Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Titaniku siç nuk e keni parë më parë prej Sat 24 Mar 2012, 21:54

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Mbytja e Titanikut mbetet një nga dramat më të mëdha të shekullit 20. Është një mister që ka zhytur në mendime shkencëtarët dhe historianët për vite të tëra. Ka sërish një aura misteri që mbetet mbi fatin e anijes. Fotot e reja që do publikohen në prill 2012 nga revista ‘National Geographic’ do u ofrojnë lexuesve një pamje se si duket sot anija e mbytur. Fotot janë realizuar nga grupi Woods Hole Oceanographic dhe pritet të publikohen në 100 vjetorin e mbytjes së anijes. Bëhet fjalë për një punë disamujore, që ka kushtuar disa miliona dollarë.

Ato pritet të ofrojnë edhe të dhëna më shumë për studiuesit për të kuptuar se çfarë ndodhi më 15 prill 1912.

Historia e katastrofës është tashmë shumë e njohur. Anija u nis nga Southampton, Angli për një udhëtim drejt New York-ut.

Pavarësisht se ishte shpenzuar shumë për dekorimin e anijes, e cila do ofronte dreka e darka luksoze për pasanikët, teknologjia nuk ishte e mjaftueshme për të shmangur përplasjen me ajsbergun.

Edhe pse ajsbergu u pikas dhe u njoftuan oficerët në detyrë, anija ishte shumë e madhe për tu kthyer dhe për të shmangur plotësisht përplasjen.

Ekspertët besojnë se nëse anija do ishte përplasur nga përpara me ajsbergun, do kishte mbijetuar. Por ajsbergu e goditi atë anash duke i hapur vrima fatale.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons