Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Mërkuri planet ''unik'' prej Mon 31 Oct 2011, 19:32

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Një planet i ri dhe që nuk ka të ngjashëm. Vëzhgimet e reja ë Mërkurit, që janë realizuar në këto muaj nga sonda Messenger e NASA, shfaqin një imazh absolutisht të pazakontë të planetit më të vogël të Sistemit Diellor.

Mes zbulimeve të publikuara në revistën ‘Science’ thuhet se kompozimi i sipërfaqes shumë ndryshe në krahasim me atë të planetëve të tjerë shkëmborë të Sistemit Diellor tregon për një aktivitet sizmik ndoshta ende të pranishëm aty. Kaq ka mjaftuar për të ndryshuar dijet e deritanishme që kishim për planetin më të afërt me Diellin.

I gjendur në orbitën e planetit që prej pranverës, "Messenger" po mbledh të dhëna mbi të gjithë sipërfaqen e planetit dhe ka koleksionuar informacione relative me një vit të tërë (rreth 88 dite) të Mërkurit. Imazhi që del është vërtet revolucionar, aq sa detyron astronomët dhe planetologët të rishikojnë plotësisht disa teori mbi planetin. Të dhënat, gjithashtu, konfirmojnë edhe ekzistencën e një fushe magnetike, një fenomen që deri më sot ishte vërejtur vetëm mbi Tokë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: Mërkuri planet ''unik'' prej Thu 28 Feb 2013, 13:01

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
hmmm pamje interesante e me tvertet i bie qe tjet planet"unik"


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons