Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Ja si do të jetë bota në vitin 2100 prej Sat 29 Dec 2012, 02:28

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Ja si do të jetë bota në vitin 2100

Me një popullsi mbi 7 miliardë njerëz dhe me një rritje për sekondë, Organizata e Kombeve të Bashkuara ka parashikuar që në vitin 2100 popullsia do të jetë rrethe 10 miliardë.

Por çfarë parashikohet të ndodhë tjetër? A do të jetë shkatërruar bota deri në 2100 apo ajo do të vazhdojë të ekzistojë? Deri sa kemi vetëm një planet të banueshëm deri tani le të shpresojmë për të ardhmen.

80% e botës do të jetojë në qytet

Bota do të ketë shumë qytete të rinj dhe mega-qytete me popullsi mbi 20 milionë banorë. Kandidatët për mega-qytete janë Pekinit, Delhi, Xhakarta, Meksiko Siti, Mumbai, Sao Paulo dhe Shangai.

Bota do të ketë më pak gjuhë

Aktualisht janë 7 mijë gjuhë që fliten por numri i gjuhëve të përdorura do të ulet ndërsa anglishtja do të përdoret edhe më gjerësisht në botë.

22.3% e njerëzve do jenë të paktën 65 vjeç

Kjo do të jetë një rritje e madhe krahasuar me 7.6% që ishte në vitin 2010. Ndërsa pritshmëria e jetëgjatësisë do të jetë 81 vjeç ndërsa aktualisht ajo është 68.

Përdorimi i hidrokarbureve

Burimet e naftës, gazit natyral dhe qymyrit do të ulet thuajse në zero, pasi pritet që ato dhe të shterojnë. Energjia ujore dhe ajo e rinovueshme pritet të zëvendësojnë këtë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: Ja si do të jetë bota në vitin 2100 prej Sat 19 Jan 2013, 19:28

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
nejse se besoj se jam gjalll....por e tmerrshme duket


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons