Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Nje shkencetare e vogel ka sjelle nje zbulim me rendesi. Eshte vetem 16 vjec dhe mund te krenohet per zbulimin e nje substance anti-plakje, e perbere nga grimca te pranishme ne fibrat e drurit. Janelle Tam, nxenese e nje shkolle te mesme kanadeze ne Ontario, ka marre edhe cmimin e pare, shoqeruar nga vlera prej 5 mije dollaresh e "Sanofi BioGENEius Challenge", çek shkencetarsh i keshillit kombetar te Kanadase. Substanca e zbuluar, e pagezuar si Ncc (nano-celuloze-kristaline) mund te perdoret ne te ardhmen per disa aspekte te tjera te mjekesise, per shkak te aftesise per te neutralizuar radikalet e lira dhe per nje fuqi antioksiduese, superiore nga ato te vitaminave C dhe E, ne krahasim me te cilat eshte me fikse dhe ka nje veprim me afatgjate.

Shkencetarja arriti te ciftezoje kimikisht me nano-grimca te karbonit edhe "buckminsterfullerene". Kjo dyshe vepron si nje aspirator, duke neutralizuar radikalet e lira. Ncc-ja s'eshte toksike, eshte fikse dhe e rinovueshme, sepse nxirret nga pemet. Perdorimi i saj s'eshte vetem anti-plakje, por ka edhe nje rreze me te gjere, sepse behet fjale per nje substance te forte si hekuri, por njekohesisht te bute, rezistente dhe teper te lehte. E qe tani llogaritet te kete nje treg milioner per dekadat e ardhshme.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons