Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Fotot e NASA-s nga Mërkuri prej Sat 16 Feb 2013, 22:27

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Fotot e NASA-s nga Mërkuri


NASA publikoi imazhet nga Mërkuri, planeti më i vogël i sistemit tonë diellor. Fotot janë shkrepur nga misioni “Messenger”, i pari i këtij lloji që rrotullohet rreth këtij planeti.

Ndryshe nga sa mendohej deri më tani, se Mërkuri është një planet “pa ngjyrë”, imazhet e dërguara në Tokë nga misioni i NASA-s tregojnë se sipërfaqja e Mërkurit është shumëngjyrëshe. Në të vihet re ngjyra portokalli, e verdhë, e kaltër dhe blu.

Sipas NASA-s në zonat me ngjyrë portokalli ka aktivitet të theksuar vullkanik, ndërsa ngjyra blu është falë përbërjes shkëmbore të planetit, përbërje që mbetet për t’u studiuar.

Mërkuri, përvecse është planeti më i vogël në sistemin tonë, është edhe më i afërti me Diellin. Ai ka një diemetër prej 4880 kilometër, thuajse sa një e treta e diametrit të Tokës, por është planeti i dytë me dendësinë më të madhe, 5.3 herë më të lartë se sa dendësia e ujit. Kushtet në sipërfaqen e tij janë ekstreme, temperaturat në sipërfaqen e tij luhaten nga 425 gradë celcius deri në -180 gradë celcius.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: Fotot e NASA-s nga Mërkuri prej Thu 28 Feb 2013, 13:00

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons