Forumi Kuq E Zi
Toka e parë nga lart si kurrë më parë Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Toka e parë nga lart si kurrë më parë Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Toka e parë nga lart si kurrë më parë Empty Toka e parë nga lart si kurrë më parë prej Sat 12 May 2012, 17:00

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Toka e parë nga lart si kurrë më parë 562180_443277199017040_141388129205950_1822180_1662741604_n
Toka e parë nga lart si kurrë më parë

40 vjet më parë, në garën për pushtimin e hapësirës mes NASA-s dhe rivales së saj të Rusisë ish-komuniste, agjencia amerikane triumfoi duke sjellë dhjetra imazhe të Tokës, shkrepur nga lartësia nëpërmjet satelitit “The Blue Marble”.

Por sot, 40 vite më vonë, Rusia hakmerret duke publikuar një imazh të vetëm, një imazh që tregon planetin tonë si kurrë më parë, qartësisht me cilësinë 12 megapiksel.

Foto është shkrepur nga sateliti rus i hidro-meteorologjisë, Electro-L, satelit i gjeneratës së fundit i hedhur në orbitë, në 36 mijë kilometra distancë mbi brezin ekuadorial, në janar të vitit 2011.
Electro-L nis drejt Tokës një imazh cdo 30 minuta dhe cdo piksel është ekuivalent me 1 kilometër.

Por për Robert Simmon, shkencëtar në Goddard Space Flight Center, imazhet e sjella nga NASA në tokë, nuk janë as më të mira, as më të këqia se ato të rusëve. “Ndryshimi gjendet tek përpunimi i të dhënave”, thotë ai.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2Toka e parë nga lart si kurrë më parë Empty Re: Toka e parë nga lart si kurrë më parë prej Fri 01 Mar 2013, 12:46

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
interesante


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons