Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Udhëtimi në hapësirë të lë të verbër prej Tue 13 Mar 2012, 21:52

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Sytë dhe truri e një njeriu mund të pësojnë dëmtime të rënda nëse qëndojnë shumë kohë në hapësirë, vërtetoi një studim i ri i publikuar të martën.

Testimet u kryen duke parë se si ndikonte mungesa e gravitetit në pjesë të ndryshme të pajisjeve që qëndrojnë në orbitën e Tokës për muaj ose vite, duke simuluar më pas të njëjtat efekte, mbi trupin njerëzor. Gjithashtu, u morën në shqyrtim ndryshimet e vërtetuara tek disa austronautë, në misionet e tyre të shkurtëra në hapësirë.

Përfundimet ishin të qarta. Ata që i nënshtrohen një fluturimi disa mujor në hapësirë, mund të zhvillojnë anormalitete në tru, në të njëjtën kohë që rrezikojnë të humbin shikimin e tyre.

Studimi i publikuar në Gazetën e Radiologjisë u udhëhoq nga Larry Kramer, një profesor në diagnostikimin dhe ndërhyrjen nëpërmjet imazheve në Spitalin Universitar të Hjustonit, SHBA.

Sipas provave të grumbulluara, lëngu celebral që rrethon trurin, si pasojë e mungesës së gravitetit fillon të përthahet dhe diçka e tillë mund të sjellë dëmtimin e pakthyeshëm të syve.

Midis efekteve të tjera negative të mungesës së peshës së rëndesës janë edhe dobësimi i strukturës kockore, atrofizimi i muskujve apo çrregullimi i lëvizjes së gjakut në trupin e njeriut.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons