Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Sa satelitë ka në hapësirë? prej Wed 15 Feb 2012, 16:20

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Megjithëse në hapësirë gjenden afërsisht 2 500 - 3 000 satelitë të gatshëm për përdorim, mund të themi se ka edhe dhjetë herë më shumë satelitë, të cilët e kanë kryer detyrën e tyre apo qarkullojnë kot si raketa të copëtuara.

Problemi i mbetjeve hapësinore do të vazhdojë të rritet me zhvillimin e teknologjisë dhe hedhjen në hapësirë të sa më shumë satelitëve.

Bazuar në një lajm të revistës “BBC Focus” , siç e transmeton Start, bëhet e ditur se tani për tani rreth Tokës gjenden afërsisht 25 mijë pjesë që sillen kot rreth saj. Ato janë të përmasave disa centimetërshe. Rrjeti Vëzhgues Hapësinor amerikan (Space Surveillance Network - SSN) po ndjek këto objekte të cilat sillen afër Tokës dhe janë disa centimetra.

I krijuar gjatë periudhës së Luftës së Ftohtë, Rrjeti Vëzhgues Hapësinor (SSN) deri sot po ndjek afërsisht 25 mijë objekte. Ky rrjet zotëron një katalog të gatshëm të përbërë nga afërsisht 22 mijë objekte. Në mes këtyre objekteve zënë vend nga ato më të voglat deri tek satelitët e mëdhenj dhe Stacionet Hapësinore Ndërkombëtare.

Ndërkohë që gjenden rreth 2500-3000 satelitë në orbitë, të gatshëm për përdorim, Rrjeti Vëzhgues ndjek objektet të cilët mund të rrezikojnë Tokën me stacionet e tyre të radarit dhe sensorët. Nëse njëri prej mund të rrezikojë Tokën apo anijet e tjera kozmike, sistemi ndez alarmin. Krahas kësaj sistemi mund të parashikojë se ku dhe kur një objekt do të hyjë përsëri në atmosferë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons