Forumi Kuq E Zi
Mallkimet më të famshme në histori Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Mallkimet më të famshme në histori Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Mallkimet më të famshme në histori Empty Mallkimet më të famshme në histori prej Tue 21 Jun 2011, 13:54

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Ngjarjet më të çuditshme që kanë ndodhur në lidhje me njëra-tjetrën

Historia është e mbushur me mallkime që kanë shkaktuar tragjedi e fatkeqësi të shumta. Këto mallkime normalisht i atribuohen fatit të keq, por shumë prej tyre janë mjaft të çuditshme dhe tërheqin vëmendjen në një mënyrë të pashmangshme. I tillë është mallkimi që ka prekur familjen Kennedy, atë Hemingway, mallkimi i Supermenit etj.

"Mallkimi" Kenedi

Një ndër mallkimet më të njohur është ai që ka prekur familjen Kennedy. Jo aq për influencën e dikurshme politike në vend, sesa për fatkeqësitë që e kanë pllakosur atë duke e reduktuar atë në një grusht pasardhësish të mbijetuar, që tashmë mund të numërohen me gishtat e njërës dorë.

Një familje e shquar politike irlandezo-amerikane, ajo kishte marrë parashikime se do të kthehej në një prej dinastive më të fuqishme të vendit. Në fillim të viteve 1960, analistët e cilësuan presidencën e John F. Kennedy si të parin e një dinastie në Shtëpinë e Bardhë.

Por pas vrasjes së Presidentit dhe pas vrasjes së vëllait të tij, Robert Kennedy, pesë vite më vonë, në vitin 1968, kjo ide do të venitej nga mendja e publikut. Historia e gjatë e tragjedisë në familjen Kennedy nuk shënon vetëm këto dy vdekje të parakohshme. Vëllai i tyre i madh, Joseph, ishte vrarë gjatë Luftës së Dytë Botërore, ndërkohë që motra e tyre, Cathelyn, kishte humbur jetën në një aksident ajror.

Në vitet '80 dhe '90 dy prej fëmijëve të Robert Kennedy dhe djali i vetëm i John F. Kennedy u ndanë nga jeta në moshë shumë të re në aksidente të ndryshme. Pas gjithë këtyre fatkeqësive, ish-"Zonja e Parë" Jackie Kennedy, nuk u nda as ajo në mënyrë natyrale nga jeta, por vdiq nga kanceri.

Mallkimet e famshme

Klubi 27, i cili njihet gjithashtu si “Forever 27 Club” është një emër popullor për një grup muzikantësh rrok dhe xhaz me influencë, të cilët u ndanë nga jeta të gjithë në moshën 27-vjeçare, nganjëherë në rrethana misterioze. Ka debat mbi kriteret e përfshirjes së personave në Klubin 27. Impulsi për krijimin e Klubit ishte vdekja e disa muzikantëve të shquar 27-vjeçarë në një periudhë dy-vjeçare.

Lista përgjithësisht përfshin Hendrix, Morrison dhe Joplin. Më vonë është përfshirë dhe Cobain. Mallkimi i Supermenit i referohet fatkeqësive që u kanë ndodhur njerëzve të përfshirë në historinë e Supermenit në vite.

Dy njerëzit më të famshëm të prekur nga ky mallkim janë George Reeves, i cili interpretoi personazhin në seritë televizive dhe Christopher Reeve, i cili ishte në rolin e Supermenit në filmat e fillimit. George Reeves kreu vetëvrasje ndërsa Cristopher Reeve u paralizua pasi ra nga kali. Për shkak të këtij mallkimi shumë aktorë kanë refuzuar të interpretojnë rolin e Supermenit.

Më 30 shtator 1995 aktori i famshëm James Dean humbi jetën në një aksident automobilistik me makinën e tij “Porsh Spyder”. Pas tragjedisë George Barris e bleu atë dhe kur makina mbërriti në garazhin e tij, teksa shkarkohej ajo ra mbi një prej mekanikëve duke i thyer dy këmbët. Gjatë një gare me makina më 24 tetor 1956 dy persona, Troy McHenry dhe William Eschrid po ngisnin makina që kishin pjesë nga makina famëkeqe. McHenry vdiq në makinën e tij, e cila u përplas me një pemë ndërsa Eschrid u plagos rëndë por mbijetoi.

Mallkimi i Tutankhamenit

Disa muaj pas zbulimit të varrit të Tutankhamenit nisi tragjedia. Lord Carnavon (investitori i kërkimeve) 57 vjeç, u sëmur dhe u dërgua në Kajro, ku vdiq disa ditë më vonë. Djali i tij tha se në Angli, qeni i tij i preferuar hungëriu në oborr e pastaj ngordhi. Në vitin 1929, njëmbëdhjetë persona që kishin lidhje me zbulimin e varrit vdiqën para kohe dhe nga shkaqe jo natyrore. Këto vdekje përfshinin dy të afërm të Carnarvon, sekretarin personal të Carter, Richard Bethell dhe babain e tij Lord Westbury, i cili u vetëvra duke u hedhur nga një ndërtesë.

Klubi 27

Klubi 27, i cili njihet gjithashtu si “Forever 27 Club” është një emër popullor për një grup muzikantësh rrok dhe xhaz me influencë, të cilët u ndanë nga jeta të gjithë në moshën 27-vjeçare, nganjëherë në rrethana misterioze. Ka debat mbi kriteret e përfshirjes së personave në Klubin 27. Impulsi për krijimin e Klubit ishte vdekja e disa muzikantëve të shquar 27-vjeçarë në një periudhë dy-vjeçare. Lista përgjithësisht përfshin Hendrix, Morrison dhe Joplin. Më vonë është përfshirë dhe Cobain.

Mallkimi Kennedy

Familja Kennedy mishëron çdo skaj të mallkimit të supozuar, nga koincidenca deri tek fati i keq dhe mundësia "imagjinare" se një forcë jo e kësaj bote po punon kundër tyre. Duke filluar që prej vrasjes së John F. Kennedy, ngjarje të tjera fatkeqe i janë atribuar "mallkimit" duke përfshirë këtu dështime, goditje, mbidozë, kancer, vdekje nga aksidentet ajrore, vetëvrasje dhe tragjedi të tjera të evitueshme, në të cilat anëtarë të klanit Kennedy kanë vdekur aksidentalisht, vrarë apo nga neglizhenca

Diamanti Hope

Diamanti Hope daton në vitin 1642 dhe është i famshëm për ngjyrën e thellë, masën, qartësinë, bukurinë dhe historinë që mban. Ai thuhet se sjell fat të keq tek kushdo që e mban atë. Sipas një legjende, një person me emrin Tavernier bëri një udhëtim në Indi dhe atje e vodhi diamantin nga statuja e perëndeshës Hindu, Sita. Pas kësaj, Tavernier u shqye nga qentë e egër gjatë një udhëtimi në Rusi. Mbreti Luixhi XVI, i cili e kishte diamantin u dënua me prerje koke bashke me gruan e tij. Askush nuk guxon ta mbajë më diamantin, por ai iu dhurua institutit “Smithsonian”

Mallkimi i Supermenit

Mallkimi i Supermenit i referohet fatkeqësive që u kanë ndodhur njerëzve të përfshirë në historinë e Supermenit në vite. Dy njerëzit më të famshëm të prekur nga ky mallkim janë George Reeves, i cili interpretoi personazhin në seritë televizive dhe Christopher Reeve, i cili ishte në rolin e Supermenit në filmat e fillimit. George Reeves kreu vetëvrasje ndërsa Cristopher Reeve u paralizua pasi ra nga kali. Për shkak të këtij mallkimi shumë aktorë kanë refuzuar të interpretojnë rolin e Supermenit.

Mallkimi Bambino

Mallkimi i Bambinos i referohet fatit të keq që ndoqi skuadrën e bejsbollit “Boston Red Sox” pasi i shiti lojtarin Babe Ruth skuadrës “New York Yankees” në vitin 1920. Deri në atë kohë “New York Yankees” nuk kishin fituar asnjëherë në “World Series” dhe shpresonin se Ruth do i ndihmonte në këtë, dhe ai i ndihmoi në fakt. Pas shkëmbimit “Boston Red Sox” nuk fituan më asnjë kupë deri në vitin 2004. Gjatë lojës së tyre fituese ndodhi një eklips i plotë hënor. Ajo çfarë ishte akoma më e çuditshme është se jo ndeshje ishte kundër skuadrës “New York Yankees”.

Porshi i James Dean

Më 30 shtator 1995 aktori i famshëm James Dean humbi jetën në një aksident automobilistik me makinën e tij “Porsh Spyder”. Pas tragjedisë George Barris e bleu atë dhe kur makina mbërriti në garazhin e tij, teksa shkarkohej ajo ra mbi një prej mekanikëve duke i thyer dy këmbët. Gjatë një gare me makina më 24 tetor 1956 dy persona, Troy McHenry dhe William Eschrid po ngisnin makina që kishin pjesë nga makina famëkeqe. McHenry vdiq në makinën e tij, e cila u përplas me një pemë ndërsa Eschrid u plagos rëndë por mbijetoi.

Mallkimi Gandi

Me pavarësinë e Indisë në vitin 1947 lindi dhe mallkimi Gandi. Patriarku Jauaharlal Nehur shërbeu si kryeministri i parë i Indisë. Vajza e tij Indira ishte kryeministres nga viti 1966-1977 dhe u zgjodh në atë post sërish në vitin 1980. Ajo kishte përgatitur djalin e saj më të ri Sanjay që të ndiqte hapat e saj, por ai vdiq në një aksident ajror. Dhe kohë më vonë ajo u vra me 35 plumba. Djali i Indira Gandit, Rajiv, ndoqi rrugën e së ëmës duke u bërë kryeministër i Indisë deri sa vdiq nw 1991 nga njw shpërthim i njw gruaje bombw.

Mallkimi i gurit Bjorketorp

Bëhet fjalë për një grup gurësh që gjenden në Suedi dhe datojnë në shekullin e 6-të. Gurët janë deri në 4.2 metra të lart. Disa janë në formë rrathësh e të tjerë vetëm. Guri Bjorketorp përmban këtë mbishkrim: “Dënoj me fatkeqësi deri në vdekje atë që e thyen këtë monument. Unë profetizoj shkatërrim, profecinë e shkatërrimit”. Sipas një legjende lokale ky mallkim është provuar para shumë kohësh kur një burrë e largoi gurin nga vendi për të marrë tokën. Koha ishte shumë e qetë dhe sapo burri ndezi një zjarr nisi një erë e fortë dhe burri u dogj nga shkëndijat e zjarrit.

Mallkimi “Tippecanoe”

William Henry Harrison fitoi presidencën e SHBA në vitin 1840 me sloganin “Tippecanoe dhe Tyler Too”. Kjo i referohej pjesëmarrjes së tij në betejën Tippecanoe në vitin 1811. Një vit më vonë ai vdiq. Që atëherë, deri ku u zgjodh Ronald Reagan në vitin 1980, çdo president që zgjidhej në një vit që mbaronte me zero vdiste në detyrë. Presidentet e prekur nga mallkimi janë: 1840 (W. Harrison), 1860 (Lincoln), 1920 (Harding), 1940 (F. Roosevelt), 1960 (Kennedy).


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2Mallkimet më të famshme në histori Empty Re: Mallkimet më të famshme në histori prej Thu 26 Sep 2013, 07:24

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Mallkimi” i familjes Kenedi, vdekjet që ndjekin dinastinë
Historia e një prej dinastive më famshme politike në SHBA
Mallkimet më të famshme në histori Foto-kryesore-300x180Duke filluar që prej vrasjes së John F. Kennedy, ngjarje të tjera fatkeqe i janë atribuar “mallkimit” duke përfshirë këtu dështime, goditje, mbidozë, kancer, vdekje nga aksidentet ajrore, dhe tragjedi të tjera të evitueshme, në të cilat anëtarë të klanit Kennedy kanë vdekur aksidentalisht, vrarë apo nga neglizhenca. Brezat e mëvonshëm: Në vitin 2006 kongresmeni Patrick Kennedy përplasi makinën ndërsa kishte marrë lëndë narkotike. Babai i tij, Ted Kennedy, i kishte mbijetuar një aksidenti ajror, një mbytjeje në ujë dhe në vitin 2006 avioni me të cilin udhëtonte u godit nga rrufeja, në vitin 2009 ai vdiq nga një tumor.
Familja Kennedy

Caroline Kennedy vjen nga një prej dinastive më famshme politike në SHBA. Prindërit e saj janë dy prej njerëzve më të famshëm, presidenti John F. Kennedy dhe Jackie Kennedy. Më së shumti familja Kennedy është e njohur për fatkeqësitë që i kanë ndodhur. Ka disa variante për tragjeditë e familjes Kennedy. Familja Kennedy, e njohur jo aq për influencën e dikurshme politike në vend, sesa për fatkeqësitë që e kanë pllakosur atë duke e reduktuar atë në një grusht pasardhësish të mbijetuar, që tashmë mund të numërohen me gishtat e njërës dorë. Një familje e shquar politike irandezo-amerikane, ajo kishte marrë parashikime se do të kthehej në një prej dinastive më të fuqishme të vendit. Në fillim të viteve 1960, analistët e cilësuan presidencën e Xhon F. Kenedit si të parin e një dinastie në Shtëpinë e Bardhë. Por pas vrasjes së Presidentit dhe pas vrasjes së vëllait të tij, Robert Kenedi, pesë vite më vonë, në vitin 1968, kjo ide do të venitej nga mendja e publikut. Historia e gjatë e tragjedisë në familjen Kenedi nuk shënon vetëm këto dy vdekje të parakohshme. Vëllai i tyre i madh, Xhozef, ishte vrarë gjatë Luftës së Dytë Botërore, ndërkohë që motra e tyre, Kethlin, kishte humbur jetën në një aksident ajror. Në vitet ’80 dhe ’90 dy prej fëmijëve të Robert Kenedit dhe djali i vetëm i Xhon F. Kenedit u ndanë nga jeta në moshë shumë të re në aksidente të ndryshme. Pas gjithë këtyre fatkeqësive, ish-”Zonja e Parë” Zhaklinë Kenedi, nuk u nda as ajo në mënyrë natyrale nga jeta, por vdiq nga kanceri.
Joseph Kennedy (i Riu) 1915-1944

Vëllai i presidentit John Kennedy. Lindi më 1915 dhe vdiq gjatë Luftës së Dytë Botërore në 1944-n. Ishte fëmija i parë i Joseph dhe Patricia Kennedy. Ai vdiq në një operacion ushtarak ajror në 12 gusht të 1994-s në Sufolk, Angli. Ai u dekorua pas vdekjes me “Kryqin e Marnës”. Ai kishte mbaruar studimet në “Harvard” dhe nuk la pasardhës për shkak të moshës së re.

John Kennedy (1917-1963)

Presidenti i 35-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe presidenti më i ri në detyrë. Lindi më 29 maj 1917 dhe u vra më 22 nëntor në Dallas. Megjithëse qëndroi pak në detyrë, cilësohet si presidenti që shmangu Luftën e Tretë Botërore dhe zgjidhi një sërë krizash ndërkombëtare. Ishte i martuar me Jacky Lee Bouvier dhe pati katër fëmijë. Për vrasjen e tij pati vetëm një të arrestuar.

Rosemary Kennedy (1918-2005)
Motra e presidentit amerikan, John Kennedy. Lindi më 13 dhjetor 1918 në Bruklin të SHBA-së. Ishte fëmija i tretë i familjes Kennedy. Në moshën 23-vjeçare u zbulua se ishte e sëmurë me lobotemi, një sëmundje e rëndë psikike. Pas kësaj ajo u zhduk nga jeta publike e familjes, duke u vendosur në shtetin e Uiskonsinit për t’u kuruar deri sa vdiq në vitin 2005.

Kathleen Kennedy 1929-1948

Motra e presidentit John Kennedy dhe fëmija i katërt i familjes Kennedy. Lindi më 2 shkurt 1929. U martua me një fisnik anglez William Cavendish, markez i Hartington, në vitin 1944. Vdekja e saj, si dhe një pjesë tjetër e familjes Kennedy erdhi nga shkaqe aksidentale. Vdiq në një incident ajror më 13 maj të vitit 1948.

Patrick Kennedy, (1963-1963)

Djali i dytë i presidentit të SHBA-së, John Kennedy dhe Zhaklinë Kennedy. Si pasojë e lindjes së parakohshme, gjashtë javë para ai nuk arriti të mbijetojë me gjithë përpjekjen e mjekëve. Për dy ditë u mbajt në inkubator, por nuk arriti të përballonte frymëmarrjen me anë të aparaturave.

Robert F. Kennedy (1925-1968)

Vëllai i presidentit John Kennedy. Ministër i Drejtësisë dhe prokuror. Pas vrasjes së vëllait kandidoi për në senatin amerikan dhe vuri kandidaturën e tij për president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. U qëllua në pesë qershor 1968 në hotel “Ambasador” në Los Anxhelos, gjatë një takimi me mbështetësit e tij. Vdiq pas dy ditësh në spital pas plagëve, në moshën 42-vjeçare.

Eduard Moore Kennedy (I riu) 1961

Nipi i presidentit të SHBA-së, John Kennedy dhe djali i senatorit Eduard Kennedy. Si pasojë e një tumori të rrezikshëm në këmbë u detyrua të priste këmbën dhe mbeti i gjymtuar për gjithë jetën. Ai nuk është përfshirë në politikë. Në vitin 1985 krijoi një fondacion që merret me trajtimin e njerëzve me probleme shëndetësore dhe psikologjike.

David Anthony Kennedy 1955-1984

Nipi i presidentit John Kennedy dhe djali i katërt i Robert Kennedy-t. Ishte i pranishëm në atentatin që iu bë babait të tij në Los Anxhelos. Që nga ajo kohë ai nuk arriti më të ishte një fëmijë normal. Në adoleshencë ra pre e drogës dhe u shtrua në një sërë trajtimesh mjekësore, por pa efekt. Në 25 prill 1984 u gjend i vdekur në dhomën e tij, në një hotel të Floridas nga një overdozë.
Michael Kennedy (1958-1997)

Nipi i presidentit Kennedy dhe djali i senatorit Robert Kennedy. Lindi më 1958. Në politikë u mor vetëm me fushatat e xhaxhait të tij, Edward Kennedy. Ndërsa për amerikanët u bë i njohur me anë të skandaleve të tij. Djaloshi që kish përfunduar Harvardin nuk ishte i prerë për politikën. U akuzua se pati një histori rozë me dadon e familjes, e cila ishte adoleshente. Vdiq aksidentalisht më 1997 gjatë një ndeshjeje futbolli amerikan.

John Kennedy (I Riu) (1960-1999)

Djali i presidentit të 35-të të SHBA-së, John Kennedy dhe Jacky Kennedy-t. Ishte një jurist i njohur dhe një publicist që politikën e kish në gjak dhe mendohej se vendi i tij do të ishte në senat. Por fati keq i familjes Kennedy nuk u nda prej tij. Në 16 qershor 1999 humbi jetën në një aksident me avion. Së bashku me të në aksidentin ajror humbën jetën dhe gruaja e tij, Karolin Beset, së bashku me motrën e saj.

Jackie Kennedy (1929-1994)

Fama e ka shoqëruar edhe pas vdekjes së bashkëshortit të saj, John Kennedyt, ish-presidentit të Amerikës. Jackie Kennedy, e cila mbeti e ve në vitin 1963, pas tragjedisë së vrasjes së burrit të saj, ajo shkoi në New York së bashku me katër fëmijët. Në vitin 1968 u martua me biznesmenin grek, Aristotle Onassis. Por sëmundja e pashërueshme e kancerit bëri vdekjen e saj të menjëhershme në moshën 65-vjeçare në vitin 1994.
Carolyn Bessete Kennedy (1966-1999)

Lindi në 7 janar të vitit 1966 dhe ndërroi jetë në 16 korrik të vitit 1999. Carolyn Bessete Kennedy ishte figurë e shquar dhe bashkëshorte e John F. Kennedy, Jr. Shkaku i vdekjes së saj është një fatkeqësi. Carolyn Bessete Kennedy ndërroi jetë si pasojë e përplasjes së avionit.

Joseph patric Kennedy Sr (1888-1969)

Lindi në shtator të vitit 1888 dhe vdiq në 18 nëntor të vitit 1969. Joseph patric Kennedy ishte financier amerikan, babai i John Fitzgerald Kennedy, presidenti i 35-të i Amerikës. Një akademik i shquar. Shkaku i vdekjes së Joseph patric Kennedy janë disa komplikacione nga goditjet.Patricia Lawford Kennedy (1924-2006)

Lindi më 6 maj 1924 dhe vdiq në shtator të vitit 2006. Pjesëtare e familjes Kennedy dhe personalitet në jetën publike. Motra e Presidentit John F. Kennedy. Mori pjesë në fushatën elektorale të së vëllait John Kennedy. Vdes për shkaqe natyrore.
Eunice Kennedy Shriver (1921-2009)

Dunice themeloi “Special Olympics” në 1968-ën. U martua me Sargent Shriver Jr., ish-drejtori i trupave të paqes dhe kandidat i suksesshëm për president në vitin 1976 dhe zëvendës president në vitin 1972.Ted Kennedy (1932-2009)

Edward M. Kennedy të cilin që në fëmijëri e thërrisnin “Ted”, lindi më 22 shkurt të vitit 1932 në Boston, qyteti që shënoi karrierën e tij dhe fatet e klanit familjar. Dinastia irlandeze dhe katolike Kenedi u shpërngul në SHBA pikërisht në Boston rreth gjysmës së shekullit të XIX. Tedi ishte djali i fundit i nëntë fëmijëve të Xho Kenedit dhe Roz Fitzgerald.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons