Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Astronomet zbuluan planetin me te "zi". prej Sun 25 Sep 2011, 12:59

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Planeti i gazte, i cili eshte afersisht sa Jupiteri ne madhesi, reflekton me pak se 1% te drites se diellit te vet. Orbita e tij eshte afer yllit GSC 03549-02811, e gjendur afersisht 750 vjet drite ne drejtim te yjesise se Dragonit.

"TrES-2b ka nje fuqi reflektimi shume me te vogel se sa boja e zeze akrilike, pra behet fjale per nje bote me te verete te panjohur", u shpreh David Kipping, i Qendres se Astrofizikes Hrvard_smithsonian, ne nje komunikim te Royal Astronomical Socety.

Planti rrotullohet rreth diellit te vet ne nje distance prej 5 milion km, shume e vogel, duke pasur parasysh se ndermjet Tokes dhe Diellit jane 150 milion km. Nxehtesia eshte aq e madhe sa atmosfera mund te arrije ne temperatuar prej 1.000 grade Celsius.

Astronomet zbuluan substanca kimike te cilat perthithin driten, si avujt e sodes dhe potasit apo oxid titani i gazte. Por asnjera nga keto substanca nuk shpjegon "erresiren" e ekzoplanetit.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons