Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Veren e 2011-es, dy ekipe astronomesh te NASA-s, arriten te zbulojne vrimen e zeze me te madhe dhe me te larget e cila rezultoi si depozita me e madhe e ujit e zbuluar ndonjehere ne univers.
Uji, i cili eshte ekuivalent me 140 trilion here me shume se uji i te gjithe oqeaneve te Toke, gjendet perreth vrimes se zeze ne Kuazar rreth 12 miliarde vite drite larg nesh.
Pra, Kuazari, ose APM 08279 5255, u zbulua ne vitin 1998. Vezhgimet me teleskop dhe me mjete te sofistikuara infro te kuqe, zbuluan se Kuazar, eshte nje galaktik e re me nje vrime te zeze, shume te madhe ne qender te tij, ecila krijon yje te rinj, me nje shpejtesi shume te madhe. Me nje distance prej me shumese 12 miliarde vjete drite larg, Kuazar, konsiderohet se eshte krijuar rreth 1 miliarde vite dirte pas Big Bang.
“Ky objekt ekzisonte qe para momentit te krimit te yjeve te pare ne univers”, thote Chris Carilli, astronom ne Observatoin e Astronomise (NRAO).
“Amibienti rreth ketij Kuazari, eshte shume i veçante per vete faktin se ka krijaur kete mase kaq te madhe uji”, deklarone Matt Bradford ne Jet Prepulsion Laboratory te NASA. “Eshte nje prove tjeter i asaj çka ne kemi vertetuar ketu e shume dekada me pare se uji gjendet i derdhur ne gjithe universin, akoma edhe ne stadet me fillestare te tij”, vijon ai.
Matt Bradford, ishte kreu i njerit prej ekipive te astronomeve qe kryen kete zbulim kaq te madh. Ekipi i shkencetareve te tij si dhe hulumtimi i tyre, u sponsorizua nga NASA dhe u publikua ne Astrophysical Journal Letters.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons