ka Toka. Nese i bie kitares ose pianos
tek Merkuri ti nuk do te degjosh asgje per shkak te mungeses se atmosferes e cila ben te mundur kthimin e zhurmes mbrapsh.

Merkuri eshte i dominuar nga nje Berthame me nje diameter rreth 1800 deri tek 1900 kmKorja: 100 - 300 km e Trashe
Pjesa mesit [Mantel]: 600 Km e trashe
Berthama: 1800 km e trasheMerkuri ka nje atmosfere te holle ne krahasim me ate te Tokes dhe Aferdites. Nje atmosfere, qe perbehet nga atomi i cili eshte i paqendrueshem dhe iken ne hapesire.

Merkuri ka nje force magnetike shume te ulet rreth 1% te asajt qe ka Toka.
Merkuri shpesh eshte i dukshem me dylbi ose teleskop ose dhe me sy pa ndihmen e ketyre te fundit , por nga qe eshte shume afer Diellit eshte teper e veshtire per ta dalluar ne kohen e perendimit te Diellit.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons