Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 'Amasia', kontinenti i ri qe po lind prej Sun 19 Feb 2012, 14:43

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Pas 200 milion vitesh Toka do të ngjajë shumë e ndryshme, me të dhënat e fundit të shkencëtarëve që flasin për formimin e një superkontinenti të ri, të quajtur “Amasia”, një bashkim i Azisë me Amerikën e Veriut. Ndonëse afrimi i kontineteve ishte njohur edhe më parë, besohej se do të ishte Afrika ajo që mund të bashkohej me Amerikën Latine.

Studimi i fundit është i pari në llojin e vet që parashikon se bashkimi mund të ndodhë në zonën ku sot shtrihet Poli i Veriut. Ideja e Amasias u publikua këtë javë në revistën “Nature”, e cila spekulonte se “ngjizja” do të ndodhë 50-200 milion vjet më pas. Megjithatë, qarqe shkencore kanë kritikuar menjëherë ashpër punët e kolegëve të tyre, duke argumentuar se studimi nuk i ka mbajtur parasysh disa ligje të ndryshimit të Tokës. Studime të mëparshme janë përqendruar në mundësinë e shpëndarjes së kontineneteve në dy masa të ndryshme, të bashkuara dhe larg njëra-tjetrës. Sipas tyre, ndërsa Afrika do të afrohet me dy Amerikat në një zonë të ndërmjetme ku sot ndodhet Oqeani Atlantik, Azia dhe Europa do të avancojnë së bashku drejt bashkimit me Australinë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons