Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Shuttle i NASA-s solli imazhet e nje ure qe dikur lidhte brigjet e Indise me ato te Sri Lankes (ish Cejloni).

Ura e sapozbuluar (2002) u quajt si Ura e Adamit dhe eshte ndertuar ne nje cektine 30 km te gjate e njohur ndryshe si Ngushtica Palk qe lidh Indine me Sri Lanken.

Ndertimi i kesaj ure dhe sidomos mosha e saj permben nje mister trondites.

Specifika e formes se harkuar te ures dhe perberja e saj zbulon faktin qe eshte bere nga dora e njeriut.

Te dhenat arkeologjike si dhe vete legjendat e zones flasin per shfaqjen e pare te njeriut aty rreth 1,750,000 vjet me pare dhe mosha e ures perkon me keto te dhena.

Ky informacion eshte shume determinant ne lidhje me legjenden e famshme te quajtur Ramayana qe supozohet se ka ndodhur ne periudhen e quajtur tredha yuga (me shume se 1,700,000 vjet me pare).

Ne kete epik ka nje moment qe permendet ndertimi i nje ure qe lidhte Indine me Sri Lanken ne drejtimin dhe urdherat e nje individi te quajtur Rama i cili mendohet se eshte misherimi (inkarnimi) i qenies supreme (zotit).

Ky informacion mbase nuk ka shume rendesi per arkeologet por ka nje rendesi shume te madhe ne eksplorimin e origjines njerezore dhe eshte e sigurt qe hap disa porta spirituale per njerezit e kesaj bote qe duhet te njohin historine antike te lidhur me mitologjine Indiane.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons