Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Astronomët: 90% e galaktikava janë të padukshme....

Teleskopi Herschel i Agjencisë Evropiane të Hapësirës, ka zbuluara se deri më tani, galaktikat e largët janë fajtore për mjegullën kozmike, në rrezatimin info të kuq.
Galaktikat janë disa nga objektet më të largëta dhe më pak të dobëta që ka mundur të diktojë teleskopi Herschel, duke hapur kështu një dirtare të re, në lindjen e yjeve në Gjithësinë fillesatre.
Astronomët, konsiderojnë se galaktikat janë dia triliardë, ndërsa ekzitojnë dhe shtatë triliardë nanogalaktia.

Kjo është llogaitja që bëjnë astronomët rreth objekteve në universin e dukshmëm (d.m.th brenda një distance prej 14 miliard vite dritë):

Ypersmini në universin e dukshëm = 10 milionë

Grupet e galaktikave në gjithësin e dukshëm = 25 miliardë

Galaktikat e mëdha në universin e dukshëm = 350.000.000.000
In e dukshëm = 7 trilirdë vite dritë larg

Yjet në universin e dukshëm = 30 miliardë trillion (3 × 10 ² ²)

Astronomët bëjnë me dije se ata mund të kenë nënvlerësuar numrin e galaktikave në disa pjesë të universit, madje deri në 90 për qind të tyre, sipas Mateut Hayes i Observatorit të Gjenevës, i cili udhëhoqi hulumtimin me instrumentin më të përparuara optik në botë – e teleskopi Very Large Evropian (VLT) në Kili, i cili ka katër gjigandët pre 8.2 metra.
Ata kthyen dy teleskopët gjigand, në një zonë të menduar mirë e të tudiuar me kujdes, për nga e hapësira e thellë të quajtur fusha GOODS-South.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons