Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Ne vitin 2045 do te jete e mundur perjetesia prej Thu 02 Aug 2012, 19:04

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Te qenit te perjetshem eshte nje enderr qe e "ka munduar" njerezimin qe shume shekuj me pare.
Deshira per te qene te pavdekshem, per te jetuar perjetesisht eshte pasqyeruar edhe neper shume filma dhe libra te ndryshem, por megjithate deri me sot askush nuk ka qene i afte qe te mund te krijoje nje formule apo nje dicka per te mundur t'i ofroje njeriut te shumekerkuaren perjetesi.
Megjithate tani gjerat mund te jene duke ndryshuar.
Nje mogul Rus pretendon qe mund te arrije pavdekesine kibernetike per njerezit ne 33 vitet e ardhshme.
Ai ka bashkuar nje ekip me qellimin per te krijuar avatare holografe plotesisht funksionale qe mund te mbajne trurin tone artificial. Tani ai po u kerkon bilionereve per ta ndihmuar ate duke financuar per te ecur perpara me projektin e tij. Burri qe ndodhet mbas iniciatives se vitit 2045 qe eshte e pershkruar si nje organizate jo fitimprurese, eshte nje Rus i quajtur Dmitry Itskov.
Tabela ambicioze e tij perfshin krijimin e avatareve te ndryshem. Ne fillim nje kopje robotike qe eshte e kontrolluar ne distance nga nje nderfaqe truri. Me pas nje ne te cilen nje tru njerezor te mund te transplantohet ne fund te jetes njerezore. Faza tjeter mund te mbaje nje tru njerezor artificial, dhe ne fund fare mund te kemi nje avatar holograf qe permban inteligjencen tone. Ne menyre te ngjashme si filmi "Surrogates".
Dario Borghino i Gizmag paralajmeroi me shume zgjuarsi qe "duhet te tregohet shume kujdes qe te mos besohet qe zhvillimi i teknologjive te behet ne menyre automatike me i thjeshte vetem duke pare me larg ne te ardhmen."
Dhe ne skemen e madhe te gjerave, viti 2045 nuk eshte edhe aq larg. Pra sa mundesi ka qe projekti te jete i suksesshem?
Kohet e fundit Itskov publikoi nje artikull ne Forbes duke u kerkuar listes se gjate te bilionereve qe ata kane aftesine per te financuar zgjatjen e jeteve tetyrederi ne perjetesi.
Ai shkruan qe ai mund tí provoje veprimin e konceptit te tij kujtdo qe eshte skeptik dhe do ta koordinoje projekte per pavdekesine e tyre personale falas.
Clay Dillow i PopSci e ka pershkruar Itskov ne mars si nje mogul 31 vjecar te medias, por nuk ka asnje biografi te tij.
Qellimi kryesor i projektit eshte qe te mos lejoje qe njerezit te vuajne dhe te vdesin. Nderkohe qe ka eksperte shume te njohur te perfshire, nuk ka asnje garanci qe perjetesia njerezore eshte nje qellim qe ia vlen te arrihet.
Ne fund mbetet pyetja. A ia vlen qe te jetohet perjete? Cfare pasojash do te kishte kjo?


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

okl01

avatar
Antar Special
Antar Special
Pastaj do na merzitet jeta

Infinit

avatar
Princeshe
Princeshe
hahahahhah

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
ehhh mir por kush jeton deri nvitin 2045 thuaj tiiiii


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons