Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Gjërat ndryshojnë gjithkund, veçanërisht në “Startups”. Nganjëherë, njerëzit që nisin diçka nuk janë ata që e “mbarojnë” atë dhe kështu ndodh me një person shumë të rëndësishëm në Twitter.
Dizajneri i parë i Twitter-it, Vitor Lourrnço, lajmëroi që ai është duke u larguar nga ndërmarrja pas pesë viteve. Ai e shfrytëzoi mundësinë për të falënderuar Ev Williams që ia dha atij një mundësi. Tani ndaloni dhe mendoni rreth asaj se sa njerëz duhet të shikojnë dhe përdorin atë në të cilën ai ka qenë duke punuar për pesë vite. Mjaft shkëlqyeshëm, apo jo?
Disa njerëz do ta lexojnë këtë si një shenjë që gjërat janë duke shkuar në një drejtim jo të mirë për Twitter-in. Por, ç’është e vërteta, gjëra të tilla ndodhin në kohë reale. Në fakt, pesë vitet që Lourenço i kaloi në Twitter janë shumë mbresëlënës. Disa njerëz janë duke thënë që Twitter është “qendërzuar”, mirë ose keq, dhe atë që e pamë nuk do të jetë ajo që do ta shohim në të ardhmen, por mund të thuhet se nuk është gjëja e saktë për të menduar në një mënyrë të tillë. Gjatë një interviste në vitin 2009, ja se çfarë tha dizajneri i ri për punën e tij në njërin nga aplikacionet ndoshta më të popullarizuar ndonjëherë:

Pyetja: Ti njihesh më së miri që keni punuar në njërën nga uebfaqet më të mëdha në botë, Twitter. A mund të na tregoni rreth hapave që i ndërmorët për të shndërruar këtë uebfaqe tashmë të thjeshtë në një stil më elegant, më intuitiv, në mënyrë që shumë njerëz duhet ta njohin dhe ta duan?
Përgjigja: Unë punova me skuadrën e inxhinierisë në Twitter për të thjeshtëzuar UI-në (Ndërfaqen e Përdoruesit) edhe më tepër, duke i ndjekur disa nga konceptet e thjeshtësisë së John Maedas: tkurrje, fshehje dhe shprehje. Kështu që, aplikacioni nuk humbi ndonjë nga veçoritë e tij, por ato ishin më mirë të grupuara dhe të inkorporuara në faqe, duke paraqitur një shirit anësor të unifikuar me një zhvendosje vertikale të dalluar. Sa i përket dizajnit virtual, ne kemi përzgjedhur tipografinë, stilet e butonave dhe hapësirë të rregulluar dhe papajtueshmëritë në rrjet. Në shtresën e fundit teknike, ne paraqitëm AJAX për postim të përditësimeve dhe ndryshim të tabeve, derisa përmirësuam funksionimin e faqes duke i grupuar fotografitë, duke përdorur entitete CSS.
Çfarë do të bëjë në vijim Lourenço? Qielli është i kufizuar, sepse ai e kuptoi që thjeshtësia është ajo që duan njerëzit, jo vetëm entuziastët e teknologjisë. Qoftë një aplikacion, shërbim uebi ose diçka tjetër në një copë letër, nuk ia vlen të bëhet nëse nuk është e lehtë për t’u kuptuar nga çdokush. Në biografinë e tanishme të tij në Twitter, Lourenço nuk dha ndonjë shenjë për lëvizjen e tij të ardhshme. Me siguri që do të na mbajë të përditësuar... në Twitter. “Unë isha dizajneri i parë në Twitter, ku përmbi 5 vite, unë ndihmova në ndryshimin e rrugës në të cilën komunikojnë njerëzit. Tani jam duke shikuar se çfarë ka në vijim”


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons