Forumi Kuq E Zi
Mërkuri “fsheh sekretin” e Hënës Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Mërkuri “fsheh sekretin” e Hënës Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Mërkuri “fsheh sekretin” e Hënës Empty Mërkuri “fsheh sekretin” e Hënës prej Wed 04 Dec 2013, 19:04

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Mërkuri “fsheh sekretin” e Hënës Mc3abr10

Mërkuri, planti me i afërt me Diellin në sistemin tonë diellor, mund të përmbajë sekretin për të kuptuar se si është formuar Hëna.
Shkencëtarët e NASA-s thonë se kanë gjetur ngjashmëri të mëdha mes Mërkurit dhe Hënës, sidomos sa i përket formimit të tyre, transmeton “Top-Channel”.
Sean Solomon, shkencëtari udhëheqës i misionit vëzhgues të Mërkurit, “Messenger” tha për Space.com se studimet tregojnë se Toka dhe Hëna nuk janë unike për të patur një përbërje të ngjashme izotopike.
Aktualisht nuk ka asnjë teori që të mund të shpjegojë plotësisht mënyrën e formimit të Hënës. Teoria më popullore që qarkullon është ajo se Hëna u formua rreth 4.65 miliard vite më parë, kur një planet me përmasat e Marsit goditi Tokën.
Kjo përplasje ndau Tokën në dy pjesë jo të barabarta, ku më e vogla formoi Hënën me 20 përqind material nga Toka dhe 80 përqind material nga planeti që u përplas me të.
Megjithatë, kjo hipotezë është vënë në dyshime pas matjeve që tregojnë se Toka dhe Hëna kanë një përbërje të njëjtë izotopike.
Në Mars të këtij viti, “Messenger” përfundoi misionin e vëzhgimit të të gjithë sipërfaqes së Mërkurit dhe shkencëtarët kanë nisur studimet e të dhënave që sonda ka dërguar në Tokë, ku ajo që ka tërhequr vëmendjen e shkencëtarëve është ngjashmëria e madhe mes Mërkurit dhe Hënës.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons