Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Shkencëtarët ishin të informuar për ekzistencën e disa planetëve “jetimë” që endeshin “të pastrehë” hapësirës së ftohtë ndëryjore. Planetët në fjalë nuk janë pjesë e ndonjë sistemi planetar ndaj dhe ndjekin një jetë të vetmuar në orbitë të lirë në Hapësirë. Janë quajtur “të pastrehë” sepse deri pak kohë më parë nuk ishte identifikuar asnjë prej tyre. Tashmë, një ekip shkencëtarësh ndërkombëtarë arriti të zbulonte planetin e parë të lirë. Bëhet fjalë për CFBDSIR2149, një planet gjigand, 4-7 herë më i madh se Jupiteri.

Zbulimi u krye nga një ekip shkencëtarësh Kanadezë e Francezë, me ndihmën e teleskopëve VLT në Observatorin Jugor Evropian dhe teleskopin CFH në Havai. Sipas kërkuesve, CFBDSIR2149 konsiderohet tepër i ri në moshë, pasi është vetëm 50-120.000.000 vjeçar. Është 100 vite dritë larg nesh dhe ka një temperaturë prej 400 gradë celsius. Planeti lëvizë në orbitë të lirë dhe nuk varet nga asnjë forcë rëndese./AlbStroka/

CFBDSIR2149 lëvizë në një zonë ku ndodhet një grup yjesh, i përbërë nga 30 yje të reja. Shkencëtarët vlerësojnë se CFBDSIR2149 dikur ishte pjesë e një sistemi planetar që filloi të krijohej në një nga këto yjet, por ngaqë diçka ndodhi gjatë procesit të formimit, u largua nga “vatra”. Zbulimi pritet të japë të dhëna të rëndësishme për planetët e “pastrehë”./AlbStroka/


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons